ועד עובדי משרד החוץ הודיע הבוקר (שלישי) כי על רקע העיכוב ביישום הסכרם השכר החדש עם משרד האוצר, בכוונתו לפתוח החל מיום חמישי בעיצומים ואף להשבית את ביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

מבנה משרד החוץ בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
מבנה משרד החוץ בירושלים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

כזכור, הנשיא האמריקני עתיד לנחות בישראל ב-22 במאי, ולשהות בארץ 26 שעות.

במכתב שנשלח לעובדי המשרד הם הונחו להפסיק את הטיפולים בהכנות לביקור לרבות כתיבת ניירות עמדה, השתתפות בישיבות הכנה, הזמנות והתחייבויות לספקים. כמו כן, הוועד הנחה להפסיק את הטיפול בהבאת עובדי בניין מפורטוגל ומסין.

לפני כשבוע התריע הוועד בפני מנכ"ל המשרד יובל רותם כי בכוונתו לשבש את ביקורו של הנשיא האמריקאי  בשל אי קיום ההסכמות שאליהן הגיעו עם האוצר. חנן גודר כתב יו"ר הוועד מסר: "יותר משנתיים חלפו ממועד החתימה על הסכם קיבוצי, אך האוצר טרם יישם את חלקו בנושא שכר העובדים בחו"ל. השחיקה בשכר העובדים היא חסרת תקדים במשק ועומדת על 50%, אחרי שהשכר לא עודכן למעשה משנת 2002".

עוד הוסיף גודרכי בכוונתו לנקוט בצעדים שישביתו את השגרה במשרד החוץ: "לא נותר לנו אלא לפנות למסלול של נקיטת צעדים ארגוניים חריפים, שיפגעו בנושאים שעל סדר היום המדיני והארגוני. תם השלב של המשא ומתן, גם מאמציו של המנכ"ל רותם לא הביאו תוצאות, אנחנו נמצאים בשלב העימות והמאבק על מעמדנו המקצועי ועל תנאי השירות של משרד החוץ".

מדובר בהסכם המעגן מודל שכר חדש לדיפלומטים בשליחות, והוא כולל מנגנון התאמה ליוקר המחיה במדינות השונות, וכן תגמול מיוחד על שליחות למדינות המוגדרות "קשות שירות".

כאמור, לטענת העובדים, למרות ההסכמות עם האוצר, לא התקבלה כל טיוטה להסכם, ולא הוצג אופק לסיום המהלך.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי