לאחר התייחסותו הערב (מוצ"ש) של ראש הממשלה להחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון של האו"ם, לפיה כל מהלכיה של ישראל ביהודה ושומרון נוגדים את החוק הבינלאומי. מתייחס כעת גם להחלטה אותה כינה "חמורה ואומללה".

תקף את ההחלטה האומללה. נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
תקף את ההחלטה האומללה. נשיא המדינה ראובן ריבלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"ירושלים המאוחדת היא בירתה הנצחית של ישראל וכזאת היא תישאר. אין גוף בינלאומי שבכוחו לערער את מעמדה ככזו. ההחלטה המבישה, החמורה והאומללה שהתקבלה באו״ם מסבה לישראל נזק מדיני. מדובר בהחלטה שלא מקרבת אותנו למו״מ עם הפלסטינים ואף מרחיקה אותנו ממנו. לא היה ולא יהיה תחליף למו״מ ישיר בין הצדדים", אמר הנשיא.

ריבלין הוסיף: "ציפינו שארה״ב, בת בריתנו וידידתנו הגדולה בעולם, אשר עמדה לצד צרכיה הביטחוניים של ישראל לאורך כל השנים ללא פשרות, תעמוד לצדה של ישראל גם בעת הזאת, ולא תפקיר אותה בידיו של גוף ציני המונע מאינטרסים זרים. את הנר השלישי של חנוכה אדליק בבית אל יחד עם ההתישבות היהודית ביהודה ושומרון".

בישראל זכתה ההחלטה באו"ם לתגובות מעורבות: בעוד בימין ובמרכז הפוליטי גינו אותה בחריפות, בשמאל תקפו דווקא את רה"מ נתניהו ואף הביעו תמיכה בהחלטה.

בעקבות ההחלטה קרא שר החינוך לספח את יהודה ושומרון. ״עוברים מנסיגות לריבונות. אלפי טרוריסטים בעולם כולו מביטים בהחלטת האו״ם ורואים בה סיסמת גיוס. החלטה זו היא תוצאה ישירה של מדיניות אוסלו של ויתורים, נסיגות וחלוקות, ותוצאה של הסכמה פומבית להקמת מדינת פלסטין בלב ארצנו, ודינה להיזרק לפח האשפה של ההיסטוריה כמו קודמותיה".

קרא לספח את יהודה ושומרון. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
קרא לספח את יהודה ושומרון. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

בנט הוסיף כי "לא כבוד ואהבה רכשנו בנסיגות אלו, אלא בוז ולחץ לעוד ויתורים. זה הזמן לסיבוב פרסה- הגיע הזמן לעבור מנסיגות לריבונות. המסקנה היא להפסיק לצעוד לתוך מסילת ההתאבדות של מדינה פלסטינית ולהחיל את החוק הישראלי במעלה אדומים, בבקעת הירדן, בעופרה ובכל שטחי סי בהקדם האפשרי״.

לדברי שר החינוך "אובמה הפקיר את ישראל פעמיים: מול איראן ומול זו תכניתו מאז נאום קהיר לפני 8 שנים; כעת יישמה. צהלת השמאל והתקשורת כאן: מביכה. נתגבר".

"עם תחילת חג החנוכה נזכיר גם למועצת הביטחון של האו״ם ולשאר אומות העולם – שהחנוכיה הראשונה (המנורה) הודלקה לפני כאלפיים שנה בהר הבית שבירושלים", אמר הערב שר הביטחון אביגדור ליברמן.

"ירושלים, כמו שאר המקומות ביהודה ושומרון, היא ערש התרבות היהודית וארץ ישראל כולה היא שלנו מאז ולתמיד ושום הצבעה באו״ם או בכל מקום אחר לא תשנה זאת. גם בעוד אלפיים שנה, כשאף אחד לא יזכור הצבעה כזו או אחרת, אנו נדליק חנוכיה בירושלים. חג שמח!", בירך ליברמן.

