בוועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת הוצבו אתמול (ב') כיסאות מתקפלים רבים במיוחד, לקראת הדיון האחרון (לפני ההצבעה) בהצעת החוק בנוגע לנציבות הביקורת על הפרקליטות. בוועדה ראו את הכיסאות והבינו, כנראה, שהם נועדו לצורך חבטה נוספת בגופתה של נציבות הביקורת, שהפכה כבר מזמן למת-חי.

רגע כמעט קומי נדיר התרחש כאשר היו"ר סלומיאנסקי ביקש להסיר מהצעת החוק את הדרישה לחייב מתלונן כנגד פרקליט לחתום על תצהיר – דרישה שאין דומה לה בשום גוף ביקורת במדינה. סלומיאנסקי ביקש להסיר את הדרישה לדבריו מכיוון ש"אני שומע מהציבור שמדובר בדרישה בעייתית", "איזה ציבור?" צעקה אליו נציגת הפרקליטים בדיון, בביטוי מושלם להתנהלות הפרקליטות בנושא – את הציבור לא רק שלא סופרים, אלא שככל הנראה גם לא מכירים בקיומו.

חוקה
ישיבת וועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת.

נציבות הביקורת הוקמה במקור על מנת לבצע ביקורת על עבודת הפרקליטות (ושאר רשויות התביעה), ובראשה הוצבה השופטת בדימוס הילה גרסטל. הטעות הגדולה של גרסטל הייתה כנראה שהיא עשתה עבודה בצורה יעילה מידי, ועוררה את חמתם של הפרקליטים. התוצאה הייתה הצעת החוק, שנדונה בוועדת החוקה לקראת הצבעה בקריאה שניה ושלישית בכנסת, שהופכת את הנציבות לגוף חסר משמעות.

וועדת החוקה של הכנסת התכנסה לדון בנוסח הצעת החוק לקראת קריאה שנייה ושלישית. המטרה: להעביר את הצעת החוק שנוסחה במשרד המשפטים כלשונה, בלי לאפשר שום שינוי, על מנת להשאיר את הפרקליטות כגוף ללא ביקורת העושה ככל העולה על רוחו.

הצעת החוק שנוסחה במשרד המשפטים לא לקחה סיכונים – כל סעיף שיכול היה למנוע קיומה של ביקורת, להפחיד מתלוננים או לאפשר הפסקת חקירות ובדיקות נכנס פנימה. כך למשל לפי הצעת החוק הנציבות תהיה גוף הביקורת היחיד בארץ שתלונה אליו תחייב את המתלונן לחתום על תצהיר (פעולה שמחייבת שכירת עו"ד ויש לה השלכות פליליות), הנציבות לא תוכל לבדוק את שיקול הדעת של הפרקליטים, הנציבות לא תוכל לבצע ביקורת מערכתית ושיא האבסורד: הנציבה תפוטר במידה ויוגש נגדה כתב אישום (כתב אישום מוגש על ידי הפרקליטות – הגוף המבוקר).

אם הצעת החוק הזו תעבור כמו שהיא (וכרגע נראה שהיא תעבור), יוכלו בפרקליטות לנשום לרווחה, ולחזור לשגרת העבודה שנחשפה בדו"חות הביקורת שהספיקה הנציבות לפרסם לפני שטורפדה: התעלמות מהחוק, יחסי עבודה בעייתיים עם עדים ומומחים, אפליה בוטה בין נאשמים עשירים לעניים, ומי יודע מה לא הספיקו לחשוף.

בסופו של דבר מדובר פה בעוד מקרה של כניעה של הממשלה לוועד עובדים, במקרה הזה וועד הפרקליטים, כאשר האינטרס הציבורי הברור בשקיפות ופיקוח נזנח לטובת שקט במשרד המשפטים.

זאב לב

זאב לב

עו"ד בתנועה למשילות ודמוקרטיה ובעל משרד עצמאי העוסק בנדל"ן ביהודה ושומרון. נשוי לטופז ואבא לאיתן, ניצן ועומר. תושב נופי נחמיה.
זאב לב

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.