הקרן החדשה לישראל יצאה בפוסט נרגש לקראת מצעד הגאווה שייערך היום וכתבה "אנחנו מזמינים אתכם להצטרף לצועדים ולהביע תמיכה בקהילת הלהט"ב ובזכותה לשוויון וחופש ביטוי". איש המחנה הלאומי, טופז רם, נזכר שלפני כחודש אותם שוחרי חופש ביטוי ממש, דרשו שלא לקיים את ריקוד הדגלים המסורתי של יום ירושלים ברובע המוסלמי.

יום ירושלים התשע"ו. צילום: זאק וואג'סגראס, פלאש 90
יום ירושלים התשע"ו. צילום: זאק וואג'סגראס, פלאש 90

וכך כתבה הקרן "הבוקר עתר ארגון עיר עמים לבג"צ בדרישה להסיט את תוואי מצעד הדגלים מהרובע המוסלמי. עוד לא מאוחר מדי לשנות את תוואי המצעד. בעיר בה חיות שתי קהילות יש צורך לפעול ברגישות ובחכמה ולכבד זו את חגיה ומועדיה של זו".

חופש הביטוי פינה את מקומו ל"רגישות וחכמה". בעיני ארגון השמאל לא חכם או רגיש לעבור ליד מוסלמים עם דגלי ישראל, אך מצעד גאווה בעיר הקודש חובה לקיים.

בקרן לישראל החדשה חיים בשלום עם הצביעות ואפילו לא מנסים להסתיר אותה. בתגובה לביטול מצעד הדגלים בבאר שבע בשבוע שעבר כתבה הקרן פוסט נזעם למשטרת ישראל: "יום אחרי ההיענות המתמיהה של ביהמ"ש העליון לבקשתכם לא לאפשר את תוואי מצעד הגאווה ברחוב מרכזי בב"ש, לא יכולנו שלא להיזכר במצעד אחר, שהתקיים רק לפני כחודש – מצעד הדגלים המסורתי של יום ירושלים. זהו מצעד מסורתי של פעילי ימין שעובר כל שנה ברחובות הרובע המוסלמי בעיר, ומתאפיין במעשי ונדליזם ובקריאות גזעניות".

"לקראת המצעד הזה הופעל לחץ ציבורי גדול לשנות את המסלול ולהסיטו מרחובות הרובע המוסלמי ושער שכם", כתבו בקרן ולא הסגירו מיהו הגוף המסתורי שלחץ לא לאפשר את ריקוד הדגלים ברובע.

"גם שם היה אתגר גדול לאבטח את המצעד. אבל למרבה הפלא, בשונה מהמצעד בבאר שבע, המשטרה איפשרה לקיים אותו בתוואי הרגיל ועוד ביום הראשון של צום הרמדאן. מה אנו למדים מכך? שכשרוצים – יכולים" הוסיפו. "אפשר לסגור עסקים של פלשתינים ביום ירושלים, אבל אי אפשר למנוע את החיכוך בין הומופובים לבין צועדים במצעד הגאווה". 

רם מצביע על ההבדלים בגישת הקרן החדשה לכל אחד מהמצעדים. צילום מסך מתוך פייסבוק
רם מצביע על ההבדלים בגישת הקרן החדשה לכל אחד מהמצעדים. צילום מסך מתוך פייסבוק

בשיחה עם אתר ערוץ 20 אמר רם: "מי שחינך את המשטרה שכבוד המקומיים גובר על חופש הביטוי – זאת הייתה הקרן החדשה תמיד. היא זאת שמנעה מצעדי דגלים, הפגנות ימין ועמדה מאחורי עשרות אם לא מאות – של עתירות לבג"צ נגד הפגנות ומצעדים".

לדברי רם, "המשטרה עשתה בסך הכל, מה שהרגיל אותה בג"צ – למנוע חופש ביטוי בשם כבוד המקומיים. ולכן הקרן החדשה לישראל יחד עם השמאל הישראלי יכולה לבוא בטענות רק כלפי עצמה. נראה כי דגל הגאווה, חשוב לקרן החדשה יותר מאשר דגל הלאום הישראלי", הוסיף רם.

מהקרן החדשה לישראל נמסר: "הקרן החדשה לישראל מאמינה בזכותו של כל אדם להפגין, למחות או לצעוד בפרהסיה הציבורית. במקרה של מצעד הדגלים התנגדנו שהצעידה תהיה דווקא ברובע המוסלמי בתקופת הרמדאן אבל בוודאי לא התנגדנו למצעד כולו. גם מארגני מצעד הגאווה לא התעקשו לעבור דווקא בשכונות חרדיות".


מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20