ראש הממשלה נתניהו הגיב הערב לדבריו של מזכיר המדינה האמריקאי רקס טילרסון לפיהם הנשיא טראמפ בוחן "האם העברת השגרירות תסייע לתהליך השלום" ומסר: " כי העברת השגרירות לא תפגע בתהליך השלום"

מזכיר המדינה האמריקני רקס טילרסון התבטא היום בנושא העברת שגרירות ארה"ב בישראל לירושלים והצהיר כי הנשיא "עדיין בוחן האם העברת שגרירות ארה"ב לירושלים תועיל או תזיק למאמצים להסכם שלום בין הפלסטינים והישראלים", כך פורסם בחדשות 2.

הסרת הסנקציות תיבחן מחדש. מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס
מזכיר המדינה רקס טילרסון. צילום: רויטרס

בראיון לרשת NBC, סיפר טילרסון כי הנשיא טראמפ עדיין לא החליט האם לבצע את המהלך וכי הוא עדיין בוחן את ההשלכות שלו, שכן יהיו לכך תרחישים רבים לתגובות ברחבי מזרח התיכון. "הנשיא מאוד זהיר כשהוא מבין כיצד ההחלטה תשפיע על תהליך השלום" סיפר מזכיר המדינה, שציין כי בממשל מתייחסים ברצינות לעמדה של ישראל: "הנשיא קשוב מאוד בנושא הזה גם לישראלים וגם לפלסטינים, ובוחן האם ישראל רואה בזה כמסייע להליך השלום או להרס".

כאמור, מלשכת נתניהו נמסר בתגובה: "עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקאי ולעולם. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להפך. היא תקדם אותו על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל".

גם סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי שנאמה הערב באירוע של ארגון "שורת הדין"  התייחסה לנושא. "העברת השגרירות האמריקאית לירושלים היא מהלך טבעי וישראל מצפה להכרה בריבונות ישראל בירושלים המאוחדת", מסרה. "ההכרה בירושלים חיונית קודם כל בשם הצדק היהודי. ירושלים הייתה בירת העם היהודי מאז ומעולם, ורק תחת ריבונות ישראלית מתקיים חופש פולחן לכל הדתות". לדבריה, "הקיום הפלשתיני מושתת על שלילת הקיום הישראלי. במאבק על שלילת הקיום, הפלשתינים משתמשים בטרור משפטי שאינו מבוסס על עובדות על פי המשפט הבינלאומי. לכן סופו של פתרון שתי המדינות להיכשל ומול ממשל טראמפ עלינו לדבר על פתרונות חלופיים למשל פתרון של פדרציה עם ירדן".

סגנית השר הוסיפה כי "המושג 'כיבוש' הוא מיתוס והאמת המשפטית היא שעל פי המשפט הבינלאומי והחלטת ארגון האומות המאוחדות בסן רמו כל מערב הירדן הוא שטח שצריך להיות בריבונות היהודית."

על נושא ההתנחלויות ציינה שאי אפשר לשלול את זכותנו לבנות בארצנו והביעה תקווה שמול הממשל החדש נחזור לבנות ביו"ש: "בניית בתים וגני ילדים מעולם לא היוו מכשול לשלום. זהו תירוץ בלבד".

יצוין כי בימים האחרונים מופעל לחץ גדול על נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ע"י גורמים רפובליקנים, לקיים את הבטחת הבחירות שלו ולהעביר את השגרירות האמריקנית בישראל לירושלים, כך פורסם ב"360".

העיתוי ללחץ המופעל על טראמפ הוא מהסיבה שה-30 במאי הוא המועד האחרון של הנשיא האמריקני לבחור אם לחתום על צו הדחייה הזמנית של הצעת החוק של הסנאט בנוגע לסוגיית העברת השגרירות. בשנים האחרונות חידשו נשיאי ארה"ב את הדחייה בכל חצי שנה כשחתמו על הצו, כאשר החותם האחרון היה הנשיא לשעבר ברק אובמה.

נשיא ארה"ב טראמפ ולצידו מזכיר המדינה טילרסון, שר ההגנה מטיס. מאחור היועצים ג'ארד קושנר. צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב טראמפ ולצידו מזכיר המדינה טילרסון ושר ההגנה מטיס. צילום: רויטרס

כזכור, השבוע דווח כי העברת השגרירות האמריקנית לירושלים איננה על הפרק. בתגובה לדיווחים פרסמה סגנית דובר הבית הלבן, שרה סאנדרס-האקבי, הכחשה לכך שהנשיא טראמפ החליט לדחות את העברת השגרירות.

ההכחשה מצטרפת לטענותיו של יו"ר המפלגה הרפובליקנית בישראל שאמר בראיון לרדיו "קול ברמה" כי בדק את הדברים בבית הלבן ושם לא ידעו מכך דבר: "הידיעה שפורסמה על כך שהנשיא טראמפ חתם על דחיית העברת השגרירות לירושלים – איננה נכונה. זה פייק ניוז".
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20