הכרעת הדין במשפטו הדרמטי של הלוחם אלאור אזריה תינתן מחר, ובכך תתקרב לסיומה אחת הפרשיות הסוערות ביותר בתולדות צה"ל, שקרעה את החברה הישראלית.

לקראת הכרעה דרמטית. מתוך 'לפני כולם' הערב (ג')

לאזריה, שהודבק לו הכינוי "החייל היורה מחברון" לאחר שירה במחבל אשר שכב פצוע על הכביש, קמו תומכים רבים שכללו פוליטיקאים בכירים וגנרלים בדימוס, אולם צמרת צה"ל התייצבה נגדו.

בסופו של דבר התנקזה הפרשה למשפט מתוקשר שבו הפרקליטות הצבאית האשימה את אזריה בעבירת הריגה.

לטענת התביעה, אזריה נשאל מיד לאחר הירי על ידי מפקדיו וחבריו למה ירה במחבל, והשיב כי עשה זאת משום שחשב כי "הגיע לו למות". התביעה טוענת בנוסף כי אזריה שינה חמש פעמים את גרסתו באשר למה שקרה באירוע ובאשר לסיבותיו לביצוע הירי. התביעה הצבאית גם הסבירה כי לא הייתה סכנה ממשית מהמחבל וכך עלה גם מעדויות החיילים ואנשים ששהו בזירה.

הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90
הירי בחברון שהתחיל הכל. צילום: פלאש 90

 

מנגד, טען אזריה כי הוא חף מאשמה וכי פעולתו נבעה מתוך חשש לחייו ומהגנה עצמית. בצוות ההגנה טענו כי סמוך למחבל הייתה סכין וכי גם מפקד הפלוגה טען כך בחקירתו במצ"ח. אזריה גם הסביר כי שניות ספורות לפני הירי ראה את המחבל מזיז את היד והראש – כפי שמוכיח גם הסרטון.

מחר, כאמור, תינתן הכרעת הדין הדרמטית שעשויה לעצב את יחסי צה"ל והחברה הישראלית בשנים הקרובות.

"המשפט זוהם מהרגע הראשון", עו"ד יורם שפטל
"המשפט זוהם מהרגע הראשון", עו"ד יורם שפטל

פרקליטים בכירים סבורים כי התרחיש היותר סביר הוא הרשעתו של אזריה בהריגה. "להערכתי", אומר עו"ד ארי שמאי, "משפט כזה מחייב או זיכוי מוחלט או הרשעה ברצח – לא פחות. הפרקליטות הצבאית קצת נבהלה אז הורידו את הסעיף להריגה. אבל אני לא רואה סיטואציה שבה כל צמרת צה"ל מושקעת במשפט הזה ואזריה יוצא זכאי".

עו"ד יורם שפטל, מסכים שהתרחיש של זיכוי הוא אפסי. "קשה לי לראות איך זה נגמר ללא הרשעה", הוא אומר. "רק שברור לי שהוא יורשע לא בגלל הדין ולא בגלל שכך מחייב חומר הראיות, אלא בגלל הזיהום המשפטי שהחל מהרגע הראשון. צריך גם לציין שיש שני שופטים בהרכב שהם קציני שדה, שמן הסתם רוצה קידום. עוד לא נולד סגן אלוף שלא רוצה להיות אלוף משנה.

"אז נכון שקידומה של ראשת ההרכב אינו תלוי ברמטכ"ל, אבל ההערות שלה במהלך המשפט היו כל כך ארסיות ואגרסיביות וחד צדדיות נגד הצד הנאשם, כך שברור לאן הרוח נושבת. אם אני הייתי מייצג את החייל הייתי מבקש לפסול אותה".

עם זאת, שפטל חלוק על שמאי בשאלת אופי ההרשעה. "לא בהכרח שהוא יורשע בהריגה", הוא מסביר. "רוב הסיכויים נוטים להרשעה בהריגה, אבל יכולה להיות הרשעה בגרימת מוות ברשלנות, בשימוש לא חוקי בנשק, בהתנהגות שאינה הולמת ובעוד דברים. להבנתי, כל תוצאה שהיא פחות מהרשעה בהריגה תהיה מכה לפרקליטות הצבאית".

"הצבא מושקע במשפט הזה". עו"ד ארי שמאי.
"הצבא מושקע במשפט הזה". עו"ד ארי שמאי.

ומה באשר לגזר הדין? גם שפטל וגם שמאי סבורים כי במקרה של הרשעה ייגזרו על אזריה בין שנה וחצי לשלוש שנות מאסר. אך שפטל מוסיף וטוען כי במקרה של הרשעה בסעיף חמור פחות מהריגה אזריה לא יישב בכלא בכלל.

עו"ד שמאי מסביר כי בכל הנוגע לסיכויי הערעור של ההגנה יש לבחון על מה תסתמך ההרשעה. "אם ההרשעה תבוסס על התרשמות בית המשפט מאמינות העדויות שהובאו בפניו הרי שסיכויי הערעור אפסיים", הוא מסביר. "אבל אם היא תבוסס על פרשנות משפטית מומלץ להגנה לערער".

שני הפרקליטים משוכנעים כי בכל מקרה בו המשפט נגמר בזיכוי או בהרשעה בסעיף שאינו הריגה, הפרקליטות הצבאית צפויה לערער.

בעיקר זה נראה כי הפרשה עדיין רחוקה מסיום.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי