יו"ר אמר היום (ה') כי חברת תפטר 1,750 עובדים בישראל עד סוף שנת 2019. השנה יפוטרו 1,250 מעובדי החברה ובשנה הבאה יפוטרו 500 נוספים. מוקדם יותר הנהלת חברת ''. עוד נכתב בהודעת החברה  כי מדובר בחלק מתהליך צמצום ההוצאות ב-3 מיליארד דולר עד לסוף שנת 2019. בעקבות ההודעה המסחר במניית החברה הופסק עד לשעה 15:00. מנכ"ל ענקית התרופות , קאר שולץ, אמר: "מדובר בהחלטות שאינני לוקח בקלות אך הן נחוצות כדי להבטיח את עתידה של ". שולץ הוסיף כי "החברה תיישם את השינויים בהגינות ובכבוד כלפי עמיתינו בכל העולם".

הפגנת עובדי טבע הערב מול מפעל החברה בהר חוצבים, ירושלים. צילום: TPS
הפגנת עובדי טבע הערב מול מפעל החברה בהר חוצבים, ירושלים. צילום: TPS

 

"נעשה כל שביכולתנו כדי שהעובדים לא יהיו אלו שישלמו את המחיר"

ראש העיר ירושלים, ניר ברקת, שוחח היום עם ראש הממשלה בנימין וקיים סדרה של דיונים עם שר הכלכלה ח"כ אלי כהן, יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר מרחב ירושלים בהסתדרות דני בונפיל, יו"ר התאחדות התעשיינים בירושלים רן טוטנאור ועם הנהלת טבע בירושלים, במטרה לשלב ידיים ולמנוע את ההחלטה הקשה על פיטורי בחברה בארץ ובירושלים.

ברקת, שביקר הערב במפעל החברה בירושלים ופועל בנושא בימים האחרונים, הנחה את הגורמים המקצועיים בעירייה ואנשי הרשות לפיתוח ירושלים לפעול במשותף כדי לסייע לעובדים ככל שיידרש.

ברקת ציין כי "זהו רגע קשה לכלכלה הישראלית ולירושלים כאשר חברת טבע שנוסדה בירושלים נקלעת למשבר עמוק. אני תומך בעובדים ועומד לימינם ואנו נעשה כל שביכולתנו כדי שהעובדים של טבע בארץ כלל ובירושלים בפרט לא יהיו אלו שישלמו את מחיר המשבר שעוברת החברה. אנו נפעל בכל הדרכים על מנת לשמור על מקומות העבודה והפרנסה של העובדים בירושלים ואני מקווה שההירתמות של כלל הגורמים תביא לבשורות טובות לעובדים ולירושלים".

מוקדם יותר היום שוחח ראש הממשלה בטלפון עם מנכ"ל חברת טבע קאר שולץ. רה"מ נתניהו אמר לשולץ שהוא מודאג ממצב החברה, וביקש שטבע תמזער ככל שניתן פגיעה בעובדים הישראלים ובייחוד בעובדים בפריפריה.

נתניהו בטלפון. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
נתניהו בטלפון. צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ

 

שולץ אמר שיעשה מאמץ עליון לצמצם את הפגיעה בעובדי החברה. עוד אמר רה"מ נתניהו למנכ"ל, שעליו לעשות כל שיוכל לשמור על הזהות של טבע כחברה ישראלית. שולץ הבטיח לרה"מ נתניהו כי כך יהיה.

בשיחה עם שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, ציין שולץ את "מחויבות החברה לישראל ואת התרומה של מדינת ישראל והפיתוחים שלה להצלחת החברה". עוד הוסיף שולץ כי הוא "רואה בחדשנות הישראלית אמצעי חשוב להצלחת החברה בעתיד".

השר כהן אמר כי "בעקבות הפניות והשיחות עם הנהלת טבע, הודגשה המחויבות שלה לעובדים בכלל ולפריפריה בפרט והיא הוציאה את עובדי הנגב והגליל ממעגל הפיטורים. אנו נמשיך לפעול למול החברה לצמצום הפיטורים בשאר האזורים".

יו"ר הסתדרות העובדים, אבי ניסנקורן, הודיע אתמול במסיבת עיתונאים בת"א על השבתת המשק ביום ראשון עד שעות הצהריים כמחאה על הכוונה לפטר למעלה ממחצית עובדי ענקית התרופות "טבע" בישראל.

"ביום ראשון קודם כל נשבית את כל מפעלי טבע. המשק כולו – עיריות, בנקים, תחבורה ציבורית, קופות החולים ונתב"ג – כולם ישבתו עד הצהריים כסולידריות. אני מזהה רצון אדיש, קר, לחסל, לפטר, לראות מספרים, אנחנו לא ניתן לזה יד. אנחנו נתחיל ביום ראשון עד שנפתור את הבעיה הזאת", אמר.

הפגנת עובדי טבע. צילום: באסם אוודת, פלאש 90
הפגנת עובדי טבע. צילום: באסם אוודת, פלאש 90

 

לדבריו, "טבע, ספינת הדגל של התעשייה, הופכת מול העיניים שלנו לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע, שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקידשה את הכחול-לבן, זונחת את העקרונות שלה, נוטשת את החזון של המייסדים שלה. אני חושב שהיום המייסדים של טבע מתהפכים בקברם. זה לא היה קורה אם הם עדיין היו בהנהלת טבע".

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.