בשיחה עם עיתונאים במהלך ביקורו באתיופיה, חשף אתמול ראש הממשלה כי נוצר קשר בינו לבין מנהיג מוסלמי מהאזור אשר למדינתו אין יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

רה”מ סיפר כי “במהלך הימים האחרונים נוצר קשר עם מנהיגים נוספים. אחד המנהיגים שנועדתי איתם כאן תיווך ביני ובין מנהיג מוסלמי שאין לנו קשרים עצמו וקבענו להיפגש”. הוא הבהיר כי לא מדובר בשר החוץ הסומלי עמו נפגש לאחרונה וההערכות הן כי המנהיג עימו שוחח הוא אידריס דבי מצ’אד.

נאום רה”מ בפרלמנט האתיופי

אמש נאם ראש הממשלה בבית הנבחרים באדיס אבבה, בירת ואמר “ישראל חוזרת לאפריקה. אני רוצה לראות שגרירויות ישראליות פזורות בכל ואת כל מדינות מיוצגות בשגרירויות בישראל”. הוא הזכיר את הקשר התנכ”י ההיסטורי בין העם האתיופי לעם ישראל באמצעות מלכת שבא והמלך שלמה.

נתניהו דיבר על השתלבותם של יהודי אתיופיה בישראל בצבא, בחינוך ובתרבות והתחייב כי הוא פועל להעלאת של יהודים נוספים. הוא עוד אמר רה”מ כי בישראל קיים חופש דת לבני כל הדתות וציין את איומי הטרור שישראל סובלת ממנה אך הינם תופעה כלל עולמית שיש למגר.

בהמשך ביקורו באתיופיה, נפגש רה”מ עם רה”מ המקומי, היילמריאם דסאלגן. השניים נשאו יחד הצהרה ונתניהו סיפר כי ביקש את סיועה של אתיופיה בהחזרתו של האזרח הנעדר, אברה מנגיסטו שעבר את הגבול לרצועת עזה לפני כשנתיים.

מאז שנות ה-80 לא ביקר ראש ממשלה ישראלי ביבשת אפריקה. אמש הסתיים מסעו בן החמישה ימים של ראש הממשלה נתניהו לאפריקה במהלכו ביקר בארבע מדינות: אוגנדה, קניה, רואנדה ואתיופיה. אנשיו סיכמו את המסע בו התקבל ראש הממשלה במדינות השונות כראש מעצמה וקבעו כי זהו “ביקור מוצלח שלא היה כמותו מעולם”.

במהלך מסעו נפגש ראש הממשלה עם אנשי עסקים ישראלים ומקומיים במטרה לקדם יזמות ועסקים בין המדינות השונות לישראל. “ישראל להוטה לשיתוף פעולה עם אפריקה, ויש לה מה להציע בכל התחומים – ביטחון, טכנולוגיה, מים, יזמות, חקלאות” אמר במהלך ביקורו ביבשת.

 

 

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.