(ור"ה) פרסם הערב (ש') הודעה שבה הוא תוקף את הקוד האתי לאקדמיה שחיבר פרופ' לבקשת שר החינוך . מהוועד נמסר כי הקוד "מפר באופן חמור ויסודי את תפיסת החופש האקדמי".

פרופסור אסא כשר.צילום: פלאש 90
פרופסור אסא כשר. צילום: פלאש 90

כזכור, ביום שישי פורסם כי השר בנט אימץ את הקוד האתי שהוגש לו על-ידי פרופ' כשר. על פי הקוד, שיובא בקרוב לאישור , למרצים אסור להשתתף בפעילות חרם על אוניברסיטאות ישראליות וגם לא לקרוא להחרמת ישראל. כמו כן, נאסר על מרצים להביע עמדות פוליטיות בשיעור אם הן אינן קשורות לתוכן הנושא הנלמד.  עוד קובע הקוד כי קליניקות ותכניות לימודים באקדמיה לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

כצפוי, ור"ה הוציאה הערב התנגדות לקוד: "הצעת הקוד האתי שניסח פרופ' אסא כשר מפקיעה מן המוסדות להשכלה גבוהה את החופש לקבוע את כללי ההתנהלות וההתנהגות של חברי הסגלים האקדמיים". עוד נמסר כי "עיון מדוקדק בהצעת הקוד מראה כי אף שהוא מוגדר כ'קוד אתי של ההתנהלות הראויה בתחומי חפיפה בין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית', רבים מסעיפיו עוסקים באופי כלל הפעילות האקדמית בתחומי המחקר וההוראה. בכך הופך הקוד לאוסף של כללים מוכתבים שלטונית על מכלול הפעילויות האקדמיות של חברי הסגל האקדמי בישראל".

.שר החינוך נפתלי בנט. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
שר החינוך נפתלי בנט. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

לפיכך, דורשים בוועד להתייעץ איתם טרם אימוצו של הקוד על ידי המל"ג. "אנו דורשים להביע את עמדתנו בנושא ובכלל זאת בעניין שהביא לכתיבת הקוד בפני המועצה להשכלה גבוהה בישיבה שבה יועלה הקוד האתי לדיון".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.