נשיא קובה לשעבר פידל קסטרו מת בליל שבת, והוא בן 90. קסטרו הוביל יחד עם אחיו הצעיר ראול את המהפכה הקומוניסטית במדינה בשנות ה-50, והם שולטים בה כמעט 60 שנים. פידל כיהן כנשיא קובה מאז המהפכה ועד לפרישתו בשל מצבו הבריאותי, לפני כחמש שנים. מאז שולט בה אחיו הצעיר ראול, שהודיע מצידו שיפרוש מתפקידו ב-2018.

דיכא את כל מתנגדיו בארצו. קסטרו
דיכא את כל מתנגדיו בארצו. קסטרו

פידל קסטרו השפיע על ההיסטוריה במאה ה-20 במידה שגדולה הרבה יותר מגודלה היחסי של ארצו, בכך שהוביל מהפכה קומוניסטית סמוך לארצות הברית.

למעשה, הוא היה הראשון שהצליח להשליט שלטון קומוניסטי בחצי הכדור המערבי, ועוד במדינה שנמצאת כמה עשרות קילומטרים מחופי פלורידה. שנתיים לאחר שתפס את השלטון ספגה ארה"ב מפלה צורבת כשניסתה לעודד התקוממות עממית נגדו בפלישה למפרץ החזירים ונכשלה, ושנה לאחר מכן – קסטרו עמד כסלע איתן מול הנשיא קנדי בעת משבר הטילים באי, משבר שנפתר רק כשקסטרו קיבל את הוראותיו של חרושצ'וב ממוסקבה, ולא נכנע לתכתיבים אמריקניים.

גם החרם שהטילה ארה"ב על השלטון בקובה לא סייע להחליש את השלטון במדינה, כשנשיא אחר נשיא התחלף בבית הלבן בעוד שלטונו של פידל קסטרו נשאר יציב במשך לא פחות מ-49 שנים. הוא פרש מתפקידו מטעמי בריאות ולא כתוצאה מלחץ חיצוני, ומאז פרישתו – אחיו הצעיר ראול מכהן כנשיא ללא אופוזיציה לשלטונו. ראול מצידו הודיע כי יפרוש גם הוא ב-2018, ויסיים את שלטון האחים הנמשך מאז סוף שנות ה-50 של המאה ה-20.

"הוא היה רודן אכזר". דונלד טראמפ
"הוא היה רודן אכזר". דונלד טראמפ

גולת הכותרת של נשיאותו הייתה להפוך את קובה ממדינה קפיטליסטית ובעלת בריתה של ארה"ב, למדינה קומוניסטית מובהקת ובעלת הברית העיקרית של ברית המועצות בחצי הכדור המערבי. קסטרו הלאים את התעשייה וחילק מחדש את אדמות האי, מה שגרם לבריחה של המוני קובנים מארצם לייסוד מושבה של יוצאי האי בפלורידה, שמעבירה ביקורת קשה על שלטון האחים.

אלא שלאחר התמוטטות ברית המועצות סבלה קובה ממשבר כלכלי שאילץ את קסטרו לפתוח את ארצו לתיירים מחוץ לאי, ועם השנים קובה הפכה לאחד מיעדי התיירות הפופולאריים בקריביים.  קסטרו ייסד גם מערכת חינוך חינם לכולם, והוביל לכך שרמת האוריינות בקובה היא מהגבוהות באמריקה הלטינית. עם זאת, המשטר שהוקם בקובה הוא דיקטטורה קומוניסטית לכל דבר: אין חופש ביטוי או חופש עיתונות, אסורות התאגדויות פוליטיות מחוץ למפלגה הקומוניסטית ורק אחיו היה זה שאפשר לאזרחי קובה לצאת מהארץ בחופשיות יחסית.

ההישג הגדול של פידל קסטרו הוא שלמרות חרם כלכלי חסר תקדים, אין אופוזיציה של ממש לשלטון האחים הקומוניסטי מאז המהפכה בשנות ה-50 ועד יומו האחרון. אין הפגנות נגדם ונראה שהמפלגה הקומוניסטית תמשיך לשלוט בקובה גם לאחריהם.

"ההיסטוריה תשפוט" נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90
"ההיסטוריה תשפוט" נשיא ארה"ב ברק אובמה צילום: פלאש 90

מותו של קסטרו חש את קו השבר בין הימין לשמאל. כ למשל, נשיא ארצות הברית הנבחר טראמפ מסר: "היום העולם מציין את לכתו של דיקטטור אכזר שדיכא את אזרחיו במשך קרוב לשישה עשורים. המורשת של פידל קסטרו היא כיתות יורים, גניבות, סבל בלתי ניתן לתיאור, עוני והתכחשות לזכויות אדם בסיסיות".

לעומת זאת הנשיא אובמה, שניסה לשק את יחסי ארצו עם קובה נשמע שמח הרבה פחות: "האמריקנים מושיטים את ידם לעבר העם הקובני עם לכתו של קסטרו. ההיסטוריה תשפוט את השפעתו העצומה של קסטרו על העולם", אמר אובמה, והדגיש כי ארה"ב "עבדה קשה כדי לשים את העבר מאחורינו".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי