"לא תהיה כניעה עד שהאיסלאם ישלוט", "דם הכופרים כדם כלבים", "הכופרים פועלים נגד האל". מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה, אחד מבין שני המחבלים שרצחו ארבעה בני אדם במתחם שרונה בתל אביב לפני כשבועיים, חשוד כי פרסם חומרי הסתה אלימים בימים שלפני יציאתו אל הטבח.

היום נחשף כי המחבל פרסם פוסטים רבים הכוללים פסוקים מהקוראן ומהשהאדה – הכרזת האמונה באל אחד ובאיסלאם. בין היתר פרסם המחבל פנייה מתוך עמוד עיראקי אל מוסלמים ש"אינם מתנהגים כפי שהאל רוצה". הטקסט בפוסט מתייחס אליהם כאל "מוסלמים ללא זהות, עבדים של הלאומיות והמיניות", "מוסלמים ללא איסלאם ומוסלמים ללא ג'יהאד". בציטוט אחר מאותו טקסט נכתב כי "כל מי שהוא כופר, יש לו דם של כלב".

מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה
מוחמד אחמד מוסא עיד מחאמרה

כמו כן פרסם המחבל תמונות הכוללות את השהאדה ("אין אלוהים מלבד אללה ומוחמד הוא שליחו"), ומתחת לאחת התמונות כתב: "לא תהיה נסיגה ולא תהיה כניעה עד אשר ישלוט האיסלאם".

בעקבות ההסתה הפלשתינית המתמשכת ברשתות החברתיות, שרת המשפטים איילת שקד והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיעו היום (ד') כי יפעלו לחקיקת חוק להסרת תכנים פוגעניים מרשתות חברתיות כחלק מהמלחמה בהסתה ברשת. בנוסף, יעסוק החוק בחסימת גישה לתכנים אסורים ומסרי הסתה לטרור והסרתם המוחלטת, בדומה לחוקים דומים הקיימים במדינות כמו אוסטרליה וצרפת.

חוק נגד הסתה ברשת

השרים הנחו את מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה ואת יחידת הסייבר במשטרה לרכז את הטיפול בהסרת תכנים פוגעניים מסוגים שונים כגון עידוד ביצוע פעולות טרור, שיימינג, העלבת עובדי ציבור ולשון הרע. בהתאם להנחיה, במקרה של פרסום תוכן אסור, יפנה משרד המשפטים לרשתות החברתיות השונות ואתרי האינטרנט, כמו פייסבוק וגוגל, יידע אותם ויתריע בפניהם כי התוכן מפר את הוראות חוק העונשין בישראל ומהווה גם הפרה של תנאי השימוש בהם.

השרה שקד והשר ארדן יגישו בקרוב הצעת חוק המחייבת הסרת תכני טרור ותכנים אסורים נוספים המסכנים באופן ממשי את ביטחון המדינה, הציבור או אדם פרטי. לפי הצעת החוק המתגבשת יוכל בית המשפט לחייב בצו כל גורם בשרשרת פרסום התוכן להסיר את התוכן האסור. נוכח הפגיעה הפוטנציאלית בחופש הביטוי, צווים להסרת תכנים יינתנו במשורה, במקרים קיצוניים ויופנו כלפי התוכן הפוגעני בלבד.

כזכור, הצעת חוק הגבלת שימוש במקום לשם מניעת ביצוע עבירות, שעברה בקריאה ראשונה, מורה לספקיות אינטרנט להגביל גישה לכתובות אינטרנט הכוללות תכנים של מכירת סמים, הימורים ותכנים פדופילים.

הבוקר נועדו השרים שקד וארדן עם בכירים בחברת פייסבוק העולמית, ונדונו נושאים המטרידים את גורמי אכיפת החוק, בראשם שימוש בפייסבוק לצורך הנעת פעילות טרור. השרים הדגישו כי בגל הטרור האחרון, נמצא קשר ישיר בין הסתה ברשת לבין ביצוע פעולות הטרור המכונות 'טרור היחידים'.

שקד וארדן בפגישה עם נציגי פייסבוק. חזית משותפת
שקד וארדן בפגישה עם נציגי פייסבוק. חזית משותפת

בפגישה נדונו גם פרסומים פוגעניים מסוגים נוספים כגון שיימינג ובריונות רשת, פגיעות כלפי עובדי ציבור שונים כדוגמת שוטרים, שופטים ועובדים סוציאליים, המעסיקים את המשרד לביטחון פנים ומשרד המשפטים, ובגינן הקימה שרת המשפטים את ועדת ארבל לבחינת דרכי ההתמודדות עם תופעות אלובנוסף השרים ביקשו מהנהלת פייסבוק לפעול להסרת תכנים מסיתים תוך פרק זמן קצר של עד 24 שעות, כפי שפייסבוק פועלת כיום במדינות האיחוד האירופי. השרים ובכירי פייסבוק דנו בקידום האינטרס המשותף לכל הגורמים לשמירה על שיח בטוח ברשת לצד הצורך בהבטחת שיח חופשי.

שרת המשפטים איילת שקד: "גופי הטרור וארגונים פוגעניים עושים שימוש פסול בזירת האינטרנט. על מנת לבלום את ההתפשטות יש לפעול במהירות וביעילות ולעדכן את החקיקה הקיימת לאתגרים המקוונים החדשים העומדים בפנינו. מדינות מערביות רבות השכילו להבין כי הנושא דורש היערכות וחקיקה ייחודית, ואנו מבקשים ליישר עמן קו. ישראל נמצאת בחזית המאבק העולמי בטרור וככזו היא לא יכולה להישאר מאחור בחקיקה נגד תכנים פוגעניים".

 השר לביטחון פנים גלעד ארדן: "הנחיתי את משטרת ישראל למקד מאמץ באיתור תכנים מסיתים ברשתות החברתיות אשר מעודדים טרור ואלימות. האינטרנט והרשתות החברתיות הפכו לבמה המרכזית להסתה לטרור ומדובר באתגר אדיר שמעסיק מדינות רבות. כפי שחברות האינטרנט יודעות הכל על הגולשים ומרוויחות מיליארדי דולרים ממכירת פרסום שמוכוון אליהם, עליהן לייצר מנגנון יעיל שיאתר ויסיר תכנים מסיתים מהרשת. אנו נעשה הכל לקדם במהירות את החקיקה שתאפשר להוציא צווים להסרת תכנים מסיתים."

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא