בעקבות טראמפ: גם בקנדה יש מי שקורא להעביר את השגרירות מתל-אביב לירושלים. אחרי שבשבוע שעבר יזם חבר פרלמנט אוקראיני מהלך דומה, בסוף השבוע נודע כי חברת הפרלמנט הקנדי, קלי ליץ', יוזמת מעבר של שגרירות קנדה לבירת ישראל.

ליץ', המתמודדת על הנהגת המפלגה הקונסרבטיבית, מתייצבת באופן מלא לימינה של מדינת ישראל לאחר החלטת מועצת הביטחון של האו"ם שהגדירה את ההתיישבות באיו"ש ובירושלים כבלתי חוקית.

דגל קנדה. צילום: פלאש םפ
דגל קנדה. צילום: פלאש םפ

בפוסט שכתבה ליץ' בעמוד הפייסבוק שלה, אמרה כי "נוכח החלטת האו"ם האחרונה והדברים שנשא ג'ון קרי, קנדה חייבת להפגין את תמיכתה בישראל. אם אבחר לראשות הממשלה אעביר את השגרירות הקנדית בישראל לירושלים".

קודם לכן, הבטיחה ליץ', כי "המפלגה הקונסרבטיבית של קנדה עומדת לימין הדמוקרטיה וישראל. כמנהיגה אני אגן ואחזק את הקשר המיוחד בין שני העמים".

כזכור, עד לבחירות האחרונות בקנדה בהן נבחר ג'סטין טרודו, עמד ראש מפלגתה של ליץ', סטיבן הארפר, ידיד גדול של ישראל.

אלכסנדר פלדמן. צילום: ויקיפדיה
אלכסנדר פלדמן. צילום: ויקיפדיה

כזכור, בתחילת השבוע הודיע חבר הפרלמנט האוקראיני, אלכסנדר פלדמן כתב כי "אני מאוד נסער ממה שקרה באו"ם, מאופן הצבעתה של אוקראינה וביטול ביקור ראש ממשלתנו בישראל שקרה מאוחר יותר. במשך שנים רבות אני ועמיתיי השקענו בפיתוח היחסים בין המדינות, פיתוח שבא לידי ביטוי בנושאים של תיירות, הגירה ועוד. כמובן שהצבעתנו אכזבה את ישראל וערערה את היחסים".

פלדמן המשיך בדבריו ואמר כי "אני רוצה לחשוב על העתיד ולכן אני מאמין שאנחנו, האוקראינים, צריכים לתקן את המצב ולהביא את היחסים עם ישראל לרמה חדשה וקרובה שלא הייתה עד כה. הביטוי הטוב ביותר לכך הוא העברת השגרירות מתל אביב לירושלים".

הודעתו באה על רקע ביטול ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה בישראל, לאחר שארצו תמכה בהחלטה האנטי ישראלית במועצת הביטחון.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי