ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב כי הוא תומך במתן חנינה ללוחם אלאור אזריה שהורשע היום בהריגה.

 אלאור אזריה. צילום: הלל מאיר, TPS
אלאור אזריה. צילום: הלל מאיר, TPS

 

"זהו יום קשה וכואב לכולנו", כתב היום ראש הממשלה. "בראש ובראשונה לאלאור ולמשפחתו, לחיילי צה"ל, לאזרחים רבים ולהורים של חיילינו, ואני בתוכם".

ראש הממשלה הוסיף ואמר כי הוא "קורא לכל אזרחי ישראל לנהוג באחריות כלפי צה"ל, מפקדיו והרמטכ"ל. יש לנו צבא אחד שהוא בסיס לקיומנו. חיילי צה"ל הם הבנים והבנות שלנו, והם חייבים להישאר מעל לכל מחלוקת".

כמו כן, הגדיש ראש הממשלה כי הוא תומך במתן חנינה לאלאור אזריה.

בכך מצטרף ראש הממשלה לשורת פוליטיקאים שהודיעו כי הם תומכים במתן חנינה לאזריה ואף יפעלו לשם כך. בין הפוליטיקאים שהצהירו כי יש לחון אותו נמנים שר החינוך נפתלי בנט, שרת התרבות מירי רגב, ח"כ שלי יחמוביץ ושר התחבורה ישראל כץ.

עם זאת, מלשכת נשיא המדינה הודיעו לא ידונו בבקשת החנינה עד למתן גזר הדין.

ליברמן: לגבות את הרמטכ"ל

שר הביטחון ליברמן, נשמע הערב בערוץ 2 יותר מסויג: "הגוף היחידי המוסמך לקבוע אם בנאדם אשם או זכאי זה בית הדין. שר הביטחון דאז קבע שהחייל אשם לפני שההליך מוצה. גם כשיש הכרעה שאנחנו אוהבים פחות צריך לכבד אותה. אני נגד הרשעה מראש, בתקשורת או בסקרים".

לדברי ליברמן, "לממשלה אין שום סמכות בנושא חנינה. היחיד שיכול זה נשיא המדינה. יש פה הגדרות ברורות. כל ניסיון להפעיל לחץ לא מוסיף שום דבר. ראיתי קריאות גנאי נגד הרמטכ"ל. אין לזה שום מקום. אני מצפה מהמערכת הפוליטית לגנות. חייבים להשאיר את הצבא ואת הרמטכ"ל מחוץ לוויכוח הפוליטי".

השר ליברמן צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
השר ליברמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

בקשר לדברי הרמטכ"ל אתמול אמר ליברמן כי "ברור שהרמטכ"ל לא התייחס לאזריה. הוא מתייחס למקרה אחר. אנחנו מצפים מהחיילים שיילחמו ולא ירימו ידיים. אני חושב שהמקרה ברור, אין קשר למקרה אזריה. לצערי ראיתי פעם נוספת איך מעוותים את הדברים ונותנים להם פירוש לא נכון".

בנט: "שליברמן לא יישב על הטריבונה"

שר החינוך נפתלי בנט אמר הערב כי "אלאור אזריה צריך לקבל חנינה באופן מידי". בנט טען כי ביקש חנינה מכיוון שיש פה מסר חמור מאוד לחיילי ישראל ולאויב. "המשפחה של המחבל שבא לשחוט חיילים חוגגים עכשיו. הם מדברים על הריסת ביתו של אזריה ותביעת צה"ל".
בנט הסביר כי "הורים לחיילי צהל צריכים לדעת שבאירוע מבצעי מדינת ישראל תהיה שם. הייתה פה ללא ספק שגיאה, אבל צריך לגבות כי ההליך היה מזוהם כבר מהתבטאויות של הדרג המדיני. אח"כ מהעובדה שאלאור לא היה נוכח בתחקיר המבצעי".

דרושה חנינה מיידית. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90
דרושה חנינה מיידית. השר נפתלי בנט. צילום: פלאש 90

 

לסיום, אמר השר בנט כי הוא מצפה משר הביטחון שיפעיל את החנינה. "לפנות כבר הלילה לנשיא המדינה ולהפעיל את כלי החנינה באופן מידי. אלאור אזריה הוא לוחם בצבא ההגנה לישראל. אנחנו צריכים לגבות אותו ברגע הזה. אני מצפה ממנו לא לשבת על הטריבונה".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי