לראשונה זה מספר שנים חלה עלייה בציוני תלמידים מרקע כלכלי נמוך וצמצום פערים בינם לבין התלמידים העשירים – כך עולה מנתוני מבחני המיצ"ב של שנת תשע"ו שמתפרסמים הבוקר.

חל שיפור. שר החינוך ומנכ"לית המשרד.
חל שיפור. שר החינוך ומנכ"לית המשרד.

מבחני המיצ"ב החיצוני נערכו בחודשים מרץ-מאי 2016. השתתפו בהם כשליש מבתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים המהווים מדגם ארצי מייצג. סך הכול השתתפו 799 בתי-ספר, 2,415 כיתות ו-62,406 תלמידים. מבחנים אלו נועדו לבדוק באיזו מידה עומדים תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים ברמת הדרישות המצופה על פי תכנית הלימודים בארבעת מקצועות הליבה: שפת-אם, מתמטיקה, אנגלית ומדע וטכנולוגיה. המבחנים בשפת-אם, מתמטיקה ואנגלית נערכו לכיתות ה' ו-ח', ובמדע וטכנולוגיה נערך מבחן לכיתות ח' בלבד.

 


על פי נתונים חלה עלייה של 21 נקודות באנגלית ו- 14 במתמטיקה במבחניהם של תלמידי כיתות ה' בעלי רקע סוציו-אקונומי נמוך ואילו בעברית לא נרשם שיפור בשנה החולפת. לעומת זאת בממוצע הכללי של תלמידי בתי הספר בכיתות ה' חלה עלייה מתונה יותר – 18 נקודות באנגלית, 9 במתמטיקה אך בעברית נותרו הציונים ללא שינוי.

"שיפור בחינוך הדתי"

בציוניהם של תלמידי כיתות ח' מרקע כלכלי נמוך חלה עלייה לעומת כלל תלמידי כיתות ח' אצלם נותרו הציונים ללא שינוי. בציוניהם של תלמידים מרקע כלכלי נמוך באנגלית חלה עלייה של 13 נקודות, במתמטיקה – 12, ובעברית חלה הקפיצה הגדולה יותר של 29 נקודות, מה שהוביל לצמצום משמעותי בפערים עם הממוצע הכללי. לעומת זאת, הממוצע של כלל תלמידי כיתות ח' לא עלה באנגלית ומתמטיקה ובעברית חלה עלייה קטנה יותר של 18 נקודות.

תלמידי המגזר הלא יהודי ממשיכים להשתרך בסוף טבלת ציוני המיצ"ב גם בשנה החולפת, למעט הקפיצה הגדולה בציוני תלמידי כיתות ה' באנגלית של 35 נקודות שמיצבה אותם לראשונה לצד הציון הממוצע של תלמידים מרקע כלכלי נמוך (525). במתמטיקה ובאנגלית של כיתות ה'  במגזר הלא יהודי חלה עלייה של כ-12 נקודות ובכיתות ח' הציונים נותרו ללא שיוני ולא חלה התקדמות.

בנט פלאש 90
"רוצה הזדמנות שווה לכולם". בנט פלאש 90

מהממצאים נראה כי יש הישג משמעותי לחינוך הממלכתי דתי (חמ"ד). מהנתונים עולה כי בכיתות ה' רשמו תלמידי החמ"ד זינוק חד של 24 נקודות בלימודי אנגלית, לצד עליה נאה של 12 נקודות במתמטיקה. בעברית נרשמה עליה של 6 נקודות. בכיתות ח' השיגו התלמידים עליות מרשימות בעברית (24 נקודות) ומדע וטכנולוגיה (21 נקודות). באנגלית נרשמה עליה של 8 נקודות ובמתמטיקה הישגי התלמידים נותרו ללא שינוי. השנה, גם עקפו תלמידי החמ"ד לראשונה את תלמידי בתי הספר הממלכתי, במתמטיקה ועברית לכיתות ה', עלה הממוצע של תלמידי הממלכתי-דתי ל-567 ול-540 בהתאמה, לעומת ממוצע של 565 ו- 536, בקרב תלמידי כיתות ה' בבתי הספר הממלכתיים.

מנהל החמ"ד ד"ר אברהם ליפשיץ חש סיפוק רב מתוצאות המיצ"ב: "אני גאה שהעבודה האינטנסיבית של צוותי המורים והפיקוח לצד הטמעת הלמידה המשמעותית מבלי להניח לרגע את העולם הערכי והציוני נתנו את התוצאות הנפלאות שמצביעות על הקפיצה הגבוהה בהישגי התלמידים. אנו מלווים את צוותי ההוראה באופן מקצועי ורואים את חובנו למצות את יכולתו של כל תלמיד למקום הגבוה ביותר אליו הוא יכול להגיע".

שר החינוך נפתלי בנט הציג את הנתונים במסיבת עיתונאים הבוקר בבניין משרד החינוך בתל אביב: "החזון שלי הוא שלכל תלמיד במדינת ישראל תהיה הזדמנות שווה, בין שהוא נולד ברמת השרון, באופקים, ברהט או בבני ברק. הדרך עוד ארוכה אך עשינו צעד ראשון". לדברי בנט, "זה בוקר של בשורה. הנתונים מעידים שהצלחנו לצמצם פערים והצלחנו להזניק הישגים. הממצא המובהק ביותר – התלמידים החזקים התחזקו והתלמידים החלשים התחזקו עוד יותר. אני אומר להורי ישראל – הילדים שלכם מתאמצים ומצליחים, הם מוכנים עוד יותר לאתגרי המאה ה-21. זה הישג עצום למורים המצוינים של מדינת ישראל ולמנהלים המצוינים של המשרד".

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, אמרה במסיבת העיתונאים כי את המהפך שנעשה במתמטיקה מנסים כעת לעשות במשרד גם באנגלית, לאחר  שראו שציוני המיצ"ב נותרו ללא שינוי בשנה האחרונה.

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי