78% מהנשאלים היהודים חושבים שלציבור הדתי לאומי תרומה חיובית להצלחתה של ישראל, כך עולה מסקר שערך המכון למדיניות העם היהודי שנערך לקראת חשיפת 'אינדקס הפלורליזם' בערב יום העצמאות.

כאשר משכללים את כלל האוכלוסייה בישראל, יהודים וערבים גם יחד, כ-66% רואים בחיוב את תרומתם של הציבור הדתי לאומי להצלחתה של מדינת ישראל. הסקר נערך ע"י מכון פאנלס פוליטיקס בקרב 1,300 נשאלים המהווים מדגם מייצג של החברה הישראלית.

הציבור מעריך את תרומתם לחברה. צעירי הציונות הדתית ביום ירושלים, בשנה שעברה. צילום: פלאש 90
הציבור מעריך את תרומתם לחברה. צעירי הציונות הדתית ביום ירושלים, בשנה שעברה. צילום: פלאש 90

עיתון "הארץ" נגד הציונות הדתית

כזכור, ביום רביעי פורסם בעיתון "הארץ" מאמר הסתה נגד הציונות הדתית. "הדתיים הלאומיים מסוכנים. מסוכנים יותר מהחיזבאללה, יותר מנהגים דורסים וילדות עם מספריים. את הערבים אפשר להרוג, אותם לא", כתב במאמרו יוסי קליין.

העיתון, שידוע באג'נדה שמאלנית-קיצונית המשיך בדברי ההסתה: "מה הם רוצים? להשתלט על המדינה ולנקות אותה מערבים. אם תשאלו, הם יכחישו. הם יודעים, שמוקדם מדי להיות כה גלויים. אל תאמינו להכחשות שלהם. הלאומיות הדתית שלהם היא לאומנות קיצונית, עטופה ביראת שמים חסודה. הם כבר בדרך אלינו, עוד רגע והם פורצים את הדלת".

קליין, "עומד מאחוריי הדברים". צילום: ויקיפדיה
קליין, "עומד מאחוריי הדברים". צילום: ויקיפדיה

"הם קוראים לעצמם בשם "ציונות דתית" בחסותו הם עושים מעשים מגונים כשעיניהם מתגלגלות השמיימה" נמשכו דברי השנאה, "רק השתלטות וסילוק מעניינים אותם. הם האליטה, הם לא יתערבבו עם מזרחים".

המאמר ספג גינויים מהמערכת הפוליטית. "המאמר ב'הארץ' מביש והזוי. הם איבדו את זה לגמרי", הגיב לדברים רה"מ בנימין נתניהו שטען כי על העיתון להתנצל. "הציבור הדתי לאומי הוא מלח הארץ".

השר נפתלי בנט טען כי מדובר ב"שפל חדש" של העיתון, יו"ר 'יש עתיד' ח"כ לפיד כינה את הטקסט "אנטישמי" וח"כ יחימוביץ' (המחנה הציוני) אמרה כי מדובר ב"גזענות, שנאת האחר, הסתה, פרימיטיביות". שר הביטחון אביגדור ליברמן קרא לציבור להפסיק לקרוא את העיתון ובתגובה התבקש להפסיק את המינויים בבסיסי צה"ל לעיתון "הארץ".

למרות הסערה, במערכת העיתון סרבו להתנצל. "הבעתי את דעתי ואני עומד מאחוריה", אמר אתמול קליין. מו"ל העיתון, עמוס שוקן, הביע תמיכה בטור של קליין ואמר לגל"צ "זאת (הציונות הדתית) הבעיה שצריך להתמודד איתה, זה שמדחיקים אותה זה לא מקדם את ישראל". בטוויטר אף שיתף שוקן טור ברוח דומה אותו כתב בעיתון לפני 6 שנים. מנגד, בשירות הלקוחות של העיתון ניסו למזער נזקים ולמנוע נטישת מנויים.

במפלגת ״האיחוד הלאומי״ השיקו בתגובה למאמר משחק חדש המתאים לכל הגילאים בשם "חפשו את האנטישמי". מדובר בחידון ציטוטים בו על הגולשים לנחש אם מדובר בטקסט שנכתב ב"הארץ" או דווקא מטקסט אנטישמי.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20