הממשלה אישרה הבוקר את המשך הליכי החקיקה להצעת החוק שקובעת כי קק"ל תעביר מדי שנה סכומי כסף לקופת המדינה, למימון פרויקטים של תשתיות לאומיות.

נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה. צילום: אוליבר פיטוסי
נתניהו וכחלון בישיבת הממשלה. צילום: אוליבר פיטוסי

ראש הממשלה נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה המיוחדת שהתכנסה: "במהלך השנים, הקרן הקיימת לישראל עשתה דברים חשובים למען העם היהודי ולמען מדינת ישראל. אבל היום ברור יותר מתמיד שעתידו של העם היהודי קשור בעבותות לעתידה של מדינת ישראל, כאן ייקבע גורלו ועתידו של העם היהודי.

לדבריו, "הצרכים של מדינת ישראל הם רבים, הקרן הקיימת לישראל מוכרת מידי שנה קרקעות ומקבלת עבור זה מיליארדי שקלים. חשוב מאוד שהכסף הזה יופנה לצרכים של מדינת ישראל".

באשר לשימוש המתוכנן בכסף אמר ראש המשלה כי "מדינת ישראל היא מדינה מפותחת ומתפתחת ולשם כך היא צריכה להשקיע סכומים עצומים בתשתיות ובצרכים אחרים כפי שאנחנו עושים והכל מתנקז בסופו של דבר להוצאה לאומית ענקית". ראש הממשלה הוסיף כי "כדי להבטיח את שגשוגה של המדינה נצטרך להשקיע סכומי עתק בהמשך. אנחנו מדינה קטנה, יש לנו צרכים גדולים מאוד. צורכי ביטחון של מעצמה וצרכים לאומיים של העם היהודי להבטיח את עתידו".

מנגד, המהלך זוכה להתנגדות של חלק מחברי הקואליציה. "כחלון מחסל את קק"ל ומשעבד את הכנסותיה לכלכלת הבחירות שלו", אומר ח"כ סמוטריץ'. "ממשלת ישראל רומסת ברגל גסה הסכמים שהיא חתמה עליהם מול קק"ל רק בתקציב הקודם ומשדרת שאי אפשר לסמוך עליה ועל התחייבויותיה. אין שום היגיון במחטף הזה. לאחר שקק"ל עמדה בהתחייבותה והעבירה לקופת המדינה 2.2 מיליארד ש"ח בתקציב הקודם גדל לאוצר התיאבון. החוק הזה מלאים את קק"ל ומגייס את כספי העם היהודי לדורותיו לצרכים פוליטיים צרים".

יו"ר קק"ל, דני עטר, צייץ בטוויטר בתגובה לדברי נתניהו: "אדוני רה״מ, קק״ל משקיעה מיליארדים מדי שנה בחיזוק הפריפריה, בחינוך ובסביבה. חבל שאתה ביבי, מגשים את החלום של זחאלקה לפרק את קק״ל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20