"" שהעביר הפרלמנט הפולני הקובע אישום פלילי למי שייחס לעם הפולני את פשעי השואה עומד להשתנות בעקבות הלחץ מצד .

ראש ממשלת מורבייצקי וראש ממשלת ישראל נתניהו. צילום: פליקר ופלאש90

 

ראש ממשלת פולין מתאוש מוריבייצקי הודיע כי יחזיר את "חוק השואה" לדיון בפרלמנט. על פי מספר דיווחים, ייתכן שהחוק ייגנז כליל בעקבות הזעם שהוא עורר בישראל.

ראש לשכתו של ראש הממשלה מטיאוש מורבייצקי, מיכאל דבורצ'יק, אמר ברדיו הממלכתי כי החוק נועד "להגן על שמה הטוב של פולין", אבל אין צורך בענישה ועל כן יש לתקנו.

החוק שעורר זעם רב בישראל קבע כי מי שיטען שפולין אחראית לפשעים שבוצעו על-ידי הנאצים בשואה, יעבור עבירה פלילית שעונשה עד 3 שנות מאסר.

אם לא די בכך, החוק קבע כי האיסור על העלאת טענות מסוג זה, חל גם על אזרחים זרים הנמצאים מחוץ לגבולות פולין.

ראש הממשלה הפולני טען אז כי "אנחנו חייבים להתעקש על האמת הבסיסית. זו זכותנו כאומה, כשם שזו זכותם של היהודים להיאבק באנטישמיות". הנשיא אנדז'יי דודה טען כי "האומה הפולנית לא השתתפה בשואה. לעולם לא אסכים שאנו, פולין כאומה, נושמץ על ידי 'אמיתות' היסטוריות לא נכונות ועל ידי האשמות שגויות לחלוטין, כמו אלה שהופנו כלפי המדינה והאומה שלנו בימים האחרונים – וכאלה היו רבים", הוסיף דודה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח בעקבות כך עם ראש ממשלת פולין מתאוש מורביצקי. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה אודות זיכרון השואה. במשרד החוץ יצאו בימים האחרונים באופן חריף נגד החוק שמטרתו להגביל את חופש הביטוי סביב מעורבות הפולנים ברצח יהודים במהלך השואה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.