1:09 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > ספורט > סערת זהבי: נחשפה צביעות תקשורת הספורט בישראל

סערת זהבי: נחשפה צביעות תקשורת הספורט בישראל

קפטן הנבחרת נקלע למאבקי הכוח והתככנות של תקשורת הספורט המקומית. כשהגבולות נחצו, גם זהבי התקשה להתאפק

נבחרת ישראל תשחק בעוד שלושה שבועות באלבניה במסגרת מוקדמות המונדיאל. עושה רושם כי היכולת של ערן זהבי, קפטן נבחרת ישראל, תעסיק את התקשורת לא פחות מהתוצאה. ברגע שמשחקי הליגה ייצאו שוב לפגרה והנבחרת תתכנס, יחדשו כולם את ההתעסקות בזהבי. האם הוא יפגין יכולת גבוהה? האם יבקיע או יבשל? האם ישמור על הפה במקרה של כישלון והאם יבקר שוב את התקשורת אחרי שער ניצחון שיכבוש באלבניה.

זהבי במדים הלאומיים. צילום: פלאש 90
זהבי במדים הלאומיים. צילום: פלאש 90

בסיום הניצחון על ליכטנשטיין זהבי פתח את הפה ועלה להתקפה נגד התקשורת. במשך כמה ימים התקשורת עסקה בדברים של זהבי והיו שהרחיקו בדרישה מהמאמן הלאומי אלישע לוי להדיחו מתפקיד קפטן הנבחרת. מסתבר שהתפילות של זהבי ביום כיפור הועילו, והוא כבש ביום ראשון שלושער בניצחון 2-5 של גוואנגז'ו R&F על האנגז'ו, במסגרת המחזור ה-27 בליגה הסינית. זהבי העלה את המאזן האישי ל-16 שערים בסין, 10 מהם בליגה.  

התקשורת, כצפוי, חגגה ושוב הפכה את זהבי לכוכב על. שוב זכה הכוכב הישראלי לכותרות ענק וסופרלטיבים, ועדכונים און ליין בכל האפליקציות של אתרי וערוצי הספורט השונים.

צביעות התקשורת

הצביעות של התקשורת מזמן עברה את הטעם הטוב בכל הקשור לסיקור סביב ערן זהבי. הסיקור סביב המעבר של זהבי לסין חרג מכל פרופורציות, הסיקור האינטנסיבי על כל שער, בישול ואף מהלך שבסיומו נכבש שער נוסף לקבוצתו בסין כבר מזמן הפך לבדיחה ברשת. העיתונאים, הפרשנים, הפאנליסטים ועורכי הספורט השונים הפכו את זהבי לסופרסטאר, ובצדק. אבל במקביל הפרדוקס זעק. מצד אחד מהללים ומלווים כל שער ובישול בהתלהבות רבה ואף מוגזמת, מצד שני כאשר זהבי מגיע לנבחרת ואינו מציג יכולת ראויה, מבקרים את הרמה הנמוכה בליגה הסינית וטוענים שמדובר ברמה של ליגה למקומות עבודה. אם הרמה אכן זהה לליגה למקומות עבודה מדוע ההתלהבות יוצאת הדופן בחודשים האחרונים על כל פנדל שזהבי כבש או כל בישול שהופך אותו כאן שוב לכוכב המחזור בסין?

הסיקור על המעבר לסין חרג מפרופורציות. מעריצי הקבוצה הסינית מברכים את הצטרפותו של זהבי. באדיבות: אתר קבוצת גואנגז'ו
הסיקור על המעבר לסין חרג מפרופורציות. מעריצי הקבוצה הסינית מברכים את הצטרפותו של זהבי. באדיבות: אתר קבוצת גואנגז'ו

לאחרונה שאלתי שני עורכים בכירים מדוע הם מקדישים כל כך הרבה כתבות על ערן זהבי אם במקביל ישנה ביקורת על הרמה הנמוכה של הכדורגל בסין? ״מה זאת אומרת״, ענה לי אחד מהם, ״השם זהבי מביא טראפיק. לא משנה מה אתה רושם עליו, עצם אזכור השם זהבי מספיק כדי שכל העולם ייכנס לקרוא. יש צימאון גדול של האוהדים לקרוא על זהבי״. העורך השני לא היה שונה בתשובה שלו ואמר: ״ערן זהבי הפך למותג. עכשיו צריך לנתח את המותג הזה: יש כאלה שמעריצים אותו ויש כאלה ששונאים אותו. תלוי איזו קבוצה אתה אוהד. בגלל שאנחנו רוצים שכולם ייכנסו לקרוא אותנו, אנחנו צריכים לספק לכל אחד את מה שהוא אוהב. אי אפשר לתת לקוראים כל הזמן רק מחמאות לזהבי, צריך לדעת גם לתת לאלה ששונאים אותו לקרוא מה שהם רוצים״. לפחות ההסברים היה אמיתי ומדויק להפליא.

לא קשה להבחין איפה זהבי זוכה ליחס מועדף ואיפה הוא סופג אש בכל הזדמנות. ההחלטה של זהבי לכתוב טור אישי מיוחד לאתר "וואלה", הפכה אותו באופן אוטומטי לפחות פופולרי בערוץ הספורט. בסיום המשחק במקדוניה, זהבי העדיף לא לדבר. ביקשתי ממנו לבוא ולהתראיין והוא ענה על שאלות. כאשר נשאל הקפטן על היכולת החלשה שהפגין במשחק ועל העמדה בה תופקד בכנף, הוא השיב בגילוי לב שקשה לו לבוא לביטוי מהעמדה בכנף וכי עמדה קדמית של חלוץ או מתחת לחלוץ מתאימה ועדיפה לו מקצועית. בנוסף אמר לנו זהבי כי הוא ישחק בכל עמדה שהמאמן יציב אותו.

הקפטן אמר בדיוק מה שהוא חושב, בלי לבקר את המאמן. הוא עשה זאת בעדינות, בכבוד וצורה ישירה מול המצלמות. כאשר הנבחרת חזרה לישראל, דווקא ערוץ הספורט בחר לפרסם שהמאמן אלישע לוי נפגע, קיים שיחה עם הקפטן והבהיר לו את דעתו. זהבי תפס את הידיעה כניסיון לפגוע בו אישית. במסיבת העיתונאים שנערכה ערב המשחק זהבי התעלם מהביקורת והרצון לגרור אותו לוויכוח בשידור חי. בדרכו לאימון עם המאמן הלאומי, השניים שוחחו על הניסיון לסכסך ביניהם. ״מה חשבת, שאני טירון? מהרגע הראשון קלטתי שהם מנסים להפיל אותנו״, אמר המאמן לקפטן. וזהבי עצמו הוסיף שהתאפק והעדיף לא להגיב ולומר בדיוק מה הוא חושב על חלק מהעיתונאים שנכחו במסיבת העיתונאים בשבת בערב. ״טוב שהתעלמתם ולא סיפקתם דלק לתקשורת לפני המשחק״, אמר אחד מאנשי הנבחרת בדרך לכר הדשא. רגע לפני שזהבי עלה לאימון, שאלתי את זהבי כיצד הוא מצליח לשמור על איפוק. זהבי חייך ולפני שטיפס במדרגות אמר בחיוך: ״ קשה, קשה מאוד להתאפק, היום הצלחתי״.

זהבי הצליח להתאפק בדיוק 24 שעות. "הוא קרא את כל הביקורת שנכתבה עליו אחרי המשחק במקדוניה, הוא שמע מרבים מה אמרו עליו בתכניות הספורט ברדיו ובטלוויזיה ולא הצליח להתאפק״, הסבירו בנבחרת, וגורם מקצועי הוסיף: ״היחסים בין זהבי לאלישע מצויינים. הפעם לא מדובר ביחסים עכורים כפי שהיו בעבר בין מאמן לקפטן שהתקשורת לעתים אהבה להסתיר. הפעם מדובר ביחסים טובים עם כבוד והערכה הדדית. מה שגרם לזהבי לפתוח את הפה לא היה הביקורת על היכולת כמו הפרסומים השקריים על כך שזהבי אינו מתנהג כקפטן ועל כך שהמאמן נפגע ונזף בו".

אני מכיר היטב את זהבי כמו שאני מכיר היטב שחקנים אחרים בכדורגל הישראלי. אפשר לבקר את זהבי וצריך לבקר אותו אולם הביקורת חייבות להיות עניינית. אפשר לא לאהוב את הדברים שזהבי אמר בסיום המשחק במקדוניה על העמדה בה הוא שיחק אבל חובה להעריך את הכנות שלו. זהבי, בניגוד לשחקנים אחרים אומר את דעתו בצורה ישירה וכנה. הוא לא מעביר מסרים באמצעות מקורבים ואינו מבקש מהעיתונאים לפרסם דברים בשם מקורביו כפי ששחקנים רבים נוהגים לעשות.

אני אישית ביקרתי את ערן זהבי באתר זה בעבר. הביקורת נגעה להתנהלותו בקמפיין הקודם, בעידן אלי גוטמן בנבחרת ישראל. הביקורת היתה עניינית, לפחות בעיניי, אבל מאז זהבי השתפר, למד מטעויות, התמנה לקפטן הנבחרת ומקפיד על התנהגות למופת. אלישע לוי בחר את השחקן המתאים לקפטן נבחרת ישראל וזהבי נחשב לקונצנזוס בין השחקנים למרות שיש כאלה שניסו לערער על מציאות זו. גם לקפטן נבחרת ישראל מותר לבקר את התקשורת, גם לקפטן נבחרת ישראל מותר להגיב על פרסומים שקריים ומגמתיים שבאו כדי לחסל איתו חשבונות. גם לקפטן נבחרת ישראל מותר לשתף את עם ישראל מה הוא חושב על התקשורת בדיוק כמו שהתקשורת משתפת את כולם בדעתה על קפטן נבחרת ישראל.

צדק זהבי כשאמר במסיבת העיתונאים כי גם כאשר כבש בצרורות במכבי תל אביב הוא לא הצטיין ולא כבש שערים במידה שווה בנבחרת ישראל. צדק זהבי כשאמר שאם היה במכבי הוא לא היה סופג אש כפי שספג לאחרונה. בקמפיין הקודם של הנבחרת, זהבי היה אחד השחקנים המאכזבים בנבחרת. למרות זאת, התקשורת ידעה לשמור עליו. העיתונאים לא ביצעו השוואות בין התרומה שלו למכבי ולנבחרת, לא עסקו בכך בהרחבה ובאינטנסיביות בפאנלים השונים, ובטח לא שלחו לעברו חיצים פוגעניים.

הביקורת היתה שונה כששיחק במכבי. צילום: פלאש 90
הביקורת היתה שונה כששיחק במכבי. צילום: פלאש 90

שלא תטעו, זהבי אף פעם לא העריך את התקשורת הישראלית או האמין לה, ובכל זאת שיחק את המשחק ושיתף פעולה בהתאם לדרישות של מכבי תל אביב. הוא היה שחקן במכונה הצהובה ועבד על פי הכללים. כעת הוא כוכב עצמאי שמנותק מקרית שלום ואומר את דעתו בלי לחשוש. זכותו. מי אמר שהתקשורת יכולה לשקר, לגדף, לפגוע, להסית את דעת הקהל נגד שחקן והשחקן יתעלם? זהבי בחר את המילים המתאימות בסיום המשחק נגד ליכטנשטיין וגם שלח מסר ברור שבוע בדיוק אחרי אותה התקפה עם שלושה שערים בסין. שערים שסידרו לו העברה של מיליון שקל לחשבון הבנק הפרטי שלו רק עבור הבונוס על השערים שכבש בסין. יכול להיות שהליגה בסין לא מקצוענית ולא ברמה גבוהה, אבל היא ודאי ברמה אחת לפחות מעל הרמה שמפגינה תקשורת הספורט הישראלית.

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

משה בוקר, 51, 30 שנה עיתונאי בקבוצת הארץ, 10 שנים בערוץ 2,
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

צילום: בית"ר ירושלים

בית"ר ירושלים הביסה 1-4 את מכבי נתניה

היהלומים היו טובים יותר, אך התפרקות במהלך המחצית השניה הובילה לניצחון הגדול של החניכים של בן זקן. שכטר, פראיירה, ורד ובניון כבשו למארחת, קייטה השווה זמנית