4:05 17/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > קלינטון: "ישראל לא מסוגלת לעשות נזק משמעותי לגרעין האיראני"

קלינטון: "ישראל לא מסוגלת לעשות נזק משמעותי לגרעין האיראני"

אתר ההדלפות "ויקיליקס" חושף אמירות בעייתיות של המועמדת הדמוקרטית לנשיאות, הילרי קלינטון, כלפי ישראל

אתר ההדלפות "ויקיליקס" חשף כי בנאומה של המועמדת מטעם המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ארה"ב, הילארי קלינטון,  מול בכירי "גולדמן זאקס" בשנת 2013, היא טענה כי על ארה"ב לתקוף במקרה שאיראן תהיה קרובה להרכיב פצצת אטום. לדבריה, "ישראל לא מסוגלת לעשות נזק משמעותי לגרעין האיראני".

מפקפת ביכולתה של ישראל להגן על עצמה. הילרי קלינטון. צילום: אבי אוחיון, פלאש 90
מפקפת ביכולתה של ישראל להגן על עצמה. הילרי קלינטון. צילום: אבי אוחיון, פלאש 90

הדיווח פורסם כחלק מחשיפת קשריה של קלינטון עם אנשי וול סטריט ובכללם מנכ"ל בנק ההשקעות "גולדמן זאקס". קלינטון העבירה הרצאות לעובדי הבנק תמורת סכומי כסף נכבדים, מעשה שהינו חוקי אך מצביע על הבעייתיות של קשריה המועמדת הדמוקרטית עם הבורסה. קשר שהוכחש במהלך קמפיין הבחירות של קלינטון.

קלינטון ניצלה את דברי נתניהו למען "שלום מדומה"

בהדלפה אחרת של ויקיליקס שפורסמה השבוע, כתבה קלינטון בחלופת מיילים בינה לבין יועצה המדיני, ג'ייק סאליבן, כי הליך שלום מדומה בין ישראל והפלסטינים עדיף על כלום. הדברים נאמרו כתגובה למאמר של ה"ניו יורק טיימס"  ששלח סאליבן לקלינטון בחודש מרץ 2015 ועסק בהתנצלותו של רה"מ בנימין נתניהו על האמירה ש"הערבים נעים בכמויות לקלפי". לדברי קלינטון, "זו פרצה שיש לנצל. הליך מדומה עדיף על כלום. כמו כן, שים לב לריאיון ב'טיימס' על הצעדים הבאים של ביבי".

מנצלת את דברי נתניהו להליך בדיוני. קלינטון, רה"מ בנימין נתהיו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן צילום: לע"מ
מנצלת את דברי נתניהו להליך בדיוני. קלינטון, רה"מ בנימין נתהיו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן צילום: לע"מ

בשבוע שעבר נחפשה הדלפה אחרת ב"ויקיליקס", לפיה מקורבה של קלינטון, סטיוארט אייזנשטט, המכהן שיועצו של נשיא ארה"ב ברק אובמה לענייני שואה, חשף את התייעצותו עם שגריר ישראל בארה"ב,רון דרמר, בפניו של סאליבן.

ההיוועצות התקיימה כשבועיים לפני חתימת הסכם הגרעין עם איראן, בחודש יולי 2015. לדבריו, דרמר חשש כי איראן תנצל את ההסכם כדי ללחוץ על הנשיא אובמה ולכן ביקש כי קלינטון "תמנה את חששותיה" בעניין ההסכם. עוד ביקש דרמר כי קלינטון תציין כי ההסכם עדיף על מצב בו אין הסכם בין איראן למעצמות. לדברי דרמר, אם קלינטון תהיה נשיאה, היא תפעל בקשיחות רבה יותר מזו של הממשל הנוכחי, כלפי איראן, משטר אסד, ארגוני טרור ומדיניות ארה"ב בעיראק.

בתוך כך, סקר ה"וושינגטון פוסט" ורשת ABC שפורסם היום, קובע כי למרות שהשערויות האחרונות בעיניינו של יריבה של קלינטון, המועמד הרפובליקני דונלד טראמפ, מצבם של השניים נותר יציב בסקרים. קלינטון מובילה עם 47% תמיכה, מול טראמפ לו 43% תמיכה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

עורכת הדין ליסה בלום. צילום מסך מתוך יוטיוב

נשים קיבלו תשלום כדי להאשים את טראמפ בהטרדה

תחקיר של אתר "The Hill" חשף כי במהלך קמפיין הבחירות עורכת דין ידועה גייסה כספים לטובת נשים שלכאורה הוטרדו מינית על ידי נשיא ארה"ב