שופט בית המשפט המחוזי איתן הכריז היום על כפושט רגל, ובכך קיבל את בקשת המנהל המיוחד עו"ד יוסף בנקל וכן את עמדתם של הבנקים והסכמת פישמן עצמו. בנקל מונה על ידי בית המשפט לנאמן על כל נכסי פישמן ועליו לפעול על מנת לאתר ולממש נוספים שלו.

אליעזר פישמן. צילום: פלאש 90
אליעזר פישמן. צילום: פלאש 90

השופט אורנשטיין רמז בהחלטתו שההכרזה על אינה סוף פסוק ולא מן הנמנע שבסופו של דבר יאמצו הצדדים את הסדר החוב ואת התספורת הנלוות לו: "לא התעלמתי" כותב השופט אורנשטיין, "מעמדת החייב (פישמן, צ.ט), שלפיה יש להורות למנהל המיוחד ולנושים להתייחס באופן ענייני להסדר העקרונות וכמתחייב מהתכליות של פקודת פשיטת הרגל. עם זאת סבורני שאין בכך כדי לעכב את הכרזת פשיטת הרגל". כלומר השופט לא מוריד מהשולחן את הסדר החוב שגובש, במסגרתו התחייב פישמן להחזיר 400 מליוני שקלים מתוך החוב, באמצעות עזרה של בני משפחתו.

השופט הוסיף עוד בהחלטתו: "למותר לציין שלא יהיה בהכרזה כדי למנוע בעתיד השגת הסדר נושים שיזכה לתמיכתם של אלה ולאישור בית המשפט, לרבות על יסוד הסדר העקרונות דלעיל או הסדר אחר ולאחר שתתברר מצבת הנכסים והאפשרות להשיא את קופת הנשייה באופן מרבי. התייחסות הנושים להסדר העקרונות כמבוקש על ידי החייב תידון בהמשך ההליך".

השופט התייחס לתגובתו של פישמן לבית המשפט, בה קרא לבנקים לבצע את הסדר החוב למרות שאינו מתנגד להכרזה על פשיטת רגל. עורך הדין של אחד הנושים אומר היום לערוץ 20 בעקבות ההכרזה, שההכרזה על פשיטת הרגל אינה סוף פסוק, ולא מן הנמנע שכעת, בחסות השקט הציבורי, יגיעו הצדדים להסכם מחודש על תספורת וביטול פשיטת הרגל.

השופט איתן אורנשטיין. צילום: פלאש 90
השופט איתן אורנשטיין. צילום: פלאש 90

ההחלטה של המנהל המיוחד לבקש הכרזה על פשיטת רגל, הגיעה בעקבות כניעת הבנקים ללחץ הציבורי נגד התספורת והחלטתם לדחות את הסדר החוב. המשמעות עבור הבנקים של הכרזה על פשיטת רגל היא וויתור על 400 מליוני השקלים אותם התחייב פישמן לגייס מקרובי משפחתו במסגרת הסדר החוב והתספורת. ההערכה היא שהחלטת הבנקים לסגת מההסכמה להסדר החוב, נובעת מהלחץ הציבורי וההפגנות, למרות שכאמור זה פוגע ביכולת שלהם לגייס כספים ממשפחתו.

במקביל להכרזה על פשיטת הרגל החליטה הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית שתבדוק את הקצאת האשראי במשק והסדרי החוב באופן כללי, וכמובן תעסוק בשאלת הסדר החוב של פישמן. בעיקר תנסה הוועדה לברר כיצד קרה שהבנקים הלוו לו מליארדי שקלים ללא בטוחות. בוועדה יהיו חברים חברי ועדת הכלכלה של הכנסת, ובנוסף חמישה חברי כנסת נוספים שייבחרו על ידי הסיעות.

צבי טסלר

צבי טסלר:עוד באותו נושא