יו"ר שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ בצלאל סמוטריץ' קרא להחיל ריבונות ולהעביר את חוק ההסדרה. "2180 שנה אנחנו מדליקים נרות חנוכה. הרבה אחרי שאף אחד כבר לא זוכר מי היה אנטיוכוס… תזכירו לי בן כמה האו"ם?", צייץ בטוויטר.

"צעד ראשון ומיידי צריך להיות מול הרש"פ שעומדת מאחורי ההחלטה. הזוי שגוף שחי בהנשמה מלאכותית שלנו מרשה לעצמו להתנהל כך. פשוט לתת לה ליפול. מהר", הוסיף סמוטריץ'.

"ההחלטה ההזויה של האו״ם, שרק לאחרונה העומד בראשו הודה שזה גוף המוטה נגד ישראל, היא אבסורד. היא התקבלה בשל חוסר המנהיגות שארה״ב מפגינה לאורך השנים האחרונות. אם הכותל המערבי ושכונת רמות הם שטח כבוש על האו״ם לקבוע לאלתר החזרת ניו יורק לאינדיאנים. צביעות האו"ם בולטת הפעם נוכח מאות אלפי אזרחים שנטבחים בסוריה, מהם הוא מתעלם, אבל כמו תמיד מוצא את הזמן לעסוק בקדחתנות עם ישראל", הגיב יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין להחלטת מועצת הביטחון.

"החלטה הזויה". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.
"החלטה הזויה". יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

לדברי ראש עיריית ירושלים ניר ברקת: "אי הטלת הוטו של ארה"ב באו"ם שוב חושף את תפיסתו הכושלת של ממשל אובמה שפוגע בישראל, מחזק את הרעים ומחליש את הטובים. כשמסביבנו במזרח התיכון אלפי בני אדם שוחטים ונשחטים, ההיטפלות של האו"ם דווקא לישראל, הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון ואי של שפיות, היא צביעות ורשעות שלא תזיז אותנו מדרכנו".

"אני קורא לנשיא הנבחר טראמפ שייכנס בקרוב לתפקידו לתקן את הנזקים באמצעות העברת שגרירות ארה"ב לירושלים כצעד ראשון ובכך להצהיר שארה"ב עומדת לצד מדינת ישראל בצורה נחרצת. לצד זאת אני ממליץ לנשיא הנבחר להניע תהליך של שיתוף פעולה אזורי ביטחוני נגד איראן, דאעש, החמאס וכל ארגוני הטרור ותומכיהם ברחבי העולם.המסר של הממשל החדש לאו"ם ולכל אומות העולם צריך להיות: מי שיילך איתנו ירוויח, מי שיילחם בנו יפסיד", אמר ברקת.

יו"ר מרצ אמר כי: "מה שקרה הערב באו"ם הוא תוצאה ישירה של חוק ההסדרה. כשלישראל נגמרת הבושה לעולם נגמרת הסבלנות. נתניהו יכול להאשים רק את עצמו. אני שמחה שהממשל האמריקני לא הטיל וטו על ההחלטה הזו. ההחלטה אינה נגד ישראל, כמו שוודאי ינסו בקרוב לתאר אותה. היא מבחינה בין ההתנחלויות לבין ישראל שבגבולות הקו הירוק והיא נגד מדיניות עקבית של העמקת בנייה וניסיונות סיפוח בשטחים. כולנו ידענו שיש למדיניות הזו התנגדות בינלאומית רחבה, ורק בממשלה החליטו לספר לעצמם שלא יהיו לה תוצאות. אז יש לה".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג הודיע כי "זהו ערב קשה לישראל. אני מתנגד נחרצות להחלטה הקשה הערב במועצת הביטחון של האו"ם, שהיא מפלה אסטרטגית קשה למדינת ישראל. החלטה שהיה על ארצות הברית למנוע אותה כי היא פוגעת קשות בבירתנו ירושלים, בגושי ההתיישבות ובמעמדה של ישראל ובהישגים מדיניים שצברנו ברבות השנים. החלטה שיש להילחם בה בכל הכלים, החלטה שמדיניות של ממשלה אחרת שקולה ואחראית ומפוכחת יותר הייתה מונעת אותה בוודאות. אבל מי רצה לשמוע?! הזחיחות אטמה את האזניים. הסגידה ומחיאות הכפיים לנאומי נתניהו בעולם התנפצו הערב בהחלטה שהופכת את מדינת ישראל למוקצית והישראלים למוקצים".

