נשיא המדינה מתנצל אך לא חוזר בו. אחרי שדבריו אתמול בפורום הבינלאומי בספרייה הלאומית בעד הפעלת חוללו סערה, היום הוא מבקש להתנצל בפני הציבור החרדי. "בדבריי אמש ביקשתי להביע את אמרתי בעבר ואומר שוב, יותר מששמרו ישראל על הסטאטוס קוו, שמר הסטאטוס קוו עליהם, עלינו", אמר הנשיא.

 נשיא המדינה ראבן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"אני מאמין, כי ברמה הלאומית אסור לנו לפגוע בסטאטוס קוו שהוא יסוד מרכזי בעיצוב התפיסה הלאומית שלנו, בוודאי בנושא כמו חשיבותה של השבת בשמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית. דאגתי הכנה בדבר המחלוקות הקשות בנושאי דת ומדינה מתוך כוונה להרבות שלום, אך לצערי הוחרף המתח ועל כך אני מצר ומצטער", הוסיף ריבלין.

"הפרהסיה היהודית ובמרכזה השבת שמרה ושומרת על צביונה היהודי של מדינת ישראל ועל אחדות בין חלקי האומה והעם. בדבריי אתמול אמרתי דברים ברורים בדבר אופייה הדתי של מדינת ישראל ועל כך שבמדינת ישראל לא ניתן להפריד בין הדת והאמונה שנשאו אותנו שנות דור לבין חיינו כיום", אמר הנשיא.

ריבלין הסביר כי ברצונו "ליישב את המחלוקות הקשות בתוכנו במטרה להפחית את המתח ביניהן, מתוך דאגה כנה לשמירה על חוסנה של החברה הישראלית ומדינת ישראל".

"אמרתי שבדיונים עתידיים, יש לשקול לעגן בהסכמה ובהידברות הסדרים שיאפשרו ביטוי וכבוד לאורחות החיים, כפי שהדבר כבר נעשה היום. כבר היום מגלה מדינת ישראל ובצדק כבוד ותמיכה משמעותיים בקהילות שונות וערבה לצרכיהן ובכך גאוותנו".

הנשיא אמר כי הוא תומך בהפעלת תחבורה ציבורית בשבת משום שלדבריו יש לכבד כל קהילה וקהילה. "כך, אני תומך בסגירת כביש בר אילן בירושלים בשבת ותמכתי באיסור כפית לימודי ליבה על החברה החרדית בישראל.

"לכן אמרתי גם, שמדינה שמכבדת את צרכי כל קהילה וקהילה, צריכה לחתור למציאת הסדרים בהסכמה שיאפשרו לכל ציבור לתת ביטוי לאורחות חייו, חלילה לא במחיר הפרה של הצביון היהודי של מדינת ישראל, אלא מתוך כבוד והבנה לדרכן של הקבוצות השונות וזאת, כפי שאנו מקפידים לעשות , בשערי חסד, במאה שערים ובסנהדריה בואכה בר אילן".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.