עופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל, ואורן חסון, יו״ר מנהלת הליגה, החליטו להשבית את הכדורגל הישראלי אם הממשלה לא תפעל בצורה מיידית ואגרסיבית באלימות ובגזענות. בראיין משותף עם השניים שנערך במלון הנבחרת בספרד, עיני וחסון הביעו קו אחיד במאבק נגד האלימות והגזענות, על התכניות לקידום הכדורגל הישראלי ועל החלום לצמצם פערים מול הכדורגל באירופה.

עופר עיני ואורן חסון. צילום: משה בוקר
עופר עיני ואורן חסון. צילום: משה בוקר

נתחיל במשחק מול ספרד. מה התחושות שלך אחרי משחק כזה?

עיני: "לפני המשחק היה חשוב לי שהשחקנים יתנו את המקסימום על המגרש. הם שיחקו נגד הנבחרת הטובה בעולם. הם הפסידו אבל לפחות התאמצו".

אתה מרוצה מהסיבוב הראשון שהסתיים?

עיני: "כמו כולם, גם אני הבנתי שקשה מאוד לעבור את ספרד ואיטליה ולכן מקום שלישי הייתה המטרה. בינתיים אנחנו עומדים ביעדים שלנו. ניצחנו נבחרות שעל הנייר שוות לנו, מקדוניה ואלבניה. היעד היה מקום שלישי וסיימנו את הסיבוב במקום השלישי".

אלישע לוי ימשיך קדנציה שנייה?

עיני: "אני עוקב ורואה מקרוב את ההתנהלות של אלישע. אלישע בא למרחקים ארוכים, הקמפיין הזה הוא הכנה לקמפיין הבא. אני מרוצה משילוב הצעירים בנבחרת".

אתה יכול לומר בוודאות, בצורה רשמית שאלישע לוי ימשיך קדנציה נוספת?

עיני: "אני לא מגמגם. אלישע לוי ממשיך בקמפיין הבא. אלישע יהיה מאמן הנבחרת קדנציה נוספת. הוא יבנה דרך, יקדם את הבסיס של הכדורגל. אלישע אחד המאמנים הטובים בארץ. הוא מאחד את השחקנים, לוקח את התפקיד ברצינות. לשפוט את הקמפיין שלו על המשחק הנוכחי זה לא הוגן. אני רואה את האווירה הטובה בנבחרת, אני אוהב את אומץ הלב שלו. הוא לא התבייש לומר בסיום המשחק טעיתי. תנו לו קצת קרדיט, לא הכל על המגרש תלוי במאמן. גם אם היינו מביאים מאמן מהטופ העולמי הוא לא היה עושה את ההבדל מול ספרד. אלישע התחיל תהליך והוא ימשיך אותו בקמפיין הבא בלי קשר למיקום שנסיים. גם אם חלילה נסיים במקום הרביעי או החמישי אלישע ימשיך".

ימשיך לקדנציה שנייה בוודאות. אלישע לוי. צילום: ערוץ 20
ימשיך לקדנציה שנייה בוודאות. אלישע לוי. צילום: ערוץ 20

אתה לא מבקר במגרשים אבל מתגאה בגיוס הכספים, הקטנת הגרעון ותשתיות.

עיני: "הגעתי להתאחדות שהמצב הכספי היה קשה מאוד, אנוש. חשבתי שייקח לי הרבה זמן לרפא את הגרעון. אם לא הייתי מטפל בגרעון מגייס כספים וחוסך בהוצאות ההתאחדות לכדורגל הייתה הולכת לפירוק. הקמתי ועדה לבדוק את נושא הגרעון, לשמחתי התברר שאף אחד לא לקח כסף לכיס ואנו פועלים להבנה עם הקבוצות שכולן יחזירו את הכסף. רוב הקבוצות כבר הסכימו אני מאמין שנגיע להבנה עם כולן. בקרוב נחתום עם המדינה על הסכם הטוטו החדש נחתום על ההסכם החדש עם המנהלת והגרעון יהיה מאחורינו. המצב היה קשה מאוד כלכלית והיה חשש חס וחלילה שההתאחדות תלך לפירוק. היום החשש הזה כבר לא קיים".

הגרעון קטן, המנהלת היא סיפור הצלחה אבל איך מקדמים את הכדורגל הישראלי?

עיני: "בישראל הרבה דברים תלויים בממשלה ומי כמוכם יודעים כמה קשה לקדם דברים. גייסתי 3 מיליון דולר מפיפ״א כדי להקים מגרש אימונים נוסף בבית הנבחרות בשפיים וקומה שנייה למלון עבור הנבחרת. התחלנו תהליך של מרכזי מצוינות, וסיכמתי עם שרת הספורט מירי רגב על הקמת 200 מגרשים קטנים ברחבי הארץ. הבעיה בישראל היא התשתיות ואני מנסה לדלוף ולקדם כמה שיותר. יש לנו בארץ 30 אלף ילדים רשומים שמתאמנים ואנחנו שואפים למאה אלף ילדים. המטרה היא שהמאמנים של הנבחרות יקבלו מאגר גדול מאוד של שחקנים כדי לבחיר לסגלים שלהם".

אתם יושבים כאן יחד, משתפים פעולה ופועלים כאילו ההתאחדות והמנהלת גוף אחד. זה מאוד מפתיע.

חסון: "קידום הכדורגל הישראלי הוא המטרה העיקרית שלנו והגענו למסקנה המנהלת והתאחדות שאנו צריכים לפעול יחד לקידום הכדורגל. אין שתי מטרות, יש מטרה אחת ברורה וכדי לממש אותה אנחנו צריכים לפעול יחד".

