16:42 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > סיכול דיפלומטי: הפלסטינים לא יצטרפו לאינטרפול

סיכול דיפלומטי: הפלסטינים לא יצטרפו לאינטרפול

לאחר מאבק דיפלומטי ארוך הצליחה ישראל לסכל את הצטרפותם של הפלסטינים לארגון השיטור הפלילי הבינלאומי

הצלחה במערכה הדיפלומטית: למרות הבקשה של הרשות הפלסטינית להתקבל כחברה באינטרפול, ארגון השיטור הפלילי העולמי, הצליחה ישראל בתום פעילות נרחבת בבירות רבות בעולם לסכל את הצטרפות הפלסטינים. גם קוסובו ואיי סולומון, ואף הן ניסו להתקבל כחברות בארגון ונכשלו כמו הפלסטינים.

ארדן לעודה: "חציתה גבול". פלאש 90
נפגש עם מוסקבה על הנושא. ארדן. פלאש 90

העצרת הכללית ה-85 של הארגון, בו חברים כ-190 מדינות, התכנסה באי באלי שבאינדונזיה בימים האחרונים והצביעה נגד בקשת ההצטרפות של הפלסטינים, ולדחות כל דיון על הצטרפות חברים חדשים לארגון – עד לסיום עבודתה של ועדת מומחים מיוחדת שהוקמה לגיבוש קריטריונים אחידים בנושא. בירושלים הביעו הבוקר שביעות רצון גדולה מסיכול המהלך, שנעשה בעבודה משותפת של משרד החוץ, המשרד לביטחון הפנים ומשלחת המשטרה לעצרת הארגון בראשות ראש אגף החקירות מני יצחקי.

אתמול, הגישה עיראק בשמם של הפלסטינים הצעה להוספת בקשת החברות של הפלסטינים לסדר היום, שנדחתה ברוב קולות. 56 מדינות תמכו בבקשה הפלסטינית – בהן מדינות ערב כמו מצרים, ירדן, סעודיה, טורקיה ומרוקו, לעומת 62 שהתנגדו – בהן רוסיה, ארה"ב, צרפת, גרמניה, בריטניה ומקסיקו.

חשש שמידע ביטחוני בינלאומי יגיע לטרוריסטים

מזה שנתיים מנסה הרשות הפלסטינית להצטרף לארגון, אך ללא הצלחה. בחודש יוני האחרון קבע הוועד המנהל של האינטרפול כי תוקם ועדת מומחים שתבחן את כל בקשות ההצטרפות החדשות לארגון – שכן גם קוסובו ואיי שלמה מקדמות מהלכים דומים – אך הפלסטינים קיוו לנצל את העצרת הכללית של הארגון בכדי להפוך את ההחלטה לאחר ש-62 מדינות הצביעו נגד המהלך, ובהן גם מדינות המשתייכות לגוש הערבי והפרו-פלסטיני.

ישראל חוששים כי החברות באינטרפול תפתח בפני הפלסטינים נגישות למאגרי מידע בינלאומיים עם מידע משטרתי מודיעיני רגיש שעשוי לזלוג לידי ארגוני טרור, ותאפשר לפלסטינים גישה לכלים אופרטיביים – כמו בקשות הסגרה וצווי מעצר – שעשויים להזיק לישראל בהיבט המדיני. במשרד לביטחון הפנים ובמשטרה – האמונים על הקשר עם האינטרפול, נערכו למהלך בחודשים האחרונים.

בשבוע שעבר, בביקורו של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן במוסקבה, עמד הנושא בראש סדר היום של הפגישות שקיים עם מקביליו בקרמלין ובמשטרה. רוסיה זוהתה כשחקן מפתח בשל ההתנגדות הנחרצת שלה לצירופה של קוסובו לארגון והחשש שקבלת הפלסטינים עשויה לגרור מהלך דומה, וארדן גייס את הקרמלין שהיתה אקטיבית במיוחד בדיון בעצרת הכללית.

נתניהו: "ישראל פורצת למרחב העולמי"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שסייר הבוקר בעמק יזרעאל וסקר את רכבת העמק, התייחס לפרשה. לדבריו, הצלחת המאבק הדיפלומטי התאפשרה בעקבות עבודה מאומצת של אנשי משרד החוץ והמועצה לביטחון לאומי, והוא אף ביקש להודות לאנשיו שסייעו לישראל בפעולותיה אלה.

נתניהו הוסיף כי המאבק נגד המלחמה הדיפלומטית של הפלסטינים תתנהל בזירות אחרות. "המאבק בגופים בינלאומיים שישקפו את האינטרסים שלנו ושל מדינות רבות יימשך, גם במועצת הביטחון", אמר ראש הממשלה, "ישראל פורצת למרחב העולמי, וזה יתבטא בכל מוסדות האו"ם והמוסדות הבינלאומיים האחרים".

 

האינטרפול, ששמו הרשמי הוא "הארגון הבינלאומי לשיטור פלילי", הוא הארגון הבינלאומי השני בגודלו בעולם אחרי האו"ם. הארגון מאפשר חילופי מידע ושיתופי פעולה מודיעיניים בין המדינות החברות בו ומהווה פלטפורמה להתמודדות עם פשיעה בינלאומית. הארגון מתמקד בטרור, בפשע מאורגן, בסחר בבני אדם, בנשק וסמים, בהלבנת הון ובפשיעת סייבר ומחשבים. הוא אוסף, מעבד ומשתף מידע מודיעיני בינלאומי לשימוש המשטרות במדינות השונות.

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

הפתרון פוליטי, לא משפטי. מליאת הכנסת. צילום: פלאש 90

ישיר: משדר מיוחד מפתיחת מושב החורף של הכנסת

הכנסת פותחת את מושב החורף עם נאומיהם של הנשיא ריבלין, רה"מ נתניהו, היו"ר אדלשטיין ויו"ר הקואליציה הרצוג