בסקר שערכה אוניברסיטת א-נג'אח בשכם בשבוע שעבר, מעלה נתונים מדהימים בכל הנוגע לתחושות הפלסטינים לגבי הסכסוך עם ישראל. מהסקר עולה כי רק 18% מהפלסטינים תומכים בפיתרון סופי לסכסוך הישראלי-פלסטיני על ידי הקמת מדינה אחת ליהודים ולערבים על האדמה ההיסטורית הפלסטינית, לעומת 78.6 אחוזים שהתנגדו לכך. כך מדווח באתר nrg.

הרוב המוחלט לא מאמין בפתרון 2 המדינות. פלאש 90
הרוב המוחלט לא מאמין בפתרון 2 המדינות. פלאש 90

46.1 אחוזים מהנשאלים אמרו שהפיתרון המועדף עליהם הוא הקמת קונפדרציה ירדנית על בסיס שתי מדינות עצמאיות בעלות קשרים חזקים. 33.4 אחוזים אמרו שהם מאמינים שישנה אפשרות להקים מדינה פלסטינית בגבולות 1967, לעומת 61.5 אחוזים שטענו שאין אפשרות שכזאת.

36.3 אחוזים אמרו שמדינה פלסטינית בגבולות 1967 תהווה פתרון סופי לסכסוך הישראלי פלסטיני, לעומת רוב של 59.4 אחוזים שהשיבו בשלילה. 22 אחוזים בלבד הסכימו לפתרון של חילופי שטחים במסגרת הקמת מדינה פלסטינית על בסיס גבולות 1967, לעומת 72.9 אחוזים אמרו שלא יהיו מוכנים לחילופי שטחים.

בנוגע להתקוממות נגד ישראל, 45.7% מהנשאלים תומכים באינתיפאדה לא חמושה,  לעומת 48.7% שמתנגדים לה. 38% מהנשאלים תמכו באינתיפאדה חמושה, לעומת 55.7% שהתנגדו לה. כך או כך, כמעט מחצית,  47.8% מהנשאלים בסקר, "חשים סכנה לחייהם בשל המצב ברשות הפלסטינית ובעזה".

75% מהפלסטינים תומכים בהחרמת מוצרים ישראלים

פרק נוסף מעניין בסקר הוא הרגלי הצריכה של הפלסטינים, בהקשר החרם שלהם על מוצרים ישראלים. בסקר נתגלה כי בעוד שכ-75% מהפלסטינים תומכים בהחרמת מוצרים ישראלים, כמעט מחצית מהם עדיין רוכש מוצרים ישראלים: 46.5% מהנשאלים בסקר אמרו כי הם קונים את המוצרים לפי איכותם, ללא קשר אם מדובר במוצרים ישראלים או לא.

הסקר העמיק בסוגיה, ומצא את הסיבות בגינן הפלסטינים ממשיכים לקנות מוצרים ישראלים, למרות החרם: 64% אמרו כי במוצרים הפלסטינים "יש חוסר באמינות", 64% טענו כי מדובר ב"הרגלי קנייה", 58% טענו כי אין תחליף מקומי או מיובא למוצר הישראלי, 68% ממשיכים לקנות "כי הם זמינים" ו-24% הצהירו כי הם עובדים אצל יצרנים ישראלים, ו"המוצרים הישראלים הם מקור ההכנסה שלהם", ולכן הם קונים אותם.

אנקדוטה אחרונה מהסקר מלמדת על התמיכה הגדולה לה זוכה אבו מאזן בקרב הציבור הפלסטיני, גם כשמדובר בהתבטאויות שבאירופה ובארה"ב מתקבלות בגיחוך: 75% מהנשאלים בסקר תמכו בקריאתו של אבו מאזן לתבוע את בריטניה בשל הצהרת בלפור, ו-79% מהפלסטינים סבורים שבריטניה של אותה תקופה היא זו שאשמה ב"קטסטרופה של העם הפלסטיני".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.