קצין מימ"ר ש"י במשך כשנתיים לפעיל להב"ה, והסית לכאורה פעילי ימין ברשתות החברתיות כך חשפו היום ארגון חוננו. הפרשה נחשפה לאחר שקצין פנה בשבוע שעבר לתושב השומרון במטרה לגייס אותו כמודיע. התושב פנה לארגון חוננו ולאחר קבלת ייעוץ משפטי הודיע לקצין המודיעין כי הוא אינו מעוניין לשתף עמו פעולה.

פרופיל הפייסבוק הבדוי של הקצין. צילום מסך
פרופיל הפייסבוק הבדוי של הקצין. צילום מסך

 

הקצין התקשר אליו כ-15 פעמים ממספרי טלפון שונים. התושב שמר אותם במכשיר הפלאפון שלו. מאוחר יותר, כאשר נכנס לקבוצות הווטסאפ "כולנו עם עצורי ציון" הבחין כי קצין המודיעין חבר בקבוצה. התושב פנה למנהל הקבוצה שמיהר להסיר אותו ממנה, אך קצין המודיעין פנה למנהל ותמה מדוע הסיר אותו, תוך שהוא טוען ששמו "מירו אמזלג" והוא פעיל להב"ה מירושלים. כאשר ענה לו מנהל הקבוצה כי הוא ניסה לגייס תושבים מהשומרון באמצעות אותם מספרי טלפון, ניסה קצין המודיעין לטעון כי פעילה מרכזית בלהב"ה מכירה אותו. בדיקה קצרה העלתה כי היא ופעילים נוספים מכירים אותו אך ורק מהתכתבויות בווטסאפ, במהלכן ניסה כל העת לברר מתי ישנן הפגנות, להשיג תמונות מפעילויות של להב"ה ונוער הגבעות.

בדף הפייסבוק המופעל תחת אותו שם עם תמונות פיקטיביות כבר נמצאו פוסטים המהווים לכאורה הסתה נגד ערבים. הקצין העלה פוסט עם הכיתוב "אין ערבים אין פיגועים", ומתייג בו את שלומי טוויטו, שהואשם בהצתת בית הספר הדו לשוני בירושלים. הפוסט המדובר הועלה חודש בלבד לפני ההצתה, מה שמביא לכך שקצין המודיעין נטל חלק בליבוי ההתבטאויות כנגד ערבים.

בפוסט שפורסם יום קודם לכן הוא שואל האם תתקיים הפגנה בעקבות פיגוע בו נרצחה התינוקת זיסל בראון הי"ד בירושלים ומצהיר "אני בא לזעום בכל הכח". לאחר ההפגנה מעלה קצין המודיעין פוסט וכותב: "גאה בכל החברים שנעצרו אתמול הלב אתכם אחים שלי".

"לא למדו כלום מפרשת שמפניה". אבישי רביב (שמפניה). צילום: פלאש 90
"הלקח לא נלמד". אבישי רביב (). צילום: פלאש 90

 

אנקדוטה נוספת אליה שמו לב חברי הקבוצות בהן היה חבר לאחר היוודע העניין, קשור לעצור המנהלי מאיר אטינגר. אטינגר שוחרר בהפתעה בשעת בוקר מוקדמת לפני שבני משפחתו הגיעו לאסוף אותו. כעבור כמה דקות העלה "מירו אמזלג" תמונה של אטינגר מחוץ לכלא. עיתונאים ופעילים שונים מיהרו לברר מה קרדיט התמונה לצורך פרסומה, ובהתכתבויות עמו טען "אמזלג" שקרוב משפחתו הוא סוהר שב"ס שצילם את אטינגר. בירור קצר העלה כי עם אטינגר שהו שלושה בלשים מימ"ר ש"י שמסרו לו צו מנהלי וצילמו אותו מכל הכיוונים. התמונה הועברה ככל הנראה לקצין המודיעין שמיהר להראות שהוא "בעניינים" ופרסם אותו בקבוצת הוואצאפ.

בארגון "חוננו" המטפל במקרה אומרים כי מדובר בהתנהלות חמורה וכי בימים אלו נבדקות התכתבויות נוספות של הקצין עם פעילים שרק כעת מגלים את זהותו האמיתית, ותוכן ההתכתבויות יעבור בדיקה משפטית.

"מדובר בקצין מודיעין המוכר לנו מניסיונות רבים לגיוס אזרחים נורמטיביים כסוכני משטרה", אומרים בחוננו. "על פניו נראה שהקצין פעל להדחת צעירים לביצוע מעשים כנגד ערבים, ובימים אלו נבדק הנושא לעומק ואנו קוראים לנפגעים מאותו קצין מודיעין לפנות למוקד המשפטי של הארגון לקבלת ייעוץ משפטי. אנו מקווים כי המשטרה ומח"ש יחקרו את פעילות הקצין ויורו על השעייתו במידת הצורך. ראינו בעבר את סיפור "שמפניה" ולמה הובילה פעילות של סוכנים מדיחים אך לצערינו הלקח לא נלמד ותקציבי עתק מושקעים בפעילויות בעייתיות כגון אלו".

משטרת ישראל בתגובה: "מבלי להתייחס כלל לתוכן או למידת מהימנות הדברים, איננו נוהגים להתייחס בפומבי לסוגיות הקשורות בעולם התוכן המודיעיני של משטרת ישראל".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא