בנימין שוחח הערב בטלפון עם ראש ממשלת מתאוש מורביצקי. השניים סיכמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה אודות זיכרון השואה.

ראש ממשלת פולין, מטאוש מורביצקי. צילום: פליקר
ראש ממשלת פולין, מטאוש מורביצקי. צילום: פליקר

 

קודם לכן התייחס ראש הממשלה הפולני, מתאוש מורבייצקי, לסערה שנוצרה בעקבות הצעת החוק שאושרה בפרלמנט הפולני לפיה חל איסור להאשים את המדינה באחריות לפשעים שבוצעו על אדמתה במהלך השואה. "אושוויץ-בירקנאו הוא לא שם פולני ו'העבודה משחררת' אינו נחשב לביטוי פולני", צייץ בחשבון הטוויטר שלו.

מורביצקי הוסיף כי "מחנה אושוויץ הוא השיעור המר ביותר לאיך אידאולוגיות מרושעות יכולות ליצור גיהינום עלי אדמות. הוצאנו הצהרה משותפת בה הובהר כי שני הצדדים מתנגדים לכל ניסיון לעוות את ההיסטוריה של העם היהודי או הפולני. ההצהרה התייחסה גם לכל ניסיון להכחיש או לערער את קורבנותם של יהודים במהלך השואה או השימוש בביטוי המוטעה ' פולנים'".

כזכור, בעקבות החלטת הפרלמנט הפולני, סגן שגריר פולין בישראל זומן לשיחת נזיפה במשרד החוץ. יצוין כי השגריר עצמו לא נמצא בימים אלה בישראל ולכן הוחלט לזמן את סגנו.

"החוק מופרך, אני מתנגד לו בתוקף", מסר אתמול (ש') ראש הממשלה נתניהו. "אי אפשר לשנות את ההיסטוריה, ואסור להכחיש את השואה. הוריתי לשגרירת ישראל בפולין להיפגש עוד הערב עם ראש ממשלת פולין, ולהביע בפניו את עמדתי הנחרצת נגד החוק".

גם במשרד החוץ תקפו: "ישראל מתנגדת להצעת החוק ומבקשת מממשלת פולין לתקנה, לפני המשך קידום החקיקה. שום חוק לא יכול לשנות את האמת ההיסטורית ואין שום מקום לחנך את משפחות ניצולי השואה, שחיות כל יום את זיכרון יקיריהם שנספו בתופת".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא