המערכה המדינית נמשכת: ראש הממשלה בנימין  מתכוון לגייס את קשריו עם הנשיא האמריקני הנבחר דונלד  ועם בכירים בממשל הנכנס במטרה לגבות מחיר כלכלי ומדיני מהמדינות שהצביעו במועצת הביטחון בעד ההחלטה האנטי-ישראלית.

ישתפו פעולה נגד האו"ם? נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ
ישתפו פעולה נגד האו"ם? נתניהו וטראמפ. צילום: קובי גדעון, לע"מ

בישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני אמר נתניהו כי אפקט ההרתעה הישראלי חיוני, בין היתר בשל חשש מ"מכה שנייה" של אובמה לפני סיום כהונתו. החשש העיקרי בירושלים כעת הוא מוועידת פריז שתיערך ב-15 בינואר – חמישה ימים בלבד לפני השבעתו של טראמפ לנשיאות.

הוועידה עשויה להפוך לכינוס עולמי שיכתיב את התנאים ואת הדרישות להסדר עתידי מול הפלסטינים. בעבר הודיע מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי כי אין בכוונתו להגיע לוועידה בשל התנגדותה של ישראל, אך החלטתו השתנתה והוא צפוי להגיע לפריז באמצע החודש הבא.

בשיחות סגורות אומר נתניהו – "יורקים עלינו, אנחנו נגיב בעוצמה. זה המסר שלנו למדינות". המטרה שלו היא לייצר הרתעה, אבל החשש הוא גם מפני אפקט הפוך, שבו אותן מדינות יחריפו את הטון נגד ישראל בעקבות המהלכים הללו.

מוקדם יותר היום זימן נתניהו את שגרירי כל המדינות החברות במועצת הביטחון ומקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל. השגריר הבריטי כבר הגיע לשיחת הבהרה ויתר השגרירים, מלבד האמריקני, צפויים להגיע בהמשך היום. ממשרד החוץ נמסר כי הפגישות הן אישיות ומתבצעות עם הסמנכ"לים המרחביים הרלוונטיים במשרד החוץ.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי:עוד באותו נושא