דובר צה"ל הגיב בחריפות נגד דו"ח ארגון השמאל הקיצוני "בצלם", שפורסם הבוקר (ג') והאשים את הצבא בטיוח החקירות המתקיימות בנוגע למבצע 'צוק איתן'.

"הדו"ח לוקה בהטיה קשה ובחוסר מקצועיות, ונראה שבדרך אל היעד של הצגת מערכת המשפט הישראלית כמערכת פגומה, כל האמצעים כשרים מבחינת 'בצלם'", השיבו בדובר צה"ל.

רקטות שירו הפלסטינים על ישראל במבצע "צוק איתן". צילום: אלברט סדיקוב, פלאש 90
רקטות שירו הפלסטינים על ישראל במבצע "צוק איתן". צילום: אלברט סדיקוב, פלאש 90
לדבריהם "ארגון בצלם מנהל זה זמן מסע של דה־לגיטימציה למערכת המשפט הישראלית בכלל, ולמערכת המשפט הצבאית בפרט. הדו"ח הנוכחי הוא צעד נוסף במסע זה, ועולות תהיות של ממש מהי המוטיבציה שמאחוריו".

'בצלם': "מנגנון טיוח, בדיקות שטחיות בלבד"

בדו"ח המכונה "נוהל טיוח: חקירתם לכאורה של אירועי "צוק איתן"" מאשים ארגון השמאל הקיצוני כי "הגופים החוקרים את אירועי צוק איתן עוסקים בעיקר ביצירת מצג שווא של מערכת מתפקדת, החותרת לכאורה לגילוי האמת, בשעה שהאחראים האמיתיים להפרות אינם נחקרים כלל, וכל שנעשה הן בדיקות שטחיות של אירועים בודדים במנותק מכל הקשר".
לטענת הארגון "גם הפעם הדרג המדיני והדרג הפיקודי הבכיר בצבא לא נחקרו על ידי אף גוף רשמי, ומעולם לא נדרשו לתת דין וחשבון על החלטותיהם", החלטות שלדבריהם "הובילו להרג חסר תקדים".
"ההיקף העצום של הרג האזרחים הפלסטינים בעזה – כמעט שני שליש מכלל ההרוגים הפלסטינים, 1,391 בני אדם בהם 526 קטינים שלא השתתפו בלחימה, אשר מאות מהם נהרגו כשבתיהם הופצצו מהאוויר – עורר חשדות כבדים כי ישראל הפרה את הוראות המשפט ההומניטארי הבינלאומי" , טוענים בבצלם.

בנוסף תקפו בארגון את הפרקליטות הצבאית  וגרסו כי "חקירת האירועים של "צוק איתן" הוגבלה מראש לבחינתם של מקרים בודדים ושל אחריות דרגי השטח בלבד. ככאלה, תועלתן של חקירות אלו מוגבלת. עם זאת, בחינה של הודעות הפרקליטות ושל נימוקי הפצ"ר מעלה כי אפילו החקירות שהפרקליטות כן מנהלת אינן חותרות לחקר האמת ולעשיית דין וחשבון".

"נימוקי הפצ"ר לסגירת התיקים מלמדים על פרשנות בלתי סבירה של הוראות החוק. הפצ"ר קבע ב-22 מקרים כי החיילים פעלו כחוק, תוך התבססות על בחינה של כל אירוע כאילו היה מקרה בודד וחריג, במנותק מכל הקשר", קבל הדו"ח, "פרשנות זו של הפצ"ר משחררת את כל הגורמים שהיו מעורבים בהתקפות – החל מרה"מ, דרך הפצ"ר עצמו וכלה באדם שירה – מהחובה לעשות כל שביכולתם כדי לצמצם את הפגיעה באזרחים".

התגובה הצה"לית לירי הרקטות מעזה במהלך מבצע "צוק איתן". צילום: אלברט סדיקוב, פלאש 90
התגובה הצה"לית לירי הרקטות מעזה במהלך מבצע "צוק איתן". צילום: אלברט סדיקוב, פלאש 90

בתגובה תקף דובר צה"ל כי "הדו"ח מתעלם מנתונים וממידע רב שפורסמו על ידי מדינת ישראל מתוך גישה של שקיפות, או מציג מידע זה באופן מסולף. הדו"ח גם מגלה חוסר הבנה גמור של מציאות הלחימה ברצועת עזה, בצד חוסר מקצועיות וחוסר מומחיות ביחס לפרשנות וליישום דיני הלחימה במציאות זו".

עוד הוסיפו בצה"ל כי "הדו"ח מתעלם מן העובדה שאותם אירועים של תקיפות מן האוויר שהביאו למותם של אזרחים פלשתינים, חרף תוצאותיהם הטרגיות, הינם אירועים חריגים, כאשר במרבית התקיפות מן האוויר שביצע צה"ל במהלך מערכת צוק איתן (למעלה מ־6,000 תקיפות!) לא נגרמה פגיעה באזרחים. בניסיון להסיק על המדיניות המבצעית של צה"ל, ראוי היה ש'בצלם' יתייחס לא רק לאותם המקרים החריגים, אלא יבחן אותם בהקשרם הכולל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20