1:04 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > עידן חדש ביחסי ישראל אירופה?

עידן חדש ביחסי ישראל אירופה?

מקורות מוסמכים בישראל ובאיחוד האירופי סוברים כי שנת 2017 תוביל להידוק היחסים ולשיתופי פעולה, כך על פי פרסום ב"מקור ראשון"

עידן חדש ביחסי ישראל והאיחוד האירופי? מקורות מוסמכים בישראל ובאירופה סוברים כי שנת 2017 תהווה נקודת מפנה חיובית, כך על פי פרסום של העיתונאי אריאל כהנא ב"מקור ראשון", הבוקר (ו').

שיפור ביחסים? ראש הממשלה ושרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני בעת ביקורה בכנסת ב-2014. צילום: קובי גדעון
שיפור ביחסים? ראש הממשלה ושרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני בעת ביקורה בכנסת ב-2014. צילום: קובי גדעון

בפגישה שנערכה השבוע בין מנהל אגף המזרח התיכון בנציבות האיחוד האירופי, ניק ווסטקוט לעיתונאים בתל אביב, אמר הנציב כי "הרבה דברים טובים קורים אף שהם אולי נסתרים מן העין. אנו מקווים שלאחר הפסקה ממושכת, כבר בתחילת השנה הבאה תכונס מועצת הקשרים (המעצבת את יחסי ישראל והאיחוד) בדרג שרים, כדי לבחון כיצד להצעיד את הקשרים קדימה".

תהליכים פנימיים והאטרקטיביות של ישראל יובילו לשיפור ביחסים

זהירות דבריו של ווסטסקוט מציגה את החשאיות בה נוקטים הצדדים בשלב זה. ממשרד החוץ נמסר כי "כחלק ממכלול היחסים בין ישראל לאיחוד נבחן גם כינוס מפגשים, כמו למשל הסמינר המשותף למאבק באנטישמיות בעוד כשבועיים, ומפגש תת הוועדה לכלכלה בבריסל בשבוע הבא".

בנוסף לתגובות הרשמיות, מקורות המעורים ביחסים מירושלים ובריסל מאשרים כי בעקבות אירועי החודשים האחרונים חלה התפתחות חיובית אולם מדגישים כי "המצב עדיין שברירי".

"לאחר שנים קשות, במיוחד ב2014-2015 שאופיינו במשברים סביב הסוגיה הפלסטינית, 2017 צפויה לסמן שלב חדש. לא מדובר בשדרוג מלא של היחסים שעמד בעבר על הפרק, או בהפסקה מוחלטת של הביקורת על הבניה בהתנחלויות, אך בהחלט בעידן חדש של שיפור בקשרים", צוטט אחד מיודעי הדבר ב'מקור ראשון'.

אחד מרגעי השיא של המשבר מול האיחוד האירופי התרחש לפני שנה עת הוחלט באיחוד לסמן מוצרים ישראלים המיוצרים ביהודה ושומרון. ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה בתגובה שלא לשתף פעולה עם הנציגים האירופאיים בכל הקשור ליחסי ישראל והפלסטינים. "האיחוד האירופי צריך להתבייש", אמר אז נתניהו.

האיחוד קיבל החלטה על סימון מוצרים ישראליים
האיחוד קיבל החלטה על סימון מוצרים ישראליים

שנה קודם לכן פרסם האיחוד האירופי הנחיות האוסרות על קיום קשרים עקיפים עם חברות הקשורות לבנייה ביהודה ושומרון.

אלא שהליך פנימי באיחוד לפיו יש לשנות מדיניות כלפי מדינות שכנות, יגרום ככל הנראה לשיפור היחסים. באיחוד יקבעו "סדרי עדיפויות" בין האיחוד לכל אחת מהמדינות וביניהן כמובן גם ישראל.

גם הטרור האסלאמי הפוקד את יבשת אירופה הפך את ישראל אטרקטיבית בשל ניסיונה הרב עם אתגרים ביטחוניים. כך למשל החילו רשויות הביטחון בבלגיה את נהלי הביטחון הנהוגים בנמל התעופה בן גוריון גם על נמל התעופה של בריסל.

הקשרים החמים בין ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין, הוסיפו גם כן נקודות אירופאיות לזכותה של ישראל. כך גם היחסים הטובים עם נשיא ארה"ב הנבחר דונלד טראמפ.

היחסים החמים עם רוסיה מהווים נקודת זכות לישראל. הנשיא פוטין ורה"מ נתניהו. צילום: לע"מ
היחסים החמים עם רוסיה מהווים נקודת זכות לישראל. הנשיא פוטין ורה"מ נתניהו. צילום: לע"מ

כל אלו מובילים את אירופה לבחון מחדש את יחסה לישראל ולכנס את מועצת הקשרים שלא התכנסה כבר קרוב ל-5 שנים.

גם ישראל וגם האיחוד האירופי מתכוננים לחידוש שיתופי הפעולה, כאשר "סדרי העדיפויות המשותפים" יוגדרו מחדש ויולידו סדרת הסכמים הדדיים. את ישראל צפוי לייצג סגן השר צחי הנגבי.

לדברי גורם מדיני אירופאי, "לא מדובר ב'תכנית פעולה' חדשה בין ישראל לאיחוד. תכנית כזו הייתה אמורה להיחתם ב-2009 ולהחליף את התכנית הוותיקה מ-2005. היא הוקפאה בשל מבצע 'עופרת יצוקה' והבנייה הנמשכת בהתנחלויות. כעת אמנם אין 'תכנית פעולה' חדשה, אבל גם מפסיקים לדרך במקום. אם לא תתרחש הפתעה בלתי צפויה, 2017 תהיה שנה של שינוי לטובה בקשרים".

בתוך כך, אמש חשף שגריר ארה"ב בישראל, דן שפירו, כי ארה"ב צפויה להתנגד לכל החלטה חד צדדית בענייני ישראל והפלסטינים. החשיפה הובילה לאנחת רווחה מפני מהלכים אחרונים בכהונת אובמה. אלא ששעות ספורות לאחר מכן נודע כי אובמה מיהר להפר את הבטחת טראמפ וחתם על צו המעכב את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים בחצי שנה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים