אין ספק שהרצוג יצטרך לישון מוקדם היום. למעשה ייתכן והוא כבר עושה את שנתו, אלא אם כן טרם נחשף לנתוני סקר המביכים ומשפילים של ערוץ הכנסת. לא פחות.

לפי הסקר, שנערך בקרב מצביעי מפלגת העבודה ופורסם היום: אילו היו נערכות בחירות היום, הרצוג היה מקבל תמיכה מזערית במיוחד ומגיע למקום השלישי בלבד – רק 15% מקרב מצביעי מפלגתו סבורים כי הוא המתאים להנהיג את המפלגה.

image
"מרגלית עשה אקזיט מהמשבר של הרצוג". צילום: ניב אהרונסון, ערוץ הכנסת

 

זאת כאשר הרבה לפני הרצוג מובילה יריבתו המרה, שלי יחימוביץ׳, בפער ניכר למדי – 24% מקרב מצביעי המפלגה סבורים כי דווקא היא תתאים להנהיג את המפלגה בעת הזאת.

אבל הנתון המפתיע והמשפיל באמת זה הנתון הבא – אראל מרגלית, האיש שעלה למודעות הציבור בעיקר בעקבות מילה גסה אחת, בה הרבה ומרבה להשתמש בתקופה האחרונה, ושלא מעט מחבריו מיהרו להספיד את עתידו בהנהגת המפלגה, הצליח אף הוא להתרומם מעל הרצוג ולהעפיל למקום השני וקיבל תמיכה של 21% (עפ"י נתוני ערוץ הכנסת). קרוב יותר ליחימוביץ׳ מאשר להרצוג.

ולא, זה לא שמצבו של האחרון היה מזהיר קודם הדיבורים על ממשלת אחדות. אדרבה, יתכן שרק בגלל שמצבו הפוליטי הורע משמעותית הוא העז להסתכן והלך על מהלך שלא תהיה זו גוזמה להגדיר אותו כ״חָרָקִירִי פוליטי״.

ולא שמישהו מופתע מכך שיחימוביץ׳ התחזקה בעקבות העובדה שלקחה את מושכות הנהגת המפלגה לידיה בעת שמפלגתה חוותה את משבר המנהיגות האחרון. אך טבעי הוא זה.
אך נדמה כי העובדה שמרגלית המשיך להתסיס נגד הבוס כל העת. ולא זו בלבד, אלא שידע לנצל את נפילתו של הרצוג לטובת ביצור מעמדו במפלגה בכלל ובתודעה הכלל ישראלית בפרט, היא היא תמונת הכישלון החרוץ של בוז׳י.

לו הייתי הרצוג, והייתי נשאל מה באמת השפיל והכעיס אותי בכל תקופה הקשה האחרונה, אין ספק שמכל ההשפלות שעברתי, מבית ומחוץ, משפיר ויחימוביץ׳ או מנתניהו וליברמן, הייתי בוחר דווקא בנתון המכאיב הזה, בו קם לי יריב פוליטי ועשה אקזיט מהמשבר הכי גדול שחוויתי בחיי, שגם ככה עתיד להעיף אותי משורות ההנהגה.

20 News

20 News