תקף את נתניהו. הרצוג. צילום: פלאש 90
תקף את נתניהו. הרצוג. צילום: פלאש 90

"שמונה שנים של התכתשות בלתי פוסקת עם ראש המעצמה הגדולה בתבל ובת בריתנו האחת והיחידה בהתעלמות מסימני האזהרה מוושינגטון ובירות העולם, גרמו לסכנה גדולה לירושלים שלנו ולגושי ההתיישבות שהוכרו בעבר כהישגים מדיניים מובהקים", הוסיף הרצוג.

ח"כ ציפי לבני תקפה את רה"מ נתניהו ואמרה כי "ההחלטה פוגעת בירושלים ובמה שהשגנו לגבי הגושים, אבל נתניהו התעקש על חוק ההסדרה, דהר מול הקיר בידיעה שזאת תהיה התוצאה, וכולנו משלמים את המחיר"

ח"כ איימן עודה בירך על ההחלטה ואמר כי "כעת צריך להמשיך לפעול גם בזירה הבינלאומית אך גם בזירה המקומית עד להקמת מדינה פלסטינית וכינון הסכם שלום שיטיב עם הפלסטינים ועם הישראלים".

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ  גינה את תגובות השמאל הנלהבות להחלטה. "אני גם מגנה בכל תוקף את הדרך שבה חלק מחוגי השמאל חוגגים בתקשורת את העובדה שמדינת ישראל נפגעה. פטריוטים לא מתנהגים כך. אבל כל זה לא אומר שלא קרה פה דבר חמור. קרה פה דבר חמור".

"ההחלטה שהתקבלה אתמול במועצת הביטחון של האו"ם היא מסוכנת, לא הוגנת, וישראל לא תקבל אותה. האו"ם כבר לא מסתיר אפילו את העוינות המובנית שלו כלפי ישראל. מזכ"ל האו"ם היוצא, באן קי מון, הודה בזה בגלוי בשבוע שעבר. ההחלטה אתמול היא מעשה של צביעות. מועצת הביטחון של האו"ם שעמדה מנגד כשנטבחו 400 אלף סורים, לא תנהל את מדינת ישראל הריבונית. כשארגון טרור רצחני כמו החמאס מברך על החלטת מועצת הביטחון, ברור את מי היא משרתת", אמר לפיד במסיבת עיתונאים שכינס הערב.

"עבדתי עם הממשלה בניסיון לבלום את ההחלטה. דיברתי עם הבית הלבן, עם התקשורת הזרה, עם ידידינו בעולם. אשתף פעולה גם עכשיו בקרב הבלימה הדיפלומטי, מפני שאני אוהב את מדינת ישראל ותמיד אצא להגנתה", סיפר לפיד.

יחד עם זאת תקף לפיד את הממשלה וקרא למנות שר חוץ במשרה מלאה. "בשנתיים האחרונות ראש הממשלה נתניהו הסביר לנו שוב ושוב שממשל אובמה עוין אותו, אבל העולם כולו הולך ומשתכנע בצדקת דרכה של הממשלה. מה שקרה אתמול היא קריסה מוחלטת של התיאוריה. הדרמה אתמול לא הייתה רק מול ארה"ב. מה שהתברר אתמול הוא שאף מדינה בעולם – אף מדינה בעולם! – לא מסכימה עם ממשלת ישראל. אפס תומכים היו לנו בהצבעה. התברר שנעדרנו מהזירות המרכזיות. לא נעשתה עבודת מטה יעילה מול הקהילה הבינלאומית".

