לאט לאט התרגלנו למחזה הזה, כמו שאנחנו מתרגלים להרבה מחזות. קבוצה של ישראלים, לרוב עם מבט קצת אבוד, צועדת לאורך המדרכה אל הגינה הציבורית, יד ביד עם ילדים אפריקאים בטיול בוקר. בדרך כלל מדובר במנודבים מחברות הייטק או מחברות ביטוח, סטודנטים, לפעמים תלמידי תיכון, תיירים, קבוצות תגלית ומסע וכיוצא באלה. ומידי פעם, ולאחרונה בקצב מוגבר, חיילים.

ואם כל האחרים מעצבנים לנו את העין וסופגים לפעמים צעקות או מבטי איבה, החיילים משאירים אותנו המומים ופעורי פה. וכועסים. מאוד מאוד כועסים. וככה, בלילה מסתובבים בשכונות חיילי מג״ב שבאו להגן עלינו מפני המסתננים, וביום באים חיילים מאותו צבא ומשחקים עם ילדיהם.

חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א
חיילי צה"ל עם ילדי המסתננים. צילום: סטודנטים למען דרום ת"א

אני לא יודעת מי בצבא החליט לשתף פעולה עם ארגוני זכויות המסתנן ועמותות השמאל ולשלוח חיילים להוביל ילדים מהגנון אל הגינה הציבורית ובחזרה. עמותת אליפלט, שכל מוביליה הם אנשי שמאל המרבים להתבטא נגד צבא הכיבוש, עושה קומבינות ומתמוגגת בכל פעם שנוחתים בגינה עב״מים במדים. בעיני התושבים הוותיקים זו תמצית הבגידה של המדינה. לאחרונה אני כבר שומעת קולות של צעירים שמסרבים להתגייס ושל אנשי מילואים שמסרבים לצאת למילואים. את המשפט הזה אמר לי צעיר משכונת התקווה: ״למה שאתגייס לצבא לשמור על המדינה, כשהצבא משתף פעולה עם האויב אצלי בבית?״. מ׳ משכונת שפירא אומר: ״הודעתי שאני לא עושה מילואים כל זמן שלמשפחה שלי אין ביטחון בבית.״

רבים אומרים לי להניח לילדים. אנשים שתומכים במאבק שלנו, שחושבים שהצדק איתנו, בכל זאת נפלו קרבן לתעמולה הזדונית של היריב. כי מי ששם את הילדים בחזית, מי שמשתמש בילדים בציניות מושחזת לקידום מעמדם של המסתננים ולערעור מעמדם של התושבים הוותיקים, זה הם, יפי הנפש המתבכיינים על פעוטות מסכנים ומחסני ילדים, כמו יעל גבירץ, מנכ״לית עמותת אליפלט. זו התשובה שלי להם.

ילודה לא אחראית ורשלנות הורית אכן מובילות למצוקה של ילדים. אלמלא העמותות שבאות ומשחררות את ההורים מאחריות, אולי היו משפחות חסרי מעמד ועתיד חושבות פעמיים אם להוליד עוד ועוד ילדים לחיים של אי-ודאות ומחסור. אבל אם יש מתנדבים שיגדלו להם את הילדים, ואם כל ילד מגדיל את הסיכוי שהמשפחה לא תגורש, אז למה לא.

הגננונים, השמרטפיות או מחסני הילדים הם תוצר של סדרי עדיפויות ותעשיית כספים. זה הפך לעסק מכניס בדרום תל אביב וכל אישה אפריקאית יכולה היום לשכור דירה, לשנורר לולים ולפתוח גן. אין עליהן שום פיקוח חינוכי או תברואתי. ולאף אחד לא איכפת אם הגנון נמצא בבניין מגורים ומטריף לשאר התושבים את החיים (הגנונים פעילים לרוב משש בבוקר עד עשר בלילה).

אין שום סיבה שבעולם שבחלק מסוים של העיר ייפתחו גנונים בכל רחוב, בבתי מגורים, בחנויות ובמבני תעשייה, ובכל שאר העיר לא יהיה אפילו מחסן ילדים אחד. שיפתחו להם גנים קרוב למקומות העבודה של הוריהם.

וחשוב מכל, מי שמחסל היום את השכונות הם הילדים. לא נעים להגיד את זה אבל אי אפשר לברוח מהמציאות. עם הפשיעה עוד אפשר להתמודד. עם הילודה אין שום אפשרות. הם דוחקים אותנו בהתמדה מטיפות החלב ומעונות היום והגנים והמועדוניות ובתי הספר והגינות הציבוריות והרחובות.

הם מקבלים רוח גבית ממאות או אלפי אידיוטים שימושיים, אנשים טובי לב שמחפשים להתנדב ונופלים בפח. כי אין מפתה יותר מלהניף ילד אפריקאי על הכתפיים ולצאת איתו לגינה הציבורית, לשחק קצת, לחלק ממתקים, ללטף את הראש, ולחזור הביתה בתחושה של חצי אלוהים. למה לחשוב על הנזק הכפול שהפלישה הקולוניאליסטית הזאת מעוללת לילדי השכונה ולילדי המסתננים. העיקר שהמתנדבים יכתבו בדף הפייסבוק שלהם איזה כיף היה.
והם עוד מעזים לבוא לפה במדים.

אבל אנחנו עקשנים בני עקשנים. ובכל פעם שנראה את צבא המטפלות לישראל נצלם ונפרסם ונעביר לחברי הכנסת ולעוזרים הפרלמנטריים ולשרים הרלוונטיים. ולא ניתן להם מנוח עד שהבושה הזאת תמוגר.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "בצה"ל קיימת הנחיה לסגלי החינוך והמפקדים העוסקים בכללים לביצוע פעילות חברתית ביחידות השונות. על פי ההנחיה, כל פעילות התנדבותית תתבצע בהתאם לערכי צה"ל ותתמקד בהיבט החברתי קהילתי. מתוך תפיסת צה"ל כצבא ממלכתי חל איסור מוחלט לביצוע פעילות במוסדות פרטיים ו/או בעלי זיקה פוליטית. הפעילות תתבצע במוסדות ציבוריים ללא כוונת רווח המוכרים על ידי מדינת ישראל ושהפעילות בהם מפוצעת על פי חוק".

שפי פז

שפי פז

ממובילות תנועת המחאה של עוטף תחנה מרכזית
שפי פז

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.