מנכ"ל פייסבוק, מארק צוקרברג הגיב אתמול לביקורת החריפה שנמתחה על התפקיד ששיחקה הרשת החברתית בהפצת דיווחים שקריים במערכת הבחירות בארצות הברית, והודיע כי יפעל לסנן פרסומים שקריים.

הרשת החברתית הכריע את הבחירות? טראמפ וצוקרברג
הרשת החברתית הכריע את הבחירות? טראמפ וצוקרברג

בפוסט שפרסם בפרופיל האישי שלו צוקרברג דחה את הטענות, אך הבטיח לפעול כדי להעלים סיפורים שקריים מהפלטפורמה. לדבריו, 99% מהתוכן שאנשים צופים בו הוא תוכן אותנטי. "רק כמות קטנה מאוד היא דיווחים שקריים ומתיחות. המתיחות שאכן קיימות אינן מוגבלות לצד מפלגתי אחד, או אפילו לפוליטיקה. בסך הכל, זה גורם לכך שזה מאוד לא סביר שמתיחות שינו את התוצאות של הבחירות לכיוון כזה או אחר", טען. למרות דברים אלה צוקרברג הוסיף כי פייסבוק אינה רוצה שום הפצה של שקרים ומתיחות ברשת. "המטרה שלנו היא להראות לאנשים את התוכן שהם יתפסו כמשמעותי, ואנשים רוצים חדשות מדויקות. כבר התחלנו לעבור כדי לאפשר לקהילה שלנו להתריע על מתיחות ודיווחים שקריים, ויש עוד הרבה שאנחנו יכולים לעשות פה. התקדמנו, ואנחנו נמשיך לעבוד כדי לשפר עוד את הנושא".

הפוסט של צוקרברג מגיע לאחר שרבים הטילו על פייסבוק ורשתות חברתיות נוספות לפחות חלק מהאשמה על מה שכינו מותה של האמת במערכת הבחירות הנוכחית. בניו יורק טיימס ובעיתונים נוספים דיווחו כי הפולמוס סביב תפקידה של פייסבוק לא נותר רק נחלתה של התקשורת אלא גם הפך לנושא לדיון בקרב הההנהלה הבכירה של הרשת החברתית.

על פי הטיימס, כמה מהעובדים הבכירים דואגים מפני הפצה של ממים גזעניים הקשורים לתנועת הימין האלטרנטיווית בעוד שאחרים חוששים מפני ההשפעה של "בועת הפילטר" – האפקט של הפידים השונים בתכלית שכל אחד נחשף אליהם. כמה עובדים אף שלחו הצעות שיפור למנהלי המוצר של הניוזפיד. "סיפור שקרי שטוען כי האפיפיור פרנציסקוס – שלמעשה תומך בזכויות הפליטים – הביע תמיכה במר טראמפ זכה לכמעט מיליון שיתופים, וודאי עשרות מיליונים נחשפו אליו", אמרה לניו יורק טיימס זיינפ טופקצ'י‎, מרצה באוניברסיטת צפון קרוליינה. "התיקון כמעט לא נשמע. כמובן שלפייסבוק הייתה השפעה משמעותית על הבחירות האחרונות".

עם זאת, לפחות כלפי חוץ לפחות פייסבוק וצוקרברג עצמו עמדו על כך שלפייסבוק לא הייתה כל השפעה על הבחירות. כבר ביום חמישי אמר צוקרברג כי המחשבה שלפייסבוק הייתה השפעה על מהלך הבחירות "הוא רעיון די משוגע".אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי