רבות דובר על תרחישים בכל הקשור לעימות אפשרי בזירה הצפונית מול ארגון הטרור חיזבאללה. בשבועות האחרונים צה"ל קיים לא מעט אימונים ותדריכים עם הפיקוד הבכיר של הצפון ושלח לא מעט מסרים לעבר מדינת לבנון ולנסראללה.

מורתע. נסראללה. צילום: פלאש 90
מורתע. נסראללה. צילום: פלאש 90

בניגוד לעימותי עבר ובחידוד לשאלת ההכרעה בעימות הבא, באמ"ן מבהירים: נסראללה לא יהיה מי שיקבע את קצב העימות הבא. כלומר, אם עד היום היו מחכים למסרים מלבנון הפעם ימתינו לראות אותם מניפים דגל לבן. במערכת הביטחון מזהים כמה דפוסים חדשים בחשיבה של נסראללה. ראשית הוא שינה את התפיסה שלו בכל הקשור לאורך המערכה.

בעבר נסראללה ראה במערכה ארוכה כהישג, היום הוא מבין שהעוצמה של צה"ל מאיימת על קיום ארגונו ושלטונו בחיזבאללה ולכן הוא פועל היום להתכונן למערכות קצרות יותר. המשמעות מערכה אלימה מאוד, ועורף ישראלי שיוכה קשות כפי שלא הוכה מאז מלחמת העצמאות. טעות נוספת בתפיסתו של נסראללה כפי שמזהים במערכת הביטחון היא ההבנה שלו שהוא יוכל לעצור את העימות עם צה"ל. גם כאן נסראללה טועה ובהערכות הצבא לעימות בחזית הצפונית ברור היום כי המערכה תיעצר כשצה"ל יסיים את משימתו במדינת לבנון.

כדי להבין את עוצמת האיום והאתגר המבצעי צריך לראות את מפת האיומים בלבנון. קחו למשל את דרום לבנון, גזרה מאוכלסת בעשרות אלפים של טילים קצרי טווח. תסתכלו על המפה וסמנו בסיכה כל מבנה שקיים בדרום הפך ב-11 השנים האחרונות למחסן נשק. בצה"ל מבהירים, הכל יופגז, הכל יושמד ולא משנה מה יהיה המחיר. כל איום שמוסווה תחת בתים של חפים מפשע יעלם מעל פני האדמה ואת המסר הזה שולחים לתושבי דרום לבנון שצריכים לקחת זאת בחשבון.

חיילי צה"ל ברמת הגולן. ארכיון. צילום: פלאש 90
הפעם ישראל תקבע את הקצב. חיילי צה"ל. צילום: פלאש 90

לא בכדי אומרים בצה"ל שנסראללה מורתע. ההגדרה היותר מדויקת, מורתע מאוד והוא לא רוצה עימות למרות שיש לו יכולות. נסראללה בנה לעצמו צבא גדול ולצבא גדול יש הוצאות. אחרי וותק של שנים ראשוני המתגייסים יוצאים לפנסיה, משפחות מחבלים שנהרגו במלחמות מול ישראל ובסוריה מקבלות קצבאות והעול הכלכלי מכביד עליו מאוד.

לא סתם נראה נסראללה לאחרונה יותר נואם ומברבר עצמו לדעת, הוא מבין שהתמיכה בו ברחוב הולכת ויורדת. נסראללה אולי מורתע ולא רוצה לפתוח במערכה, אולם מה שיכול להצית את האזור זו דווקא ישראל שפועלת מעבר לגבול במה שמוגדר מב"ם המלחמה שבין המלחמות.

מספיק שחיסול תשתיות או מפקדים בכירים שייוחסו לישראל יצלח, ותגובה אפילו מינורית באופן יחסי תצא מפרופורציות, אזי ישראל תצא למלחמה בלבנון. קחו למשל את אותה תקרית מול חיזבאללה לאחר חיסולו של סמיר קונטאר שיוחס לישראל. נסראללה מגיב בירי שבעה טילי קורנט לעבר סיור צבאי, נסראללה מודד את התגובה שלו היטב והורג שני לוחמים מגבעתי, אולם אם התוצאה הייתה טראגית יותר והיו נהרגים שם עשרה לוחמים שנעו בשיירת, אזי היום היינו מסכמים את לבנון השלישית.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20