21:49 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > מורשת > ריבלין בהודו: "הטרור לעולם לא ינצח"

ריבלין בהודו: "הטרור לעולם לא ינצח"

נשיא המדינה הניח זר באירוע זיכרון לנרצחי הפיגועים בהודו בשנת 2008 בניהם הפיגוע בבית חב"ד במומביי: "הודו וישראל עומדות כתף אל כתף במאבק נגד הטרור"

בביקור נשיא המדינה ראובן (רובי) רבלין בהודו, השתתף היום (ב') הנשיא באירוע זיכרון לנרצחים בסדרת פיגועי הטרור שאירעו במומבאיי בנובמבר 2008, בהם נרצחו 166 בני אדם, שישה מהם נרצחו בבית חב״ד בעיר.

נישא המדינה ורעייתו בביקור בבית חב"ד במומביי. צילום: מארק ניימן. לע"מ
נישא המדינה ורעייתו בביקור בבית חב"ד במומביי. צילום: מארק ניימן. לע"מ

בטקס שנערך לזכר נרצחי הפיגוע במלון טאג' פאלאס ובסמוך לאנדרטה שהוקמה לאחריו, הניח הנשיא ריבלין זר זיכרון. בטקס השתתפו מושל מדינת מהרשטרה ובכירי הממשל באזור, ראשי הקהילות היהודיות בהודו, חברי הקהילה היהודית במומבאי, וחברי משלחת אנשי העסקים המלווים את הנשיא בביקורו.

"טרור הוא טרור בכל מקום בו יכה בעולם"

"לפני שמונה שנים, הכתה בעיר הנפלאה הזו אחת ממתקפות הטרור המחרידות, אכזריות ורצחניות שידענו" אמר הנשיא "לצערנו גם ההודים, כמונו הישראלים, מכירים היטב את מציאות הטרור המודרני הגלובלי. טרור הוא טרור בכל מקום בו יכה בעולם. שנאה, פונדמנטליזם, קיצוניות והסתה משקפים כולם דבר אחד – את הטרור".

"בעמדנו כאן יחד אנו אומרים במפורש שהטרור לעולם לא ינצח". עוד אמר הנשיא: "ערכי הדמוקרטיה והחירות שלנו חזקים ונגן עליהם בכל כוחנו. אולם, אל לנו להסתמך רק על ערכים ומילים, עלינו לפעול יחד לשתף ידע ושיטות עבודה על מנת לשמור על ביטחון אזרחינו, וכדי להגן על גבולותינו והערים שלנו. הודו וישראל עומדות זו לצד זו במערכה הזו. זו חובתנו למען הקורבנות, והמורשת שנותיר אחרינו לדורות הבאים".

הנשיא נפגש בתום הטקס עם מושל מהרשטרה, וכן עם ראשי הקהילה היהודית במומבאי. "בתפילותינו אנו אומרים, 'הודו לה' כי טוב', פירוש המילה הודו הוא להודות, וזהו גם שמה של המדינה הזו, בה זכינו לבקר" אמר הנשיא לראשי הקהילות היהודיות. "אנו מודים להודו ולקהילה היהודית שלה על האירוח. אתם, יהודי הודו פטריוטים הודים אמיתיים, שלא מוותרים על הזהות ההודית או היהודית – אלא מאחדים אותן בגאווה".

"כמה רגישות של אמא יש בחדר הזה"

הנשיא המשיך משם אל בית חב"ד במומבאי שם התרחש הפיגוע ב-26 בנובמבר 2008. הנשיא הניח זר לזכרם של ששת קורבנות הפיגוע, בהם שליחי חב"ד בעיר, הרב גבריאל נח הולצברג ז"ל ורעייתו רבקה הולצברג ז"ל, בן ציון קרומן ז"ל, אריה לייבוש טייטלבאום ז"ל, יוכבד אורפז ז"ל ונורמה רבינוביץ' ז"ל. היום חוגג בנם של הזוג הולצברג, מוישי, שהיה בזמן הפיגוע הנורא רק בן שנתיים את יום הולדתו העשירי.

הנשיא ורעייתו נחמה עלו אל חדרו של מוישי הקטן בנם של הרב גבריאל נח הולצברג ז"ל ורעייתו רבקה הולצברג ז"ל שנספו בפיגוע, ושרד את אותו יום נורא. על קירות החדר נותרו הציורים שאיירה עבורו אימו ואותיות האל״ף בי״ת הצבעוניות שלימדה אותו. נחמה הביטה בהן ואמרה: "כמה רגישות של אמא יש בחדר הזה, כמה חום ואהבה מן הקירות" שליח חב"ד במקום, ישראל, סיפר לנשיא ולנחמה כיצד נמלט מוישי אל המטפלת שלו, שלוש קומות שלמות לבדו, עד שמצאה בקומה השנייה והיא גוננה עליו עד ששככה התופת.

הנשיא סיפר על ביקורו של מוישי וסבו יחד עם המטפלת ההודית נורמה שהגיעו לבית הנשיא עם הגעתם ארצה. "כשראיתי את מוישי לא יכולתי שלא לחשוב – עם ישראל חי. וגם היום כאן, בבית חב״ד הזה שמהווה בית חם ליהודים מהעולם כולו באופן יומיומי ובלתי פוסק, אני חושב בדיוק את אותו הדבר. עם ישראל חי, העולם החופשי כולו חי ואנחנו ננצח את הטרור".

הנשיא נמצא בביקור בהודו מאז שבוע שעבר והוא עתיד לנחות חזרה בארץ מחר בבוקר.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הרמבם - פרק 304

הרמב"ם היומי – מניין המצוות, מצוות לא עשה, פרק ה'

מהו ספר משנה תורה לרמב"ם ומדוע נקרא כך? נתי רביץ מסביר