ראש המל”ל  נתן הבוקר סקירה לחברי הממשלה בעקבות ביקוריו המדיניים בוושינגטון ובמוסקבה.  ראש המל”ל אמר שיש לתקן את ההסכם עם או לבטלו והבהיר למארחיו מהם הסיכונים והאיומים המרכזיים שישראל רואה בהסכם.

נתניהו בהתייעצות  עם בן שבת, טולדנו וכהן. צילום: לע"מ
בהתייעצות עם בן שבת,  המזכ”צ טולדנו וראש המוסד כהן. צילום: לע”מ

במוסקבה הצטרפה לדיונים משלחת ישראלית ביטחונית בכירה שכללה את נציגי משרד הביטחון, צה”ל, המוסד ומשרד החוץ. בנוסף פירט על ההתנגדות הישראלית להתבססות האיראנית בסוריה ודן עמם בסוגיות אזוריות כמו חיזבאללה, החבל הכורדי והנושא הפלסטיני כולל הפיוס בין חמאס לרשות הפלסטינית.

ראש המל”ל סיכם עם האמריקנים על חידוש הדיאלוג האסטרטגי הבין-סוכנותי בין לארה”ב בהובלת ראשי המל”ל מישראל ומארה”ב. ראש המל”ל אמר שהוא מצא אוזניים קשובות לכל הסוגיות בהן דן בוושינגטון ובמוסקבה ובסיס איתן להמשך השיחות המשותפות.

נתניהו אמר שישראל מתנגדת להסכם הגרעין עם איראן מכיוון שהוא יוביל לארסנל של נשק גרעיני לאיראן. נתניהו הדגיש שוב את עמדת ישראל שתומכת בביטול ההסכם או תיקונו ופירט את הנקודות המרכזיות הדורשות תיקון: ביטול הסנקציות רק בהתאם להתנהגות האיראנית ולא באופן אוטומטי, ביטול היתר לצנטריפוגות מתקדמות ופיקוח הדוק באתרים צבאיים ואחרים – מה שנמנע כרגע באופן מעשי. כמו כן ישראל מעלה סוגיות שאינן בהסכם – לדוגמה – התוקפנות האזורית של אירן, מערך הטרור ותכנית הטילים הבליסטיים.

רה”מ הזכיר כי ב-1994 העולם בירך על ההסכם הגרעיני עם ואמר: “ראינו מה קרה מאז ואיראן חזקה כלכלית פי 30 מצפון קוריאה, יש לה שאיפות השתלטות אזוריות ועולמיות”.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.