האם מאבק השמאל ברב הצבאי הראשי גובה מחיר תדמיתי מישראל? אמש (ג’) פרשת הרב קרים הפכה לכלי ניגוח נגד ישראל. בעמוד הפייסבוק של אתר החדשות הערבי ‘קודס ניוז’, העלו פוסט ובו דיווחו לעוקביהם על המינוי: “בעבר הוציא כתב פתוואה (פסק הלכה – ע”ל) לפיה יש לאנוס נשים גויות יפות בזמן מלחמה על מנת לרומם את רוח הלחימה של חיילים ישראלים. צבא הכיבוש ממנה את לתפקיד הרב הצבאי הראשי”. הפוסט זכה למאות לייקים ותגובות ולעשרות שיתופים.

צילום מסך: קודס ניוז
צילום מסך: קודס ניוז

מאז החליט הרמטכ”ל גדי אייזנקוט למנות את אל”מ הרב אייל משה קרים לתפקיד הרב הראשי לצה”ל, המינוי עומד תחת מתקפה רבתי. גופי התקשורת תוקפים מזה מספר ימים את המינוי בגלל תשובה שענה הרב קרים לפני שנים בנושא אונס בזמן מלחמה. בשו”ת אינטרנטי נשאל הרב לפני 13 שנה שאלה תיאורטית – מוסרית על ההיתר התנ”כי לשאת לאישה שבוית מלחמה בניגוד לרצונה (“אשת יפת תואר”). הרב אמר כי העיקרון העומד מאחורי ההיתר ההלכתי הוא דחיית המוסר הפרטי מפני טובת הכלל והבהיר כי ההלכה אינה נוהגת בימינו וכיום אין היתר לאונס מכל סוג.

אל”מ הרב אייל משה קרים עם הרבצ”ר היוצא הרב רפי פרץ

“כל ההלכה הזו, זה ממש מסובך”

יו”ר מרצ הסתערה על הרב קרים בחשבון הפייסבוק שלה ודחתה את הטענה לפיה דברי הרבצ”ר המיועד לא הובנו כראוי: “אתם מבינים וזה גדול עלינו. לא הבנו את הרב קרים גם כשב-2013 הוא היה אחראי על ספר הלכה של הרבנות הצבאית שקובע כי “התפיסה הרואה גויים כשקולים בזכויותיהם במדינה נוגדת את דעת התורה, ואין תוקף הלכתי לנציגי המדינה לפעול בניגוד לרצון התורה”. לא הבנו אותו גם הוא התנגד לגיוס נשים “מכיוון שהנזק הצניעותי שעלול להיגרם לבת ולאומה מכריע” או כשהוא הסביר שלאישה אסור להעיד במשפט כי “אופייה הסנטימנטלי של האישה אינו מאפשר לה לעמוד בחקירות שתי וערב.”

“כל ההלכה הזו, זה ממש מסובך. אולי כדאי שלא נכניס לזה את ראשנו הקטן והסנטימנטלי. אז סליחה, הבנו יופי. הבנו בדיוק מה כתוב בתשובה בנוגע לאונס נשים, גם אם הרב טרח “להבהיר” אותה שנים אחר כך. הבנו יופי מה חושב הרב על זכויותיהם של לא יהודים ועל זכויותיהן של נשים, ואנחנו גם מבינים טוב מאוד את שיטת ה”לא הבנתם את הרב”. היינו בזה כבר לא פעם, וההתפתלויות התורניות של מצדיקי הרב לא נראות משהו, במיוחד כשחלקן באות מצה”ל”.

לדברי גלאון “עשרות אלפי נשים משרתות בצבא, בגיוס חובה. אם לרב הראשי המיועד יש בעיה איתן, לצבא צריכה להיות בעיה איתו. המינוי הזה הוא מסר מאוד ברור לכל אישה בצבא ולכל ישראלי שאינו יהודי, וההתפלפלות המתגוננת של צה”ל כרגע רק הופכת את זה לגרוע יותר”. היא השוותה את דבריו לדבריו של גידי אורשר, מבקר הקולנוע שפירסם פוסט גזעני נגד מזרחיים, כדי לעקוץ את ראש הממשלה בנימין נתניהו: “חבל רק שדעותיו ההלכתיות של הרב הצבאי הראשי המיועד אינן חשובות מספיק כדי שראש הממשלה יפנה מזמנו ויגנה אותן. לו רק היה הרב מבקר קולנוע בגלי צה”ל, אולי נתניהו היה מוצא זמן גם עבורו”.

לבני: לא ראוי לצה”ל

בחשבון הטוויטר שלה עיוותה ח”כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) את דברי הרבצ”ר ואיימה: “בוועדת החוץ והביטחון אדרוש להחזיר את הרב לתקופת האבן. לשם הוא שייך”. זאת מבלי להתייחס לכותרת המשנה בכתבה אותה שיתפה בעצמה שמבהירה את הקשרם של דברי הרב.

ח”כ ציפי לבני (המחנה הציוני) הגדילה לעשות ואמרה היום בראיון שדברי הרבצ”ר מקוממים וכי “אין פה מקום לפרשנויות או פלפולים”. לדבריה “העובדה שהרב הראשי המיועד בכלל עסק, ולו תאורטית, באפשרות לאונס נשים ונגד שירתן או גיוסן – הופכות אותו ללא ראוי בצה”ל”.

גם ח”כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) הגיבה בטוויטר תוך אזכור פרשיית אורשר, “ביבי כבר הגיב לאמירה של הרב הצבאי הראשי החדש שמותר לאנוס נשים בזמן מלחמה – או שהוא מוטרד רק ממבקרי קולנוע עם 300 חברים בפייסבוק?”, שאלה והציתה את זעמם של גולשים רבים שהסבו את תשומת לבה בתגובות לכך שהיא מסתמכת על כתבה לא נכונה ולא בודקת את הדברים לפני שהיא מגיבה.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.