16:34 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אשת חיל > בעלך במילואים? תוכלי להעדר מהעבודה

בעלך במילואים? תוכלי להעדר מהעבודה

עבר בקריאה טרומית: אישה בעלת משפחה תוכל להיעדר מהעבודה בזמן שירות בן הזוג במילואים

הצעת החוק שמאפשרת לנשים להעדר מהעבודה בזמן שבני זוגן במילואים, עבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת. החוק נכנס תחת חוק עבודת נשים התשע"ו והוצע ע"י ח"כ איתן אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ רועי פולקמן. החוק עבר כש-79 ח"כים תמכו, ו-1 התנגד. ההצעה תועבר לוועדת העבודה והרווחה והבריאות לדיון לקראת ההצבעות הבאות.

חוק עבור נשות המילואים. פלאש 90
חוק עבור נשות המילואים. פלאש 90

לפי הצעת החוק, עובדת בעלת מחויבות משפחתית, תוכל להיעדר מהעבודה למשך פרק זמן שיקבע השר שלא יפחת משעה ביום, בזמן שבן זוגה שוהה בשירות מילואים של שישה ימים רצופים לפחות. מוצע להחיל את ההוראות האמורות גם לגבי עובד שבת זוגו שוהה בשירות מילואים.

לפי הצעת החוק, יזוכה חייל המילואים על הזמן שבת הזוג נעדרת מהעבודה לפי כללים שטרם נקבעו. החוק מתייחס לעובד בעל מחוייבות משפחתית, כלומר הורה לילד מתחת לגיל 13, או הורה לילד בעל מוגבלות, או שקרוב משפחה תלוי בו.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב: "לאחר מלחמת לבנון השנייה, ולאחר סיום הליכי הפקת הלקחים, התברר כי הצבא יאלץ להרחיב את מסגרת שירות המילואים שקוצצה בשנים האחרונות. לכאורה הנושאים בנטל המילואים הם בני הזוג המשרתים בשירות מילואים פעיל, אך בפועל מי שנושאות בנטל המילואים לא פחות מחיילי המילואים עצמם הן בנות זוגן של החיילים, אשר בעת המילואים מוטלת עליהן עבודה כפולה ומכופלת. נשים אלו נאלצות למלא אחר כל התחייבויותיהן האזרחיות בעבודה, ובנוסף לשאת לבדן בנטל הטיפול בילדים ובבית, כל זאת כשבני זוגן נעדרים עקב שירות מילואים".

עוד נכתב בהסבר ההצעה: "במהלך מבצע חומת מגן נקבע נוהל דומה לחוק המוצע, לפיו כל אישה שבן זוגה שירת במילואים בתקופת המבצע הייתה יכולה להיעדר למשך שעה ביום מעבודתה. אשר על כן, מוצע בזאת להקל עד כמה שניתן על נשות חיילי המילואים, ולאפשר להן לכל הפחות להיעדר משעת עבודה אחת ביום על מנת שיוכלו לטפל בילדים ובבית, בעת שהן נשארות לבדן. מוצע בזאת כי המעסיקים יוכלו לתבוע ולקבל פיצוי בגין היעדרות זו באמצעות הביטוח הלאומי, בדומה להסדר הקיים היום כלפי חיילי המילואים עצמם".

יוזם החוק ח"כ איתן כבל אמר: "מדובר בהצעה שאני עמל עליה כבר עשר שנים ורואה בה סוג של אתגר אישי. מספר חיילי המילואים המשרתים בוודאי הקרביים הולך ומתמעט. למשפחות חיילי המילואים אין כמעט בשום מקום הטבה משמעותית. לא מבינים עד כמה מקומה של המשפחה בשירות המילואים הוא אבן יסוד. היום גדוד מילואים בשעת צהריים נשמע כמו תחנת מוניות כשכולם עושים טלפונים בדאגה לילדים".

‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

מניח תפילין

לוויה בשמחת תורה

חיה טוויל טסלר, שליחת חב"ד בארגנטינה, על שמחת התורה שעברה עליה ועל משפחתה, הכרת הטוב, והקשר לפרשת השבוע - פרשת נח