יקום אחד חדש? איצטדיון רמת גן
יקום אחד חדש? איצטדיון רמת גן

אחת הבעיות בהנהלת ההתאחדות ובמנהלת היא ניגוד העניינים של חברי ההנהלה שהם בעלי הקבוצות. מה עושים?

עיני: "נכון. מדובר באחת הבעיות הכי מרכזיות בכדורגל, נושא ניגוד העניינים. יש אינטרסים של בעלי הקבוצות המנוגדות לאינטרס של הכדורגל הישראלי וההתאחדות. צריך לפתור את זה ולכן הקמתי ועדה שתביא המלצות בנושא ניגוד העניינים".

חסון: "לפני חצי שנה העברנו החלטה במנהלת שהגוף שמקבל החלטות ומנהל את המנהלת הוא הדירקטוריון ולא הקבוצות. יש במנהלת דירקטוריון מקצועי, היה קשה לשכנע את הקבוצות לוותר על השליטה באופן טבעי אבל העברנו את ההחלטה. יש ניגוד עניינים מוחלט במנהלת ובהתאחדות, בעלי הקבוצות הבינו את זה וטבעי שיהיה ניתוק בין בעלי הקבוצות לבין מקבלי ההחלטות, זו הייתה במנהלת החלטה לא פשוטה הסידור החדש עובד טוב מאוד, מקבלים החלטות מקצועיות, גם בהתאחדות יבינו בקרוב שזה הדבר הכי טוב.

בואו נדבר על הנושא הכי כואב בכדורגל הישראלי, נושא האלימות והגזענות. מה אתם עושים בנושא הקשה הזה שפוגע גם בתדמית הכדורגל בארץ?

עיני: "זו בעיה סופר חשובה. המלחמה בגזענות ובאלימות צריכה להיות מלחמה משותפת של כולם. ההתאחדות והמנהלת בשילוב כל הגורמים. המשטרה הפרקליטות, משרד המשפטים, המשרד לביטחון הפנים ומשרד הספורט. אין דרך אחרת להילחם נגד האלימות והגזענות. צריך יד קשה וחסרת פשרות נגד האוהדים כדי למגר את האלימות והגזענות. לצערי למרות פניות רבות לכולם גם לשרים, לא קורה מספיק. בתי הדין לבד לא יכולים להילחם באלימות ובגזענות. מדובר באוהדים שמענישים את הקבוצה בכוונה".

דיבורים מול רשויות החוק לא יעזרו. נושא האלימות והגזענות לא מעניין את רשויות החוק. למה שלא תקבלו אתם החלטות בנושא?

עיני: "אני מודיע בצורה ברורה, אם הדברים לא ייכנסו למסלול, אם גורמי אכיפת החוק בממשלת ישראל לא תתחיל לטפל בבעיה, אנחנו נמנע נימנע את פתיחת העונה הבאה. יש לנו גיבוי של כל הקבוצות. החלטנו למגר את התופעה, הנזק עצום למדינה, לציבור, לתדמית הכדורגל ולבעלי הקבוצות.

הדס פרוש, פלאש 90
מתייצבת לצד ברקת. שרת התרבות מירי רגב. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

חסון: "הקבוצות עושות הרבה נגד האוהדים המתפרעים, גם הקבוצות וגם אנחנו לא יכולים לבד מול אלה שקוראים לעצמם אוהדים. יש לנו תכנית פעולה. אם לא נצליח לחבר את כל הגופים הממשלתיים, נשקול אם לפתוח את העונה הבאה. מעבר לכוונות הטובות של רשויות החוק אנחנו רוצים שתוקם ועדה בין משרדית. זו לא משימה מסובכת. תתפלאו לשמוע, אם כל גופי רשויות החוק קל מאוד למגר לחלוטין את תופעת האלימות והגזענות. צריך יד קשה. זה מאוד פשוט, 10-15 אוהדים נכנסים לשנתיים לכלא והכל ייגמר. לפני 20 שנה היה פחד אלוהים ללכת למשחקים באנגליה. המדינה לקחה לעצמה את המאבק באלימות ומיד שלחה אוהדים לכלא והרחיקה אוהדים לשנים וסיפור האלימות נגמר. היום תענוג להגיע למשחקים באנגליה".

האיצטדיונים החדשים קידמו מאוד את הכדורגל בארץ, למה לא להמשיך בפרוייקט הקמת איצטדיונים. באשדוד למשל וברמת גן?

עיני: "אני חושב שחייבים איצטדיון לאומי. אני תומך בהקמת איצטדיון חדש ברמת גן. יש בטוטו 200 מיליון שקל להקמת איצטדיון, יש דיבורים על איצטדיון חדש ברמת גן ויש דיבורים על הקמת איצטדיון ברמת השרון. צריך איצטדיון לאומי במרכז. מכבי תל אביב מגלה עניין בשילוב הקמת איצטדיון ברמת גן".

מה אתה אומר לכל אלה שמבקרים את העובדה שלא באת מעולם הכדורגל?

עיני: "לא הייתי שחקן אבל אני אוהב כדורגל. אני רואה כמעט את כל המשחקים בליגת העל בטלוויזיה. כדי להיות יו״ר התאחדות לכדורגל אני לא צריך להיות שחקן, מאמן או יו״ר של קבוצת כדורגל. צריך לדעת לנהל נכון את ההתאחדות מול הקבוצות ומול הממשלה ולגייס כספים. אני לא צריך לדעת איזה הרכב עולה ומשחק. באתי מאהבה להתאחדות, באתי לקדם נושא חשוב, לסגור הגרעון ולבנות תשתיות בכל הארץ".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20