ראש הממשלה הבהיר הערב כי אין לו כוונה לסגת מהבטחתו לפיה למפוני ייבנה יישוב חדש.
מתוך "לפני כולם", הערב (ב')

"ראש הממשלה נתניהו מבהיר כי אין לו כוונה לחזור בו מההתחייבות שניתנה לאנשי עמונה", נמסר מלשכתו. "ראש הסגל של יואב הורוביץ, שוחח עם אביחי בוארון, ראש מטה המאבק של עמונה וחזר ואמר לו כי נעשים כל המאמצים למצוא פתרון מוסכם לבעיית היישוב. הורוביץ טען כי ראש הממשלה אינו חוזר בו מהתחייבותו".

הרקע להבהרה הוא הדיווח מהשבוע שעבר לפיו נשיא ארה"ב דונלד וראש הממשלה נתניהו לא הגיעו להבנות בנושא ההתיישבות ועל כן הוקם צוות תיאום בין השגריר רון דרמר ליועצו הבינלאומי של ג'ייסון גרינבלד.
בתדרוך עיתונאים טען נתניהו כי בינו לבין טראמפ יש הסכמה בכל התחומים, ולכן הוא מעוניין להיענות לבקשה להגביל את הבנייה ביהודה ושומרון. "אנו רואים עין בעין כמעט בכל הנושאים. לכן, כאשר מגיעה בקשה, האינטרס הלאומי מחייב לבחון אותה", אמר נתניהו.

הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו במסיבת העיתונאים. צילום: רויטרס
הנשיא טראמפ ורה"מ נתניהו במסיבת העיתונאים. צילום: רויטרס

בהמשך, ראש הממשלה טען בפני השרים כי הוא "בוחן מחדש" את הקמת היישוב למפונים, מה שהביא לזעם רב בקרב המתיישבים.

"ההסכם מולנו חתום וסגור", נכתב בהודעה מטעם מטה עמונה. "חתומים עליו ראש לשכת ראש הממשלה, מנכ"ל משרדו וחשב המשרד, ראש הממשלה ושר החינוך התחייבו בהסכם חתום שעד 31 במרץ יהיה יישוב חלופי. לבוא עכשיו ולהפר את ההסכם, שראש הממשלה עצמו יחד עם שר החינוך ניסחו – זה דבר חמור מאוד לא רק כלפינו, אלא גם כלפי כל בוחריהם וכל אזרח בישראל.

"אנו המומים מהדיווחים כי לא יקום יישוב חדש למעננו. עכשיו יותר מתמיד ברור כי ממשלת ישראל הוליכה את תושבי עמונה שולל וכי לא באמת היה בכוונתה להקים יישוב חדש. על ממשלת ישראל לתת דין וחשבון ולבנות בהקדם יישוב חדש למען התושבים, ולא להזניח אותנו לחיות בתת-תנאים, עם חדר למשפחה ובלי טיפת אנושיות".
הערב, כאמור, הבהיר נתניהו כי אין לו כוונה לחזור בו מהתחייבותו.
הריסת עמונה. צילום: הלל מאיר, TPS
הריסת עמונה. צילום: הלל מאיר, TPS

ממטה עמונה נמסר בתגובה: "ראש לשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ אכן יצר איתנו קשר היום, והודיע לנו שראש הממשלה לא חוזר בו מהתחייבותו להקים ישוב חדש עבור מפוני עמונה, כמתחייב מההסכם שנחתם. אנחנו מברכים על הבהרת לשכת ראש הממשלה, אלינו ובהודעה שיצאה היום מלשכת ראש הממשלה לתקשורת. יחד עם זה נדגיש – אנחנו למודי אכזבות ושבעים ממפחי נפש. ממקום מושבנו בפנימייה בעפרה אנחנו אומרים בכאב שעד שלא יעלו טרקטורים לשטח ועד שלא נקבע מזוזה בביתינו החלופי, לא נוכל לברך בפה מלא.

"זו מחוייבות ראש הממשלה והדרג המדיני כולו לזרז את כל ההליכים הקשורים לבניית הישוב החדש הן מול ארה"ב והן בממשלה. נזכיר כי על פי ההסכם שנחתם, הקמת הישוב החדש ואתר המגורים הזמני בו צריכים להתבצע עד 31 למרץ 2017 כולל קבלת סמל ישוב. יחד עם הציבור כולו נצפה ונתפלל שאכן כך יקרה, ושראש הממשלה ושריו יעמדו בהתחייבותם. נשמח מאוד לראות אותם גוזרים את הסרט בישוב החדש".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.