פיקוד מרכז אימץ באחרונה חדשה בתכנית אימוני הירי  אותה הוא מעביר לחייליו – הברכיים, כך חשף עקיבא ביגמן באתר מידה. פירוש הדבר הוא שהחיילים – שעד כה אומנו לחסל ולהשמיד את האויב – מתאמנים כעת על מנת לנטרלו בלבד.

על פי תיאורו, במקום מטרות הקרטון שדימו את האויב והיו בגובה אדם, ניצבות כעת באימוני הפיקוד מטרות נמוכות בגובה הברכיים. לדבריו, "מקצי הירי למטרות קרטון בדמות אנושית נועדו לתרגל תגובות מהירות – ירי 15 כדורים ב-30 שניות בעמידה, כריעה, ושכיבה; ירי קצוב בזמן תוך כדי תפעול מעצורים; ירי לאחר מאמץ; מעבר מהיר בין מטרות וכדומה. למקצים מסוג זה מגיעים הלוחמים לאחר שכבר שלטו במיומנות הקליעה הבסיסית, במטרה להפוך אותם ללוחמים אינסטיקטיביים, שבמשמע הצעקה "הותקלת!", נכנסים למצב ירי, דורכים ומשחררים כדורים מדויקים למטרה".

מטרות לאימון ירי לברכיים
מטרות אימון בירי לברכיים

החשש, לדבריו של ביגמן, "לחיילים, המורגלים באימונים צבאיים במטרה להסתער, לכבוש ולהשמיד את האויב, נוספה למעשה מטרה חדשה: שמירה על חיי האויב, ונטרולו במינימום הכוח הנדרש".

מכוח צבאי ליחידת שיטור

לטענתו, יעילותו של הלוחם עלולה לפחות. זאת משום שהוא ייאלץ להתמודד עם שיקולים מוסריים במקום לדבוק בבסיס תורת הלחימה: להלחם, להגן ולשרוד: "לוחם שסל האינסטינקטים שלו כולל התניות נוספות מעבר לירי למרכז מסה, ימצא את עצמו מבולבל בסיטואציה קרבית אמיתית.

"הותקלת!" כבר לא תסמן מפגש חד ואכזר עם אויב מיומן, אלא תיצור בעיקר מבוכה", כותב ביגמן. "עד שהמוח יעבד את מורכבות הסיטואציה ואת הנחיות הפצ"ר, עובר זמן יקר שהאויב ינצל בנקל. ההתניה הבסיסית של הלוחם משובשת, והוא נעשה חסר ערך במצבים קרביים" הוסיף.

בנוסף, קבע כי תוצאת תכנית האימונים החדשה של פיקוד מרכז עלולה להיות הרת אסון: "מי שבונה כך את הכוח הצבאי לא מכשיר לוחמים קרביים, אלא יחידות שיטור ופיזור הפגנות שלא צפויות להיתקל באיומים צבאיים ממשיים. אם נניח שמטרות הברכיים החדשות משקפות תהליך העובר על צה"ל כולו, יש לכך השלכות מרחיקות לכת גם על מוכנותו של צה"ל למלחמה הבאה".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא