ראש הסגל יואב הורוביץ התקשר לפני זמן קצר לח"כ והורה לו שלא להגיע הבוקר למעבר . זאת לאחר שחבר הכנסת מהליכוד תכנן להתעמת עם חבר ירדני שהתגרה בו. חזן הבהיר כי לאור בקשת רה"מ הוא ידחה את הפגישה למועד מאוחר יותר. "חבל, הייתי מסביר לו שירדן היא פלסטין".

ח"כ אורן חזן. צילום: פלאש 90
ח"כ אורן חזן. צילום: פלאש 90

כזכור, חבר הפרלמנט יחיא סעיד פרסם בתחילת השבוע הודעה, בה הזמין את ח"כ אורן חזן לעימות היום (רביעי) בגשר אלנבי. הירדני כתב: "אכסח אותך במכות. אדם שפל ובזוי שמתחבא מאחורי הסיוע האמריקני".

חזן לא נותר חייב והשיב: "אני נענה להזמנתו של חבר הפרלמנט הירדני לפגישה על הגשר. מחר בעשר בבוקר אגיע לגשר אלנבי לשיחה בגובה העיניים. יש לי הצעה שלא יוכל לסרב לה". עם זאת, חזן הבהיר שתיאם את בואו עם גורמי הביטחון ולא יטול סיכונים. "אני לא אחצה את הגשר לירדן אבל אנסה לארגן פגישה בתוך המעבר".

בתוך כך, קצין הכנסת הצמיד לחזן שני מאבטחים. יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין שוחח אתמול עם ח"כ חזן והביע את מורת רוחו מהנכונות של חזן בכלל ללכת לדבר כזה. אבל ברגע שנבחנו האיומים מול הגורמים הרלוונטיים, יו"ר הכנסת ביקש להצמיד לחזן שני מאבטחים.

הבוקר, לאחר ביטול הפגישה, מסר חזן: "כמי שתמיד אומר כן לשלום ולא לאלימות ולעימות, הייתי בדרכי לגשר אלנבי למפגש עם עמיתי הירדני – מפגש שבעיניי הוא גשר לפיוס. אך בדרך לשם נתבקשתי ע"י רה"מ נתניהו שלא להגיע לאותו מפגש ומתוך אחריות ומנהיגות החלטתי להיענות לבקשתו ואכן לא להגיע לגשר. אני מודה שאני מעט מאוכזב. אחרי הכל, רציתי לשוחח איתו ולהסביר לו שבסופו של יום היא פלסטין ופלסטין היא ומוטב היה לו היה לוקח ביחד עימו את אחיו ואחיותיו, ערביי השטחים המגדירים עצמם 'פלסטינים', בחזרה לביתם שבירדן.

"בזמן הקרוב בכוונתי לפנות למשרד החוץ על מנת לארגן פגישה מסודרת. אני מאמין שכתושב אריאל המכיר את המנטליות של שכניו הערבים וכן הודות לסגנוני הייחודי – יהיה ביכולתי לפרק את המטען האידיאולוגי והרגשי שחש אותו עמית, וכל זאת בדרך לפיוס בין העמים".

יצוין כי מה שהוליד את הזעם הירדני הוא ציוץ של חזן שעות ספורות לאחר האירוע בשגרירות ירדן במהלכו נהרגו שני אזרחים ירדנים ונפצע המאבטח הישראלי זיו מויאל, "נראה ששכנינו ממזרח לירדן, אלה שאנו משקים במים ושומרים להם על הישבן יומם ולילה, צריכים קצת חינוך מחדש. זה מתחיל להרגיש כמו שלום ולא להתראות".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא