0:57 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > נתניהו: נבקש מבג"ץ לדחות בחודש את פינוי עמונה

נתניהו: נבקש מבג"ץ לדחות בחודש את פינוי עמונה

מסתמן כי ההצבעה על חוק ההסדרה תידחה ביומיים נוספים על מנת לאפשר ליועמ"ש להציג הצעה משופרת. התושבים, מנגד, מתבצרים בסירובם לעבור לחלקות סמוכות

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הבוקר (ראשון) בישיבת שרי הליכוד כי המדינה תבקש מבג"ץ לדחות ב-30 יום את פינוי עמונה על מנת לסיים להכין את המבנים החלופיים בחלקת נכסי הנפקדים הסמוכה לו. זאת, למרות שבחודש שעבר דחה בג"ץ בקשה דומה ומתח ביקורת על התנהלות המדינה בנושא.

מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90
מיועדים להריסה. בתי עמונה. צילום: נועם מושקוביץ', פלאש 90

בישיבה הוסיף ראש הממשלה כי לא ניתן יהיה לחוקק את חוק ההסדרה, כולל "סעיף עמונה", כך שיבטל את פסק הדין של בג"צ, שקבע כי יש לפנות את היישוב ב-25 בדצמבר.

יצוין כי המשפחות שמתגוררות בעמונה מתנגדות למתווה המדובר, לפיו הן ישוכנו באופן זמני – למשך שמונה חודשים, בנכסי הנפקדים. ראש הממשלה הוסיף עוד כי ייפגש עם רבני הציונות הדתית ויסביר להם את קווי המתווה המדובר. מחר צפויה להתקיים ההצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת לאישור החוק, אם כי יש סיכוי לא מבוטל שההצבעה תידחה ליום רביעי. ראשי המפלגות ממתינים להצעה משופרת מהיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט. ואם תהיה כזאת, לא יהיה צורך בהצבעה על חוק ההסדרה.

מוקדם יותר אמר נתניהו בפתח ישיבת הממשלה כי "אנחנו עובדים שעות נוספות כדי למצוא פיתרון אחראי לעמונה ולמקרים דומים בעתיד. אנחנו פועלים כדי להגיע לפתרון מושכל, ואני מצפה שכולם, גם שרים וגם חברי הכנסת, יכבדו אותו".

נתניהו אמר את הדברים לאחר פגישה שקיים אתמול יחד עם שר החינוך נפתלי בנט בעניין והעלתה חרס, והוסיף כי "אנחנו צריכים לנהוג כאן באחריות, בשכל, למען מטרה משותפת – להגן על ההתיישבות, ולהגן על בית המשפט – אנחנו עובדים בשני המישורים".

ממתינים להצעה משופרת. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
ממתינים להצעה משופרת. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

אתמול הודיע המינהל האזרחי כי בכוונתו להעתיק את עמונה לחלקות סמוכות למיקומו הנוכחי למשך שמונה חודשים. זאת, לאחר שבשבוע שעבר קבע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי ניתן להשתמש בשלוש חלקות המוגדרות על ידי המדינה נכסי נפקדים לצורך שיכונן הזמני של 40 המשפחות המתגוררות בעמונה.

על פי הערכות ראשוניות בקואליציה, עלות המהלך היא 50 מיליון שקלים. במכתב ששלחו לנתניהו, כתבו תושבי המאחז: "זה פשוט חלמאי שמדינת ישראל מוציאה על הדבר הזה 50 מיליון שקל, למשך שמונה חודשים, שבסופן יגורשו תושבי עמונה פעם נוספת. מדינת ישראל תשאיר מאחור תושבים שעברו פעמיים גירוש, בזבוז של 50 מיליון שקל, והר מצולק".

על פי הודעת המינהל האזרחי, ניתן להגיש התנגדויות לכוונה להעתיק את התושבים לשטח זה ב-48 השעות מרגע פרסום ההודעה. במינהל האזרחי הסבירו כי משמעות הדבר היא שניתן יהיה להתחיל ולהקים את הבתים החלופיים כבר בשבוע הקרוב, אם לא ייתקלו בקשיים משמעותיים.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_4

"מרצ היא מפלגה של חונטה"

יו"ר מרצ הודיעה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין כי תעזוב את משכן הכנסת, אך תישאר בתפקידה במפלגה על מנת לקדם פריימריז פתוחים. הפטריוטים דווקא מפרגנים