ראש הממשלה הגב היום לביקורת החריפה שמותחים עליו ראשי המתיישבים ביומיים האחרונים וטוען כי אין הקפאת בנייה. “ההיפך הוא הנכון”.

אין הקפאה? רה"מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90
אין הקפאה? רה”מ בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

כאמור, השבוע צפויה להתכנס ישיבת התכנון העליונה של המנהל האזרחי וראשי המתיישבים ביו”ש טוענים כי על סדר יומה הונחו מעט מאוד תכניות.

על כך השיב הערב ראש הממשלה: “בניגוד לנטען, אין שום הקפאת בנייה. ההיפך הוא הנכון. בחודשים האחרונים אושרו אלפי יחידות דיור בכל יהודה ושומרון ואושר לראשונה מזה עשרות שנים ישוב חדש”. בלשכת ראש הממשלה הוסיפו כי ”גם חזרה על שקר לא הופכת אותו לנכון. המדיניות שנקבעה בקבינט מאד ברורה: תכנון צמוד דופן ואישור תכניות כל שלושה חודשים ולא פעם בשנה כפי שנטען. אין מי שדואג להתיישבות יותר מראש הממשלה נתניהו והוא עושה זאת תוך שמירה מושכלת גם על האינטרסים הלאומיים והבינלאומיים של מדינת ישראל”.

בהמשך, הוציא תגובה נוספת ותקף את המבקרים: “תמוה שלאחר שראש הממשלה נתניהו אישר רק בחודשים האחרונים קידום בנייה בהיקפים של כ-5500 יחידות דיור ביהודה ושומרון, ובנוסף את הקמתו של יישוב חדש לתושבי עמונה – דבר שלא נעשה עשרות שנים – הוא מואשם ב״הקפאה״. אין מי ששומר על ההתישבות יותר מראש הממשלה נתניהו. כמה פעמים עוד אפשר לחזור על האיוולת של ימין שמנסה לערער ממשלת ימין. המחנה הלאומי ישכיל לשמור על איחוד השורות למען ההתיישבות ולמען מדינת ישראל”.

אלא שספק אם הודעת ראש הממשלה באמת תרגיע את השטח. אחרי שראש מועצת שומרון פרסם הודעה חריפה נגד נתניהו ובה טען כי “באופן מעליב ומתוך אטימות לצרכי המתיישבים אושר מספר יחידות בנייה מביש והזוי, שלא מתקרב אפילו לגדילה הטבעית של התושבים עצמם”, הגיבו הערב גם ראשי מועצות אחרים ביו”ש. כך למשל, ראש מועצת בית אריה, , טען כי “לשכת ראש הממשלה מורחת אותנו כבר 10 שנים. אנו מרגישים מרומים ומאוכזבים ומבחינתנו נצא למאבק בלתי מתפשר. הסתיימו הימים בהם שתקנו וקיבלנו את הגזרות בהכנעה”.

דגן בזמן המחאה נגד הקפאת התכנון. צילום: פלאש 90
דגן בזמן המחאה נגד הקפאת התכנון. צילום: פלאש 90

גם ראש מועצת הר חברון תקף את הממשלה ומסר: “בשנת היובל לחידוש ההתיישבות ביהודה ושמרון בוחר הדרג המדיני להעניק למפעל הציוני סטירת לחי בדמות המשכה של הקפאת הבניה ומניעת כל אפשרות להתפתחות טבעית. לאחר שמונה שנים של מצור תכנוני אשר נכפה על ידי ממשל ובהם נמנעה בניתם של כארבעים אלף יחידות דיור ביהודה ושומרון. בוחר הדרג המדיני להמשיך את ההקפאה ולשמור את היישובים בעוצר תכונני בה בעת שהוא מרים את ידו בעד בניתם של כעשרים אלף יחידות דיור לערבים בשטחי c. זהו לעג לרש והמשך מדיניותו של .

מי שעוד הצטרף לביקורת הוא יו”ר מועצת גוש עציון הטרי, , שקרא  לחברי הממשלה שלא להגיע לטקס הממלכתי לציון 50 שנה לשחרור יהודה והשומרון שיתקיים בגוש: “ממשלת ישראל מתכננת לקיים כאן בגוש את חגיגות ה50 שנה לנצחון במלחמת ששת הימים ולחידוש ההתיישבות, ואני אומר לכם אם אין לממשלתנו די עצמאות אל תבואו לחגוג. עוד הוסיף נאמן, “באנו לכאן לבנות את בתינו עדי עד. אין לנו צורך בחגיגות אם נשללת מילדינו את הזכות הפשוטה להמשיך ולחיות כאן”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.