ראש ממשלת סעד אל-חרירי התפטר מתפקידו לא לפני שטען כי הוא “חושש מהתנקשות בחייו”.

חרירי הוא בנו של רפיק אל-חרירי, שנרצח בשנת 2005, בעת שמחבל מתאבד התפוצץ סמוך לשיירה בה נסע בפרברי בירות. במהלך השבת הוא ערך ביקור בסעודיה ושם הודיע כי האווירה במדינתו מזכירה לו את הימים טרם רצח אביו.

הודעת אל חרירי.

חרירי אמר כי בשל המעורבות האיראנית בלבנון והניסיונות של לקבוע עובדות בשטח הוא החליט להתפטר. לדבריו, “למרות הניסיונות שלי ושל ממשלתי לנקוט במדיניות של אי-התערבות במשברים אזוריים, המשיכה בניסיונותיה להתערב בענייניה הפנימיים של לבנון. לאיראן רצון עז להביא להרס העולם הערבי אך הרוע שהיא מטיפה יחזור אליה כבומרנג”.

יצוין כי כלי תקשורת ערביים דווחו כי טרם מסר חרירי את הודעתו נעשה ניסיון להתנקש בחייו. עם זאת, עד שההתפטרות תיכנס לתוקף צפוי מישל עאון, נשיא לבנון, לשכנעו להמשיך בתפקיד לפחות עד שתורכב ממשלה חדשה.

“התפטרות ר”מ לבנון חרירי ודבריו- הם קריאת השכמה לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה נגד התוקפנות האירנית, שמנסה להפוך את סוריה ללבנון 2”, קבע ראש הממשלה בנימין נתניהו בתגובה להתפטרותו של אל חרירי. “תוקפנות זו מסכנת לא רק את ישראל, אלא את המזה”ת כולו. הקהילה הבינ”ל צריכה להתאחד ולהתייצב נגד תוקפנות זו”.

משרד החוץ האיראני מסר בתגובה כי “דבריו של ראש ממשלת לבנון המתפטר שחזרו על ההאשמות הבלתי מציאותיות ובלתי מבוססות של הציונים, הסעודים והאמריקאים נגד איראן מהווים אינדיקציה לכך שההתפטרות נועדה ליצירת מתיחות בלבנון ובאזור כולו”. עוד נמסר ממשרד החוץ האיראני כי “אנו מאמינים שאזרחי לבנון יתגברו על השלב הזה בקלות”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.