אמש (ה') נערכה פגישה בין השר לרמטכ"ל , כך עפ"י פרסום בחדשות 2. הפגישה התקיימה ככל הנראה, על רקע פרסום דו"ח מבקר המדינה על מבצע "" שתיאר ריחוק וחוסר תיאום בין שרי הקבינט לצמרת מערכת הביטחון, מתוך ניסיון ליצור קרבה. פגישות מסוג זה מתואמות ע"י המועצה לביטחון לאומי. השניים לא פרטו אודות תוכן הפגישה אך הסכימו לומר כי נמסרו בה "עדכונים כללים".

השר נפתלי בנט והרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90
השר נפתלי בנט והרמטכ"ל גדי אייזנקוט. צילום: פלאש 90

כזכור, הדו"ח חשף את כשלי הדרג המדיני והדרג הביצועי בכל הקשור למוכנות ולהיערכות של צה"ל להתמודדות עם איום מנהרות הטרור של החמאס ועם עזה בכלל. בין היתר נחשפו כשלי מודיעין חמורים כאשר ראשי מערכת הביטחון לא עדכנו בזמן אמת את חברי הקבינט. "אין לפטור את המטכ"ל והעומדים בראשו מאחריות למצב שבו הגיע צה"ל בהיבטי בניין הכוח והפעלתו למבצע 'צוק איתן'", כתב המבקר בהתייחס לרמטכ"ל דאז בני גנץ.

עוד הוסיף המבקר, השוםט בדימוס יוסף שפירא, כי "ראש הממשלה נתניהו היה בקיא באיום המנהרות אותו הגדיר איום מרכזי ואסטרטגי, וקיים דיונים רבים בקשר אליו מחוץ לקבינט. היה עליו להציג לקבינט את איום המנהרות באופן מפורט, לאחר שהבין את חומרתו – אך הקבינט ה-33 לא דן בכך במשך יותר משנה, מהקמתו עד למרס 2014". לדבריו,"גם אם לא הייתה כוונת הסתרה, לקבינט לא הוצג איום המנהרות במפורט".

המבקר האשים כי רה"מ נתניהו, שר הביטחון דאז יעלון, ראש אמ"ן לשעבר כוכבי וראש השב"כ לשעבר כהן מנעו "מידע משמעותי והכרחי שנדרש לשרי הקבינט לצורך קבלת החלטות מיטביות בתקופה שקדמה למבצע. בנוסף, קובע המבקר כי איום המנהרות לא הוצג כנדרש לשרי הקבינט ע"י יעלון, כוכבי וגנץ עד לתחילת יולי 2014 – כשבוע לפני תחילת המבצע.

רה"מ השיב כי האיום עלה עוד קודם למבצע, אך טענתו נהדפה ע"י המבקר. "גם אם לא הייתה כוונת הסתרה, לקבינט לא הוצג איום המנהרות במפורט. נציגי צה"ל ושב"כ, ראש המל"ל לשעבר, שר הביטחון לשעבר וראש הממשלה אמרו אמירות כלליות ומעטות לגבי איום המנהרות, ולא תיארו את האיום על מלוא התפתחותו, היקפו והפערים שהיו בנוגע אליו, באופן שהיה בו כדי להדגיש את מהות האיום"

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.