ביחידת מתאם הפעולות בשטחים מפרסמים הערב (ה'), כי אמש נתפס ע"י גורמי הביטחון תושב בעל היתר כניסה לישראל, אשר סייע בהעברת כספים לחמאס.

נחקר ע"י גורמי הביטחון. בשיר מחמד יונס מצטפא
נחקר ע"י גורמי הביטחון. בשיר מחמד יונס מצטפא

החשוד, בשיר מחמד יונס מצטפא, בעל היתר כניסה לישראל לצרכי מסחר, נחקר ע"י גורמי הביטחון.

בחקירתו הודה כי במהלך חודש אוגוסט השנה, העביר לגורמים בחברון הקשורים לחמאס, סכום של 50 אלף דולר, שנמסר לו ע"י גורמי .

בשל מחלת לב וחשש לחייו, שוחרר בשיר לאחר החקירה.

לדבריו, הפניה אליו היתה מצד גורם ביחידת המעברים של חמאס, הפועלת מדרום למחסום ארז, לאור היותו בעל היתר כניסה לישראל ומאחר שעיסוקו זה, יכול היה לספק כיסוי להעברת סכומי כסף גדולים בין האזורים.

זהו מקרה נוסף בשורה ארוכה של מקרים שנחשפו באחרונה, בהם חמאס מנצלת באופן ציני את ההיתרים הניתנים ע"י ישראל, לצרכים הומניטארים או מסחריים.

בכך פוגעת חמאס בכלכלת עזה ובנכונות הישראלית לסייע לסוחרים ולתושבי הרצועה.

האו"ם הציע חסינות לסוכן שסייע לחמאס

נציין כי בשבוע שעבר הציע האו"ם חסינות לעובד בסוכנות הפיתוח של האו"ם שגייס כספים לטובת חמאס.

ואחיד בורש, מהנדס בן 38 מג'בליה, העביר כספי סיוע לטובת הקמת הבסיס לזרוע הצבאית של חמאס, בסיס המשמש בין היתר גם את יחידת הקומנדו הימי של הארגון.

האלוף פולי מרדכי בפניה לתושבי עזה בעקבות הפרסום על סוכן סמוי של חמאס בארגון צדקה

במהלך השבועיים האחרונים, סוכנות הסיוע של האו"ם טענה כי מדובר בקבלן הנותן שירותים לאו"ם, ונמסר מה-(UNDP) כי הוא סומך על רשויות החוק הישראליות ועל יכולתן להגיע לחקר האמת.

בשבוע שעבר התהפכה בפתאומיות עמדת הארגון והתקבל מכתב מהאו"ם הטוען לחסינות החשוד. מדובר בטענה חדשה שלפי משפטנים שבדקו אותה, היא נראית מופרכת.

סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ
סייע לחמאס במסווה של פעיל או"ם. באדיבות דוברות שב"כ

ישראל שלחה מסר לאו"ם בו הבהירה כי "ישראל שוללת את הטענה שמעלה האו"ם, לפיה אדם אשר מסייע לארגון טרור המוכר ע"י הקהילה הבין-לאומית כמו החמאס, יהנה מחסינות. זאת בשל הסיבה המאוד פשוטה: מי שמסייע לטרור לא יכול להסתתר מאחורי טענת חסינות".

ממשרד החוץ הישראלי נמסר עוד כי "ואחיד בורש ב-16 ביולי לאחר שנחשד בסיוע לחמאס, ארגון המוכר כארגון טרור ע"י הקהילה הבינ"ל. ממילא, החסינות ממנה נהנים עובדים מסויימים של סוכנויות האום קשורה רק למעשים הנובעים מביצוע התפקיד, ברור שאין בחסינות כדי לתת לאיש רשות לבצע מעשי טרור" נמסר ממשרד החוץ "לא יעלה על הדעת שאדם המסייע לארגון טרור יהנה מחסינות בחסות האו"ם".

על פי כתב האישום שהוגש בעקבות חקירת שב"כ, ואחיד בורש הועסק על ידי סוכנות האו"ם בעזה והשתמש במשאבי הסיוע של הסוכנות כדי לקדם פרויקטים צבאיים של ארגון חמאס לצד פרויקטים אזרחיים לרווחת התושבים. "אחד מהם הוא בניית מה שנראה כשובר גלים לטובת מועדון נופש ימי לצעירי עזה, אולם בחסותו נבנה גם בסיס מגודר לטובת יחידת הקומנדו הימי של החמאס".

מדובר באותו הכוח שאנשיו תועדו על ידי צה"ל כשחדרו מהים לחוף זיקים במהלך מבצע צוק איתן. כוח הקומנדו הימי של חמאס מונה כמה עשרות לוחמים ומפקדים, שלפחות חלק מהם הוכשרו בקורס צלילה קרבית וחבלה ימית.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא