רדיוהד נגד ה-BDS. ב-19 ביולי תגיע להקת רדיוהד להופעה בפארק הירקון בת"א. זוהי הפעם התשיעית שתופיע להקת הרוק בישראל, אך הפעם הראשונה בה היא בלחצים לביטול ההופעה מצד ה-BDS. בראיון למגזין המוזיקה האמריקני "רולינג סטון" תקף סולן הלהקה, תום יורק, את יוזמי החרם ובראשם תומך החרם הנלהב רוג'ר ווטרס מ"פינק פלויד".
סולן רדיוהד תום יורק בהופעה בקליפורניה בחודש אפריל. צילום: רויטרס
סולן רדיוהד תום יורק בהופעה בקליפורניה בחודש אפריל. צילום: רויטרס

בסוף חודש אפריל שיגר ווטרס אל הלהקה עצומה עליה חתומים מעל 50 אמנים הקוראים לחרם על ישראל."בכנות זה מאוד מרגיז. ישנם רבים שאינם מסכימים עם תנועת ה-BDS וזה כולל אותנו. אני לא מסכים בכלל עם חרם תרבותי כמו גם הסופרת ג'יי. קיי. רולינג, הפרופ' נועם חומסקי ואחרים", אמר הסולן. יורק סיפר כי בין הקוראים לחרם ישנם אנשים שהוא מעריך דוגמת במאי הסרטים קן לוקאץ'. מעולם לא חלמתי לומר להם היכן לעבוד, מה לעשות או לחשוב. הם מנסים לייצר שיח של שחור או לבן, ויש לי בעיה עם זה. מאוד מצער שהם בוחרים להשליך עלינו רפש בפומבי במקום לפנות אלינו באופן אישי".

"זה מאוד מזלזל להניח שקיבלנו מידע מוטעה בנושא או שאנחנו כל כך מפגרים שאנחנו לא יכולים לבצע החלטות בעצמנו. אני חושב שזאת הייתה התנשאות קיצונית. זה פוגע ואיני יכול להבין מדוע הופעת רוק או הרצאה באוניברסיטה מפריעה להם", אמר יורק. עוד ציין כי הגיטריסט של הלהקה, ג'וני גרינווד, מיודד עם ישראלים ופלסטינים ואף נשוי אמנית הישראלית שרונה קטן. "כל האנשים האלה עומדים ממרחק, מנופפים בדגלים ומטיחים בנו 'אתם לא מבינים דבר!'. תאר לעצמך כמה מעליב זה עבור ג'וני", אמר. "הם מניחים שאנחנו לא יודעים כלום ושמספיק לזרוק את המילה 'אפרטהייד'. זה מוזר. זה בזבוז מיותר של אנרגיה שיכלה להיות מתועלת לדברים חיוביים".

"זאת הפעם הראשונה שאני מתבטא בנושא. חלק ממני מעדיף לשתוק כי כל דבר שאומר יבעיר אש. אבל במקביל, אם להיות כן, מרגיז אותי שאמנים שאני מעריך חושבים שאיננו מסוגלים לקבל החלטות מוסריות בעצמנו לאחר כל השנים האלה. הם מתנשאים מעלינו ומטריד שהם מניחים שיש להם זכות כזאת". לדבריו, תומכי החרם "יוצרים אנרגיה של מחלוקת. זה לא מקרב בין אנשים. הם לא מעודדים דיאלוג או הבנה ואז מקבלים את מיי, נתניהו וטראמפ".

לדברי יורק, מחאות נגד ה-BDS מחוץ להופעה בתיאטרון היווני בברקלי היממה את מפיק המופע נייג'ל גודריץ', המייצג גם את ווטרס. "תאר לך איך זה השפיע על היחסיים שלי ושל גודריץ', תודה רוג'ר. כלומר אנחנו חברים לחיים, אבל ברצינות?". גודריץ' הגיב כי גם הוא לא מאמין בחרם תרבותי והוא לא חושב שמדובר בדבר חיובי. לדבריו אנשים שמסכימים עם מסר מוזיקלי לא בהכרח מסכימים עם הממשלה שלהם. "תום ורוג'ר הם שני אפונים באותו התרמיל. הם לא מסכימים זה עם זה אך גם מעולם לא נפגשו", סיפר המפיק. "לעולם לא הייתי רוצה להיתקע בין השניים האלה".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20