הרצוג קורס, בנט מתחזק. סקר בחירות חדש של מכון גיאוקרטוגרפיה וגלי צה"ל מתפרסם היום ומצביע על שינוי דרמטי במפת המנדטים לכנסת הבאה. כוחה של מפלגת המחנה הציוני צונח לשליש בלבד מכמות המנדטים שקיבלה ב-17 במרץ 2015. מפלגתו של הרצוג יורדת מ-24 מנדטים ל-8 מנדטים בלבד. נתונים אלו מגיעים שבוע בלבד לאחר שהרצוג הצליח לדחות את הפריימריז לראשות המפלגה למחצית השנייה של 2017, כך שלא צפויה ליו"ר האופוזיציה שנה שקטה במיוחד.

סקר מכון גיאוקרטוגרפיה לגל"צ: אילו הבחירות היו נערכות היום - למי היית מצביע?
סקר מכון גיאוקרטוגרפיה לגל"צ: אילו הבחירות היו נערכות היום – למי היית מצביע?

מי שצפוי, על פי מפת הגושים הנוכחית, להיכנס לנעליו של הרצוג הוא יו"ר האופוזיציה בפועל, יאיר לפיד. מפלגתו של "יש עתיד" עולה מ-11 מנדטים ל-22 מושבים בכנסת, ובכך מכפילה את כוחה. אחת הנפגעות המרכזיות מעלייתו של לפיד היא מפלגת המרכז השנייה, "כולנו" בראשות שר האוצר כחלון שמאבדת ארבעה מנדטים.

גם מפלגת הבית היהודי מכפילה את כוחה ועולה מ-8 מנדטים ל-16. מנתונים אלו נראה כי הבית היהודי היא המנצחת בקרב הירי בנגמ"ש בינה לבין הליכוד שעורר סערה בשבוע שעבר. חלופת ההאשמות החלה בדרישת בנט למינוי נציג צבאי לשרים בישיבות הקבינט והמשיך במחלוקת לגבי מועד פתיחת תאגיד השידור הציבורי.

בפוסט בעמוד הפייסבוק של הבית היהודי נכתב כי נתניהו "שוב יורה בתוך הנגמ״ש", זאת על מנת "להכניס לתוכו את בוז'י, שפיר מיכאלי ויוסי יונה. רגע לפני הבחירות הוא תמיד מתחנף לציבור הימני והדתי (״היכנסו מתחת לאלונקה״), ודקה אחרי הבחירות הוא זורק אותם ובז להם. נגמרו ימי ילדי הכאפות", נכתב. בליכוד הגיבו לכך ואמרו כי "בנט כבר מזמן לא בתוך הנגמ"ש. יחד עם האח לפיד הוא כל הזמן חופר מנהרות מתחת לשלטון הליכוד".

[soundcloud url="https://api.soundcloud.com/tracks/277186689" params="auto_play=false&hide_related=false&show_comments=true&show_user=true&show_reposts=false&visual=true" width="100%" height="450" iframe="true" /]

חברת הכנסת מהמחנ"צ אמרה בתגובה כי "אי אפשר להכחיש שהמפלגה היא בסוג של משבר".

בוז'י מתרסק, בנט מזנק. צילום: פלאש 90
בוז'י מתרסק, בנט מזנק. צילום: פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20