קרא למנות שר חוץ במשרה מלאה. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
קרא למנות שר חוץ במשרה מלאה. ח"כ יאיר לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"הופתענו. נתפסנו לא מוכנים. אסור שנהיה מופתעים בזירה הזו. כמו שצה"ל לא יכול להיות מופתע בגבול, הממשלה לא יכולה להיות מופתעת בזירה הבין-לאומית. המדינות שנתניהו אמר לנו שהן בכיס – רוסיה, בריטניה, מצרים – הן אלה שהובילו את המהלך נגדנו", הוסיף יו"ר יש עתיד.

"זו לא מליאת האו"ם. זה גוף עם שיניים. זה הגוף שהוביל את הסנקציות נגד איראן. למהלך שיצא לדרך אתמול יש משמעויות מדיניות, כלכליות, גם בטחוניות. לא נרגיש אותן מיד, כי זה תהליך, אבל מרגע שהוא יצא לדרך, קשה מאוד לעצור אותו", אמר לפיד וקרא להחזיר את היוזמה לישראל. "מעל לכל – צריך להחזיר את היוזמה לידינו. צריך ליזום מהלך של ועידה אזורית ולגייס אליו את מדינות המזרח התיכון ואת הקהילה הבינלאומית".

עיקרי ההחלטה

אתמול (ו') בשעות אחר הצהריים נודע כי חרף הנסיגה המצרית מהצעת ההחלטה התוקפנית, מקדמות 4 מדינות שהיו חתומות על ההצעה המקורית יחד עם מצרים – ניו זילנד, מלזיה, ונצואלה וסנגל – הצבעה במועצת הביטחון של האו"ם. בשלב הזה, הבינו בירושלים כי ידה של ארה"ב ביוזמה וכי אפסו הסיכוייםם להטלת וטו.

איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם
איחדו כוחות והעבירו את ההחלטה האנטי ישראלית. מועצת הביטחון של האו"ם

גורמים ישראלים תקפו בחריפות את אובמה וטענו כי הוא משלב ידיים עם הרשות הפלסטינית ועומד מאחורי היוזמה.  "אובמה וקרי עומדים מאחורי המהלך המביש הזה נגד ישראל באו"ם", התבטאו גורמים בירושלים. "אובמה יכול להודיע ברגע שהוא מטיל וטו על ההחלטה הזו אבל במקום זאת הוא דוחף אותה. זו נטישה של ישראל ושבירה של מדיניות בת עשרות שנים של הגנה על ישראל באו"ם".

לבסוף, כצפוי, עברה ההצבעה ברוב קולות, כאשר 14 מדינות הצביעו בעד ומדינה אחת – ארה"ב – נמנעה. שגרירת ארה"ב באו"ם, סמנתה פאוור, אמרה כי "ההתנחלויות חותרות תחת פתרון שתי המדינות. ההחלטה היום קובעת כי להתנחלויות אין תוקף חוקי".

למרות הנזק המדיני, להחלטה העוינת שהתקבלה באו"ם אין כל תוקף מעשי והיא למעשה מהווה הצהרת כוונות ומסר מדיני בלבד.

ההחלטה האנטי-ישראלית קובעת כי הקמת התיישבויות ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים בירתנו "נעדרת כל תוקף חוקי ומהווה הפרה בוטה של החוק הבינלאומי והיא מכשול להשגת פתרון שתי המדינות". בנוסף, כוללת ההחלטה דרישה מישראל להפסיק לאלתר את הבנייה בהתיישבויות והצהרה כי מועצת הביטחון של האו"ם לא תכיר בכל שינוי שייעשה מחוץ לקווי מלחמת ששת הימים אלא אם כן השינוי ייעשה באמצעות משא ומתן.

עוד קוראת ההחלטה למדינות החברות באומות המאוחדות "ליצור הבחנה בין שטח מדינת ישראל לבין שטחים שנכבשו ב-1967" (הכוונה לאזורים ששוחררו במלחמת ששת הימים).

הפעם האחרונה שבה התקבלה החלטה כה עוינת נגד ההתיישבות היתה בתחילת שנות ה-80.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.