עיריית תל אביב תפעיל בשנת הלימודים הקרובה 46 גנים לילדי המסתננים כשרק ב-4 גנים ישולבו גם תלמידים ישראלים. 17 מכיתות הגן הן חדשות, כאשר 6 מתוכן תיפתחנה בצפון תל אביב בשל מצוקת המבנים בדרום העיר. הוריהם של 210 ילדי המסתננים שישובצו בצפון העיר זועמים על ההחלטה להסיע את ילדיהם לגנים שהוקמו במיוחד עבורם בצפון העיר. יצויין, כי העירייה מממנת את הסעת הילדים לגנים המתוכננים.

ילדי המסתננים בבי"ס "ביאליק רוגוזין". צילום: פלאש 90
ילדי המסתננים חוגגים פורים בבי"ס "ביאליק רוגוזין". צילום: פלאש 90

, פעילה חברתית למען ותושבת המקום כתבה בעמוד הפייסבוק שלה "הורי הילדים, שיוסעו על חשבוננו לגנים מטופחים ומושקעים בצפון העיר, כועסים. לא מודים למדינת הפראיירים שמשקיעה בילדים המוזנחים שלהם, אלא כועסים. הם רוצים גנים ליד הבית ולא מבינים למה העירייה מסיעה דווקא את הילדים שלהם. מאיפה הכפויי תודה האלה לוקחים את החוצפה?".

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אומרת פז: "המצחיק הוא שההורים התלוננו הם לא אוהבים את הסידור שמדינת ישראל מסיעה אותם על חשבונה לצפון העיר נותנת להם גננות, סייעות חינוך מיוחד. הרמתי ידיים מהאנשים האלה. אנחנו מתים לראות איך האוכלוסיה בצהלה תקבל את הילדים".

לדברי פז "המסתננים באים ממדינות שאין בהם מערכת גנים. תת תנאים, מדינות עולם עשירי. באנו לסיור בגן שבנו להם, הכי מודרני ומשוכלל שיש: ברזים אוטומטיים, כיורים נמוכים. הם מקבלים טיפולים פסיכולוגים גננות וכמובן חינוך מיוחד. אז הם יסעו בבוקר".

חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א
חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א

"אלה אותם הורים מהסרטון", אומרת פז ומתכוונת לסרטון בו ילדי מקללים את תושבי השכונות "אותה אישה שמסתובבת עם מקל, אמנם לא חובטת בנו אלא בעץ, אבל הייתה רוצה. הם חושבים שמגיע להם הכל".

העירייה מכחישה כי קיימת מדיניות הפרדה מכוונת וטוענת כי מדובר באוכלוסיה שזקוקה לתשומת לב מיוחדת. יחד עם זאת פז מבהירה כי תושבי השכונות אינם מעוניינים שילדיהם ילמדו עם ילדי המסתננים. "בכל הגנים שאני מכירה בשפירא יש ילדים זרים , אך האחוזים לא גבוהים. אם יש 40 ילדים אז מתוכם יהיו 10 זרים. בנוסף לזה יש את הגנים רק להם. הם לא מוגדרים כך, אבל האוכלוסייה כבר יודעת וההורים יבקשו העברה".

פז מסבירה כי ילדי המסתננים "משולבים בכל הגנים למעט הגנים הדתיים, מה שגורם להרבה ילדים חילונים לשלוח את הילדים למוסדות חינוך דתיים. כך גם בבי"ס הדתי 'שורשים' לומדים הרבה ילדים חילונים. מסיבה מאוד מוזרה בבי"ס הזה לומדת קבוצה גדולה של ילדים אתיופים מיפו ואין לתושבים שום בעיה, מה שמראה עד כמה זה לא קשור לגזענות" .

מארגון 'סטודנטים למען דרום תל אביב' נמסר: "בנוסף לבתי הספר 'ביאליק רוגוזין' ובי"ס ירדן' בו לומדים בעיקר ילדי מסתננים, מתכננת עיריית תל אביב להקים עבורם קרית חינוך שתיבנה במקום גן לוינסקי. זאת התוכנית של ראש העירייה וזה יהיה האסון של דרום תל אביב. המסר למסתננים הוא ' אתם כאן כדי להישאר'".

"אנחנו יודעים על הרבה מקרים של ילדים בשכונות שקיבלו גנים רחוקים מביתם כשליד הבית יש גן מסתננים. יש לנו קבוצת אמהות בשכונת התקווה שאנו מלווים, הורים שיש להם גני ילדים ליד הבית אבל הילדים שלהם לומדים בקצה השני של השכונה. המילה חוצפה לא מספיקה להתנהגות של המסתננים, היא קטנה מדי עליהם. מעניין אותי איזה גן טרום חובה הם מקבלים באריתריאה" אומרת פז.

פז מסבירה כי המסתננים מנסים להעמיק שורשים באמצעות הילדים "ישבתי בבית קפה מול גן ואני רואה איך יוצאים ילדים אפריקאים, בשמות כמו נדב, תמר, נועה ואיתמר. את השמות הכי נפוצים נותנים להם".

דו"ח של מרכז המידע והמחקר של הכנסת (מ.מ.מ.) מחודש יוני מעיד כי נטל ההסתננות נופל על כתפיהם של תושבי דרום תל אביב. כ-52% מהמסתננים בישראל מתרכזים בשכונות דרום תל אביב. בשנת 2015 משלם המיסים השקיע 58 מליון שקלים בשנה באוכלוסיית המסתננים בדרום תל אביב ומרבית התקציב, כ-40 מליון ש"ח, הגיעו מכספי המסים של תושבי תל אביב-יפו, לעומת 18 מליון שהגיעו ממשרדי ממשלה.

3

4

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.