ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) קרא לשר האוצר משה כחלון לשלול מיידית את תקציבי עיריית טירה בעקבות הפרסום ב"ישראל היום" על הקמת אנדרטה להנצחת הנכבה בעיר. "בדיוק לעת הזו יזמה ישראל ביתנו את תיקון החוק שמאפשר לשר האוצר להפעיל את סמכותו ולגרוע תקציבים ממוסדות שמנציחים את הנכבה", כתב פורר בפנייתו לשר.

הקמת אנדרטת הנכבה בטירה
הקמת אנדרטת הנכבה בטירה

"העובדה שלפי הפרסומים הוקצתה קרקע ציבורית לטובת מפעל הנצחה לאלה שנלחמו בציונים חמורה ואינה יכולה לעבור ללא תגובה חריפה שלך. אני קורא לך לשלול באופן מיידי מעיריית טירה תקציב בהתאם לסמכותך בחוק. לא יתכן שקרקע ציבורית תשמש מקום כדי לפעול ולקדם את השקר וההסתה נגד הקמת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית", הוסיף פורר.

סמכותו של שר האוצר נובעת מחוק יסודות התקציב הקובע כי לקצץ בתקציבו של גוף התומך בין היתר במאבק מזוין נגד מדינת ישראל.

אנדרטה ל"קדושים שהרחיקו כנופיות ציוניות"

האנדרטה שמקימה העירייה היא חלק מפארק זיכרון ל"הרוגי הנכבה" מטירה במלחמת יום העצמאות. "נשלמות העבודות להקמת אנדרטת זיכרון לקדושי טירה והאזור, שהרחיקו כנופיות ציוניות מהעיר במלחמת 1948. האנדרטה מוקמת ליד בית הספר התיכון בעיר", נכתב ברשתות החברתיות בשפה הערבית.

יוזמי האנדרטה הם תושבי העיר, אזרחים ישראלים, אשר העירייה אישרה את בקשתם להציבה בכיכר הראשית לפני כארבעה חודשים. בין התושבים התפתח ויכוח בנוגע לשמות שיונצחו על האנדרטה. ראש עיריית טירה, מאמון עבד אלחי, שתמך בהקמת האנדרטה, לא הכחיש את הדברים בשיחה עם העיתון. "כוחות החושך לא יצליחו להשתיק אותנו. אף אחד לא מתכוון להכעיס אף אחד, עם זאת, אנחנו יודעים לשמור על הכבוד שלנו ועל ההיסטוריה שלנו", אמר.

"אנחנו כבר הוכחנו את נאמנותנו למדינת ישראל הרבה יותר מיהודים אחרים שבוגדים במדינה באמצעות 'ערכים' שהם מנסים להעביר אותם", הוסיף ראש העיר. "אנחנו יודעים לחנך את ילדינו ולהעביר להם את המסר שאנחנו מכבדים את המדינה ואת חוקיה. אני סומך על זה, כקהילה שהצליחה כמעט 70 שנה לשמור על נאמנות למדינה ועל זהותה – שנצליח לעשות זאת גם בהווה וגם בעתיד".

בטירה עצמה נמתחה ביקורת על עבד אלחי בטענה כי הוא מתרברב בהצלחה בעוד ניסה בכלל לדחוק את האנדרטה לרחובות שוליים. "לא העירייה מימנה את האנדרטה, כמו שראש העירייה ניסה להציג, אלא גורמים פרטיים בתוך טירה", טענו גורמים בעיר. "הדיבורים הם שראש העירייה קיבל הוראות מגבוה לגבי המיקום הפנימי של האנדרטה, להבדיל מהמיקום המקורי בכדי להסתיר ולגמד האנדרטה". ראש העיר אמר כי המבקרים מתבלבלים בין שתי אנדרטאות שמוקמות בימים אלה בעיר.

בארגון "לך ירושלים" ,שחשף את הקמת האנדרטה, קראו לשר הפנים להזמין את ראש עיריית טירה לשימוע ולפטר אותו. "לא ייתכן שבמדינת ישראל יונצחו ותינתן במה לגרועים שבאויבי ישראל. יש להוקיע ולעקור מהשורש כל גילוי האדרה של אויבי העם היהודי בשטחי מדינת ישראל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20