טקסי האזכרה הממלכתיים לחללי מלחמת יום כיפור בוטלו ברוב בתי העלמין הצבאיים מיעוט משתתפים וחוסר תקציב. כך החליט אגף משפחת והנצחה במשרד הביטחון.

צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
בתי עלמין צבאיים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

על פי הפרסום באתר וואלה הוחלט לקיים טקסים בשלושה בתי עלמין בלבד: הר הרצל, קריית שאול וכפר סמיר.

במלחמת יום כיפור נפלו 2,222 חללים והשאלה היא האם ביטול הטקסים מטעמי תקציב מכבדת אותם. עם זאת, לא מעט מהמשפחות השכולות מתכוונות בכל זאת לקיים את הטקסים בסיוע ארגון "יד לבנים".

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה לאתר וואלה: "מאז ומתמיד, מתקיים טקס זיכרון מרכזי ורשמי אחד בהר הרצל, לחללי כל מלחמה או מערכה צבאית. טקסים נוספים ברחבי הארץ מתקיימים על ידי ארגון יד לבנים, בסיוע לוגיסטי של המשרד".

במשרד הביטחון ציינו כי הסיבה לביטול היא המספר המועט של המשתתפים בשאר בתי העלמין. "בשל מיעוט המשתתפים בחלק מטקסי הזיכרון לחללי מלחמת יום הכיפורים", ציינו, "החליטה הנהלת ארגון יד לבנים, יחד עם משרד הביטחון, לקיים בנוסף לטקס הרשמי בהר הרצל, שני טקסים מרכזיים נוספים בחיפה ובתל אביב. הנהלת הארגון הודיעה בחוזר מיוחד לכל ראשי הסניפים ברחבי הארץ, לרבות יד לבנים באשדוד, כי כל מי שיבקש לקיים טקס, יקבל את מלוא הסיוע מהארגון וממשרד הביטחון. לפחות שבעה סניפים, כולל סניף אשדוד, יקיימו טקסים בסיוע משרד הביטחון".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא